• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • N.C. Wyeth  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Lucky Strike – jedna z najstarszych marek wyrobów tytoniowych na świecie. Należą do koncernu British American Tobacco i są sprzedawane w ponad 80 krajach świata.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
  Kariera ilustratora[ | edytuj kod]
  Jedna z ilustracji do Wyspy skarbów

  Pyle zachęcał swoich uczniów do malowania z natury. Kierując się tymi wskazówkami, Wyeth wyjechał na Zachód, by żyć wśród Ute i Nawahów. Przez trzy miesiące znakował bydło, wypasał stada i trudnił się przewozem poczty, dokumentując swoje czynności dokładnymi rysunkami. Po powrocie okazało się, że na jego prace jest popyt. Większość tych dzieł miała jako motyw amerykański Zachód, wypełniony postaciami kowbojów, Indian, wojowników i poszukiwaczy złota.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Andrew Wyeth (ur. 12 lipca 1917 w Chadds Ford Township, Pensylwania, Stany Zjednoczone, zm. 16 stycznia 2009 tamże) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel nurtów american scene painting i social realism. Członek American Academy of Arts and Sciences, American Institute of Arts and Letters, American Philosophical Society, American Watercolor Society, Académie des Beaux-Arts, National Academy of Design, Royal Watercolour Society i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

  W 1906 roku Wyeth poślubił Carolyn Brenneman Bockius z Wilmington. Oboje mieszkali przez pewien czas w mieście, po czym w 1908 roku przeprowadzili się do Chadds Ford w Pensylwanii, gdzie Howard Pyle prowadził letnią szkołę. W 1911 roku Wyethowie nabyli tam działkę o powierzchni 7,2 ha i przystąpili do budowy domu oraz pracowni. W swej posiadłości wychowali pięcioro dzieci. Syn i córki wraz z mężami oraz wnuk podobnie jak Wyeth zajęli się malarstwem – uczył on Henriette, Carolyn i Andrew malowania w swojej pracowni. Andrew znany jest ze swoich obrazów mających za temat miejsca i ludzi wokół Chadds Ford i Cushing w stanie Maine, gdzie miał letni dom.

  Port Clyde - miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Maine. Najbardziej na południe wysunięte miasto Półwyspu Świętego Jerzego. Port Clyde znajduje się w środkowej części wybrzeża Maine.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

  W Chadds Ford Wyeth zajmował się ilustrowaniem książek i czasopism. W 1911 roku otrzymał pierwsze zlecenie na zilustrowanie książki – była nią Wyspa skarbów, a zleceniodawcą – znany wydawca, Charles Scribner. Praca Wyetha została dobrze przyjęta, dzięki czemu w kolejnych latach na zlecenie tego oraz innych wydawców zilustrował cały szereg książek przygodowych, takich jak: Porwany za młodu (1913), Czarna Strzała (1916), Robin Hood (1917), Śmierć Artura (1917), Tajemnicza wyspa (1918), Przypadki Robinsona Kruzoe (1920), Ostatni Mohikanin (1919), Rip Van Winkle (1921), Biała Kompania (1922), Pogromca zwierząt (1925) i The Yearling (1939).

  19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

  Wyeth ilustrował również reklamy dla takich firm jak: Lucky Strike i Coca-Cola, zrealizował też cykl obrazów Beethovena, Wagnera i Liszta dla firmy Steinway & Sons.

  Obrazy i murale[ | edytuj kod]

  W latach 30. XX wieku ograniczył przyjmowanie zleceń na ilustracje i reklamy, poświęcając więcej czasu na malowanie pejzaży. W dziełach tych eksplorował różne style, techniki i tematykę. Większość z nich miała za temat krajobraz i ludzi w Chadds Ford, w Pensylwanii oraz okolice jego domu letniskowego w Port Clyde w stanie Maine, który nabył w 1920 roku. Wybrzeże Maine stało się jego główną inspiracją w ostatnich latach jego życia. W tym samym czasie rozpoczął też malowanie wielkoformatowych murali. W 1939 roku rozpoczął realizację cyklu murali dla Metropolitan Life Insurance Company. Ich tematem było życie amerykańskich pielgrzymów oraz związek tegoż z jego własnym pochodzeniem. Murali tych nigdy nie ukończył. W październiku 1945 roku wraz ze swym wnukiem zginął w tragicznym wypadku samochodowym w pobliżu swego domu w Chadds Ford.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.


  Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Needham – miasto (city) w hrabstwie Norfolk, w stanie Massachusetts, w Stanach Zjednoczonych, położone ok. 15 km na południowy zachód od Bostonu. W 2010 roku miasto liczyło 28 886 mieszkańców.
  22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Wilmington - miasto w USA, w stanie Delaware, port nad rzeką Delaware, w regionie metropolitalnym Filadelfii. Około 72 tys. mieszkańców.
  Pogromca zwierząt (ang. The Deerslayer, or The First Warpath) – powieść przygodowa amerykańskiego pisarza Jamesa Fenimore Coopera. Pierwsza z cyklu Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, wydana jako ostatnia, w 1841 (prequel). W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1924. Najczęściej wydawano ją pod skróconym tytułem, jednak można też natrafić na edycje zatytułowane Pogromca zwierząt, czyli pierwsza ścieżka wojenna (np. wydanie Iskier z 1964).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Czarna Strzała (ang. The Black Arrow: A Tale of the Two Roses) – powieść historyczno-przygodowa szkockiego prozaika i poety Roberta Louisa Stevensona, opublikowana w 1888. Akcja utworu toczy się w Anglii w czasie Wojny Dwóch Róż, czyli w drugiej połowie XV wieku. Głównymi bohaterami są Richard Shelton i Joanna Sedley. Powieść była kilkakrotnie zekranizowana. Na język polski przekładali ją Tadeusz Jan Dehnel i Dagmara Kamińska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.424 sek.