• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • N.E.R.D

  Przeczytaj także...
  Charles "Chad" Hugo (znany także jako Chase Chad; ur. 24 lutego 1974 roku w Portsmouth w stanie Wirginia) jest członkiem duetu producenckiego The Neptunes oraz tria N.E.R.D. Jest amerykaninem pochodzenia filipińskiego i jedynym żonatym członkiem zespołu. Potrafi grać na saksofonie, pianinie i gitarze.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Język niderlandzki (nid. Nederlandse taal, Nederlands, niekiedy również określany jako język holenderski, język flamandzki) – język indoeuropejski z grupy języków germańskich zaliczany do języków dolnoniemieckich. Językiem niderlandzkim posługuje się ok. 27 milionów ludzi. Dla 23 milionów jest językiem ojczystym (pierwszym) lub językiem kultury i literatury, a dla kolejnych 4 milionów drugim językiem. Większość użytkowników tego języka mieszka na zachodzie Europy. Niderlandzki jest oficjalnym językiem urzędowym w Holandii i Belgii (Flandria), a poza Europą w Surinamie i dawnych Antylach Holenderskich, czyli Bonaire, Curaçao, Sabie, Sint Eustatius, Sint Maarten i Arubie. Niderlandzki jest blisko spokrewniony z językiem niemieckim i wykazuje podobieństwo do angielskiego i duńskiego. Języki o mniejszym zasięgu, które są blisko spokrewnione z niderlandzkim to afrikaans (do 1925 uważany za lokalną odmianę niderlandzkiego) i fryzyjski (w mniejszym stopniu, gdyż nie należy do języków dolnofrankońskich).

  N.E.R.D lub N*E*R*D – zespół rockowy założony pod koniec 1999 roku przez trzech muzyków, którzy znają się od dzieciństwa – Chad Hugo, Pharell Williams i Shae Haley. NERD to skrót od słów No-one ever really dies, czyli Nikt nigdy do końca nie umiera.

  Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.Pharrell Williams (ur. 5 kwietnia 1973 w Virginia Beach) – amerykański producent muzyczny, wokalista i raper. Tworzy głównie hip-hop, R&B, funk i rock.

  Muzycy[]

 • Pharrell Williams – śpiew, instrumenty klawiszowe, gitara rytmiczna, instrumenty perkusyjne
 • Chad Hugo – gitara prowadząca, instrumenty klawiszowe, saksofon, gitara basowa
 • Shae Haley – perkusja, instrumenty perkusyjne, chórki
 • Dyskografia[]

  Przypisy

  1. Andy Kellman: N.E.R.D. Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  2. N.E.R.D Billboard Chart History (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  3. N.E.R.D Australian Albums Chart (ang.). www.australian-charts.com. [dostęp 2015-08-18].
  4. N.E.R.D Dutch Albums Chart (niderl.). dutchcharts.nl. [dostęp 2015-08-18].
  5. N.E.R.D Swedish Albums Chart (ang.). www.swedishcharts.com. [dostęp 2015-08-18].
  6. N.E.R.D UK Albums Chart (ang.). www.officialcharts.com. [dostęp 2015-08-18].
  7. Stephen Thomas Erlewine: N.E.R.D. In Search of... review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].
  8. RIAA: N.E.R.D (ang.). www.riaa.com. [dostęp 2015-08-18].
  9. Andy Kellman: N.E.R.D. Fly or Die review (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2015-08-18].

  Linki zewnętrzne[]

 • Oficjalna strona zespołu (ang.)
 • Sheldon Haley (ur. 18 grudnia 1972), znany lepiej jako Shae lub Shay, jest afroamerykańskim perkusistą będącym członkiem zespołu N.E.R.D. Twierdzi, iż zespół the Beatles odegrał bardzo ważną rolę w jego twórczości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.