• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mzonke Fana

  Przeczytaj także...
  29 października jest 302. (w latach przestępnych 303.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 63 dni.Republika Południowej Afryki (RPA, afr. Republiek van Suid-Afrika, ang. Republic of South Africa) – państwo na południowym krańcu Afryki.
  Cassius Baloyi (ur. 5 listopada 1974 w Giyani) – południowoafrykański bokser, były dwukrotny zawodowy mistrz świata organizacji IBF w kategorii junior lekkiej (do 130 funtów).

  Mzonke Fana (ur. 29 października 1973 roku w Kapsztadzie) – południowoafrykański bokser, były zawodowy mistrz świata organizacji IBF w kategorii junior lekkiej (do 130 funtów).

  Pierwszą zawodową walkę stoczył w 1994. W ciągu pierwszych dziesięciu lat odbył 23 pojedynki, z których 21 wygrał. 28 maja 2004 wygrał na punkty z Randym Suico pojedynek eliminacyjny przed walką o mistrzostwo świata organizacji WBC, mimo iż dwukrotnie leżał na deskach. Jednak w walce o mistrzostwo świata jego rywal, broniący tytułu Marco Antonio Barrera, nie dał mu najmniejszych szans nokautując go już w drugiej rundzie tak silnie, że sędzia bez odliczania do dziesięciu zakończył walkę.

  Malcolm Klassen (ur. 3 grudnia 1981 w Hammanskraal) – południowoafrykański bokser, były zawodowy mistrz świata kategorii junior lekkiej.Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.

  Fana wygrał następne dwa pojedynki, a w grudniu 2006 stoczył kolejną walkę eliminacyjną przed pojedynkiem o tytuł mistrza świata, tym razem organizacji IBF, wygrywając na punkty z mało znanym Argentyńczykiem, Roberto Davidem Arrietą.

  W swoim drugiej walce o pas mistrzowski Fana nieoczekiwanie pokonał niejednogłośnie na punkty swojego rodaka, Malcolma Klassena i został mistrzem świata organizacji IBF.

  31 sierpnia 2007, w pierwszej obronie mistrzowskiego pasa, znokautował w dziewiątej rundzie Argentyńczyka Javiera Osvaldo Alvareza. Tytuł stracił 12 kwietnia 2008, przegrywając decyzją większości na punkty z Cassiusem Baloyi.

  World Boxing Organization (WBO) – jedna z najbardziej prestiżowych i największych organizacji boksu zawodowego na świecie. Wyłania ona swoich mistrzów świata, ustala listy rankingowe i przepisy bokserskie. Siedziba organizacji jest w San Juan w Portoryko.Marco Antonio Barrera Tapia (urodzony 17 czerwca 1974 w Meksyku) – meksykański bokser. Jest siedmiokrotnym mistrzem świata w trzech kategoriach wagowych.

  Na ring powrócił już w sierpniu 2008 roku, pokonując w trzeciej rundzie Victora Manona. 31 lipca 2009 roku wygrał pojedynek eliminacyjny IBF, pokonując przez techniczny nokaut w szóstej rundzie Jaspera Serokę.

  Przypisy

  1. Barrera eases to Fana knockout (ang.). BBC Sport, 10.04.2005. [dostęp 2009-10-10].
  2. Boxing Encyclopedia (ang.). [dostęp 2009-10-10].
  3. Results from 2007 (ang.). BBC Sport, 02.01.2008. [dostęp 2009-10-10].
  4. Ron Jackson: Fana wins IBF title eliminator! (ang.). Fightnews.com, 01.08.2009. [dostęp 2009-10-10].

  Linki zewnętrzne[]

 • Lista walk zawodowych Mzonke Fany
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  International Boxing Federation (IBF) - międzynarodowa organizacja boksu zawodowego utworzona w 1983 roku na bazie USBA (United States Boxing Association) oraz kilku organizacji z Europy i Ameryki Południowej. Założył ją Bob Lee, który przegrał wybory na prezydenta innej organizacji bokserskiej - WBA i razem z grupą działaczy postanowił założyć nową federację.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.031 sek.