• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • N.E.R.D

  Przeczytaj także...
  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Charles "Chad" Hugo (znany także jako Chase Chad; ur. 24 lutego 1974 roku w Portsmouth w stanie Wirginia) jest członkiem duetu producenckiego The Neptunes oraz tria N.E.R.D. Jest amerykaninem pochodzenia filipińskiego i jedynym żonatym członkiem zespołu. Potrafi grać na saksofonie, pianinie i gitarze.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  N.E.R.D lub N*E*R*D – zespół rockowy założony pod koniec 1999 roku przez trzech muzyków, którzy znają się od dzieciństwa – Chad Hugo, Pharell Williams i Shae Haley. NERD to skrót od słów No-one ever really dies, czyli Nikt nigdy do końca nie umiera.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Muzycy[ | edytuj kod]

 • Pharrell Williams – śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara rytmiczna, instrumenty perkusyjne
 • Chad Hugo – gitara prowadząca, instrumenty klawiszowe, saksofon, gitara basowa
 • Shae Haley – perkusja, instrumenty perkusyjne, chórki
 • Dyskografia[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Andy Kellman: N.E.R.D. Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  2. N.E.R.D Billboard Chart History (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  3. N.E.R.D Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2015-08-18].
  4. N.E.R.D Dutch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2015-08-18].
  5. N.E.R.D Swedish Albums Chart (ang.). www.swedishcharts.com. [dostęp 2015-08-18].
  6. N.E.R.D UK Albums Chart (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-18].
  7. Stephen Thomas Erlewine: N.E.R.D. In Search of... review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  8. RIAA: N.E.R.D (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2015-08-18].
  9. Andy Kellman: N.E.R.D. Fly or Die review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu (ang.)
 • WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  BIBSYS – katalog centralny dwóch norweskich bibliotek uniwersyteckich, przekształcony w organizację non-profit, która skupia norweskie biblioteki uniwersyteckie i naukowe wraz z Biblioteką Narodową.
  Sheldon Haley (ur. 18 grudnia 1972), znany lepiej jako Shae lub Shay, jest afroamerykańskim perkusistą będącym członkiem zespołu N.E.R.D. Twierdzi, iż zespół the Beatles odegrał bardzo ważną rolę w jego twórczości.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.