N.C. Wyeth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

N.C. Wyeth (ur. jako Newell Convers Wyeth 22 października 1882 w Needham, zm. 19 października 1945 w Chadds Ford) – amerykański ilustrator i malarz. Jeden z najbardziej wziętych ilustratorów wszech czasów. W czasie swojej kariery wykonał prawie 4000 ilustracji do licznych czasopism i książek. Wszystkie jego dzieci (oprócz jednego) wybrały karierę artystyczną; najbardziej znanym spośród nich był Andrew Wyeth.

Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. Andrew Wyeth (ur. 12 lipca 1917 w Chadds Ford Township, Pensylwania, Stany Zjednoczone, zm. 16 stycznia 2009 tamże) – amerykański malarz i grafik, przedstawiciel nurtów american scene painting i social realism. Członek American Academy of Arts and Sciences, American Institute of Arts and Letters, American Philosophical Society, American Watercolor Society, Académie des Beaux-Arts, National Academy of Design, Royal Watercolour Society i Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[ | edytuj kod]

Newell Convers Wyeth urodził się 22 października 1882 roku w Needham w stanie Massachusetts jako syn Andrew Newella Wyetha i Henriette Zirngiebel, Szwajcarki z pochodzenia. Wychowywał się w gospodarstwie rolnym koło Walden Pond. Wcześnie zainteresował się literaturą romantyczną i malarstwem, które to zainteresowania wspierała matka. Ojciec natomiast zachęcał go do bardziej praktycznego wykorzystania zdolności, zalecając naukę rysunku. W maju 1899 roku Newell Convers uczęszczał do Mechanic Arts High School w Boston, główną uwagę poświęcając nauce rysunku. Dzięki wsparciu matki podjął naukę w Massachusetts School of Normal Arts. Kontynuował ją później w Eric Pape School of Art, a od 1901 roku w Annisquam w Gloucester w stanie Massachusetts, gdzie pobierał prywatne lekcje u pejzażysty George’a Loftusa Noyesa.

Port Clyde - miasto w Stanach Zjednoczonych w stanie Maine. Najbardziej na południe wysunięte miasto Półwyspu Świętego Jerzego. Port Clyde znajduje się w środkowej części wybrzeża Maine.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

W 1902 roku przybył do Wilmington, gdzie spotkał Howarda Pyle’a. Przez kolejne dwa lata studiował pod jego kierunkiem w Chadds Ford. Pyle miał liczne kontakty z wydawcami i dyrektorami artystycznymi, co wykorzystywał załatwiając swoim studentom zamówienia oraz posady u wydawców. W lutym 1903 roku na łamach The Saturday Evening Post opublikowana została pierwsza ilustracja N.C. Wyetha.

19 października jest 292. (w latach przestępnych 293.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 73 dni.Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Needham – miasto (city) w hrabstwie Norfolk, w stanie Massachusetts, w Stanach Zjednoczonych, położone ok. 15 km na południowy zachód od Bostonu. W 2010 roku miasto liczyło 28 886 mieszkańców.
22 października jest 295. (w latach przestępnych 296.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 70 dni.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Wilmington - miasto w USA, w stanie Delaware, port nad rzeką Delaware, w regionie metropolitalnym Filadelfii. Około 72 tys. mieszkańców.
Pogromca zwierząt (ang. The Deerslayer, or The First Warpath) – powieść przygodowa amerykańskiego pisarza Jamesa Fenimore Coopera. Pierwsza z cyklu Pięcioksiąg przygód Sokolego Oka, wydana jako ostatnia, w 1841 (prequel). W Polsce ukazała się po raz pierwszy w 1924. Najczęściej wydawano ją pod skróconym tytułem, jednak można też natrafić na edycje zatytułowane Pogromca zwierząt, czyli pierwsza ścieżka wojenna (np. wydanie Iskier z 1964).
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama