• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Nördlingen

  Przeczytaj także...
  Droga krajowa 466 (Bundesstraße 466) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z południowego zachodu na północny wschód od węzła Mühlhausen na autostradzie A8 przez Heidenheim, Nördlingen, Gunzenhausen do Schwabach w Bawarii.Carolin Hingst (ur.18 września 1980 w Donauwörth) – niemiecka lekkoatletka specjalizująca się w skoku o tyczce, olimpijka.
  Aalen – miasto powiatowe w południowych Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Stuttgart, w regionie Ostwürttemberg, siedziba powiatu Ostalb, oraz wspólnoty administracyjnej Aalen.

  Nördlingenmiasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia, w regionie Augsburg, w powiecie Donau-Ries, siedziba wspólnoty administracyjnej Ries, chociaż do niej nie należy. Leży w dolinie Nördlinger Ries pomiędzy Wyżyną Frankońską a Jurą Szwabską, około 25 km na północny zachód od Donauwörth, nad rzeką Eger.

  Saksonia, Wolny Kraj Saksonia (łac. Saxonia; niem. Freistaat Sachsen; górnołuż. Swobodny stat Sakska; dolnołuż. Zwězkowy kraj Sakska) – kraj związkowy w Niemczech graniczący z Polską, Czechami i z następującymi krajami związkowymi: Bawaria, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Stolicą jest Drezno. Obecnie niewielki skrawek historycznej Saksonii znajduje się w Polsce, w województwie dolnośląskim (okolice Bogatyni). Republika Saksonii jest spółką prawa publicznego. Reprezentuje ją premier Stanislaw Tillich.Droga krajowa 29 (Bundesstraße 29, B 29) – niemiecka droga krajowa przebiegająca na osi wschód - zachód od skrzyżowania z drogą B14 na wschód od Stuttgartu w Badenii Wirtembergii do skrzyżowania z drogami B25 i B466 w Nördlingen w Bawarii.

  Miasto powstało na dnie krateru uderzeniowego, a zbudowane zostało ze skał powstałych w wyniku uderzenia. Szkolili się tu amerykańscy astronauci uczestniczący w księżycowej misji Apollo, a w miasteczku, przy Shoemaker Platz, znajduje się muzeum krateru Nördlinger Ries.

  Najbliżej położone duże miasta: Norymberga ok. 70 km na północny wschód, Monachium - ok. 150 km na południowy wschód i Stuttgart - ok. 150 km na zachód.

  Szwabia (niem. Schwaben lub Schwabenland) – to historyczna i etniczna kraina Niemiec. Elementem wyróżniającym i spajającym Szwabię jest dialekt szwabski, określany też jako odrębny język.Wspólnota administracyjna Ries (niem. Verwaltungsgemeinschaft Ries) leży w Bawarii, w powiecie Donau-Ries. Siedziba znajduje się w mieście Nördlingen, przy czym nie jest ono członkiem wspólnoty.

  Właśnie pod tym miastem doszło do dwóch bitew podczas wojny trzydziestoletniej - I bitwa pod Nördlingen (1634) i II bitwa pod Nördlingen (1645). Miasto nie zostało zburzone podczas II wojny światowej.

  Dzielnice[]

  W skład miasta wchodzą następujące dzielnice:

  Droga krajowa 25 (Bundesstraße 25, B 25) – niemiecka droga krajowa przebiegająca przez teren Bawarii z północy na południe od skrzyżowania z autostradą A6 na węźle Feuchtwangen-Nord przez Feuchtwangen, Dinkelsbühl, Nördlingen do Donauwörth.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
 • Löpsingen
 • Nähermemmingen
 • Grosselfingen
 • Baldingen
 • Kleinerdlingen
 • Holheim
 • Herkheim
 • Pfäfflingen
 • Dürrenzimmern
 • Schmähingen
 • Polityka[]

  Prezydentem miasta jest Hermann Faul z PWG, rada miasta składa się z 24 osób.

  Współpraca[]

  Miejscowości partnerskie:

 • Kanada Markham, Kanada
 • Czechy Ołomuniec, Czechy
 • Francja Riom, Francja
 • Niemcy Stollberg/Erzgeb., Saksonia
 • Australia Wagga Wagga, Australia
 • Transport[]

  W mieście krzyżują się drogi krajowe: B25, B29 i B466.

  Wyżyna Frankońska, także Jura Frankońska (niem. Fränkische Alb, Fränkischer Jura, Frankenalb) – wyżyna i pasmo górskie w południowej części Niemiec, na obszarze Bawarii, pomiędzy rzekami Dunaj i Men. Stanowi zachodnie przedłużenie Jury Szwabskiej.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Przez Nördlingen przebiega linia kolejowa Aalen - Donauwörth, która rozgałęzia się i prowadzi do: Feuchtwangen, Gunzenhausen i Wemding.

  Osoby[]

  Urodzone w Nördlingen[]

 • Albrecht Adam, malarz
 • Gerd Müller, piłkarz
 • Związane z miastem[]

 • Werner Egk, kompozytor
 • Sebastian Franck, pisarz
 • Carolin Hingst, lekkoatletka
 • Werner Schnitzer
 • Przypisy

  Wemding – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Szwabia, w powiecie Donau-Ries, częściowo na terenie Parku Natury Dolina Altmühl, około 18 km na północ od Donauwörth, przy linii kolejowej (Nordlingen - Wemding).Miasto (od prasłow. „местьце", „mě́sto"–„miejsce”) – historycznie ukształtowana jednostka osadnicza charakteryzująca się dużą intensywnością zabudowy, małą ilością terenów rolniczych, ludnością pracującą poza rolnictwem (w przemyśle lub w usługach) prowadzącą specyficzny miejski styl życia.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Profil standardowej misji programu Apollo zawiera wszystkie elementy misji niezbędne do lądowania człowieka na powierzchni Księżyca i niezbędne do powrotu na Ziemię. Moduł księżycowy LM znajdował się w adapterze SLA będącym elementem rakiety Saturn V. Skrót SLA pochodzi od ang. Spacecraft LM Adapter.
  Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.
  Wagga Wagga - miasto w Australii, w stanie Nowa Południowa Walia, nad rzeką Murrumbidgee (dopływ Murray). Około 47 tys. mieszkańców.
  II bitwa pod Nördlingen (znana także jako bitwa pod Allerheim) – starcie zbrojne, które miało miejsce 3 sierpnia 1645 roku podczas wojny trzydziestoletniej.
  Donauwörth – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Szwabia, siedziba powiatu powiecie Donau-Ries, nad ujściem Wörnitz do Dunaju, przy drodze B16, B2, B25 i liniach kolejowych (Monachium – Norymberga; Ulm - Ingolstadt; Donauwörth - Aalen ze stacją).
  Region Augsburg (niem. Planungsregion Augsburg) – region planowania w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Szwabia. Siedzibą regionu jest miasto na prawach powiatu Augsburg.
  Gunzenhausen – miasto w Niemczech, w Bawarii, w rejencji Środkowa Frankonia, w powiecie Weißenburg-Gunzenhausen, 20 km na północny zachód od Weißenburg, nad rzeką Altmühl, przy drodze B13, B466 i linii kolejowej (Monachium/Augsburg – Norymberga – Berlin).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.