• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mystic Production

  Przeczytaj także...
  Rock alternatywny (ang. alternative rock) – grupa stylów muzyki rockowej powstałych w latach osiemdziesiątych i połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku, głównie na terenie Stanów Zjednoczonych. Gitarowy, niekomercyjny i często nagrywany bez przejmowania się jakością dźwięku rock alternatywny był dokładnym przeciwieństwem większości odmian muzyki popularnej lat osiemdziesiątych z jej cukierkowym brzmieniem syntezatorów i sterylną produkcją nagrań.Łukasz Zieliński (ur. 26 maja 1976 w Krakowie), znany również jako Zielony - polski wokalista heavymetalowy i autor tekstów, a także dziennikarz. Znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Virgin Snatch. Współpracował ponadto z takimi grupami jak Anal Stench i Death Sea. Poza działalnością artystyczną pracuje jako dziennikarz magazynu muzycznego Mystic Art.
  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

  Mystic Production – jedna z największych niezależnych polskich wytwórni płytowych. Powstała w 1995 roku z siedzibą w Skale, jej właścicielką jest Barbara Mikuła. Mystic Production prowadzi w Polsce dystrybucję płyt wydawanych przez firmy: Regain Records, Indie Recordings, Armoury Records, Eagle Rock, Mascot Records, Witching Hour Productions, Razor Productions i MaxFloRec.

  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.Sceptic – polska grupa muzyczna wykonująca technical death metal. Powstała w 1994 roku w Krakowie. Do 2005 roku ukazało się cztery albumy studyjne zespołu pozytywnie oceniane zarówno przez krytyków jak i publiczność. Formacja pomimo częstych zmian składu wypracowała rozpoznawalne brzmienie inspirowane dokonaniami amerykańskiego zespołu Death. Grupie przewodzi gitarzysta Jacek Hiro, który pozostaje jedynym członkiem oryginalnego składu.

  Firma początkowo trudniła się dystrybucją oraz wydawaniem płyt z szeroko pojętą muzyką heavymetalową. Były to m.in. pierwsze albumy takich wykonawców jak: Sceptic, Asgaard i Virgin Snatch. W latach późniejszych Mystic Production znacznie rozszerzyła zakres wydawanej muzyki, m.in. o rock, punk rock, rock alternatywny, rock progresywny oraz pop.

  Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.MaxFloRec - polska agencja artystyczno-wydawnicza z siedzibą w Mikołowie. Powstała w 2006 roku z inicjatywy Sebastiana "Rahima" Salberta i Miłosza "Miuosha" Boryckiego. Jej kanwę stanowiło istniejące od 1998 roku MaxFloStudio. Od 2008 roku właścicielem firmy jest Salbert. Rok wcześniej Borycki samodzielnie powołał wytwórnię Fandango Records.

  Wytwórnia organizuje także koncerty m.in. w ramach Mystic Festival. Na przestrzeni lat podczas festiwalu wystąpiły m.in takie grupy jak: Iron Maiden, Nightwish, Mayhem, Children of Bodom, Slayer, Celtic Frost, Kreator czy Behemoth. Częściowy zapis drugiej edycji festiwalu ukazał się w 2001 roku na płycie DVD i kasecie VHS pt. Mystic Festival 2001.

  Asgaard - polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza black, doom i gothic metalu. Powstała w 1994 roku w Lewinie Brzeskim z inicjatywy Bartłomieja Kostrzewy. Do 2004 roku grupa wydała pięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. W 2007 roku działalność zespołu została zarzucona. W 2011 roku formacja wznowiła działalność jako trio w składzie: Przemysław "Quazarre" Olbryt, Bartłomiej "Hetzer" Kostrzewa i Wojciech "Flumen" Kostrzewa.Kreator – niemiecka grupa muzyczna wykonująca thrash metal, powstała w 1982 pod nazwą Tyrant, później znana jako Tormentor. Pod obecną nazwą działa od 1984.

  Od 1996 roku firma jest także wydawcą magazynu muzycznego Mystic Art. Wśród redaktorów pisma występują członkowie zespołów wydawanych przez Mystic: Łukasz "Zielony" Zieliński - wokalista Virgin Snatch oraz Adam "Nergal" Darski - lider formacji Behemoth.

  W 2012 roku firma wydała pierwszą książkę. Publikację stanowiła autoryzowana biografia zespołu Behemoth pt. Konkwistadorzy diabła (ISBN 9788393492800) autorstwa Łukasza Dunaja, dziennikarza związanego z Mystic Art.

  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.Heavy metal (często nazywany po prostu metalem) jest podgatunkiem muzyki rockowej powstałym na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Grupy, które odpowiedzialne są za powstanie gatunku wprowadziły ciężkie, ostre brzmienia, z długimi, mocno przesterowanymi solówkami gitarowymi i ostrą perkusją.

  Zobacz też[]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Mystic Production.

  Przypisy

  1. Patryk Gałuszka, Katarzyna Korzeniewska, Katarzyna M. Wyrzykowska, Aleksandra Jagiełło-Skupińska: Rynek fonograficzny w Polsce 2011/2012. Warszawa: Instytut Muzyki i Tańca Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC / Związek Kompozytorów Polskich, 2013, s. 26. ISBN 978-83-932955-5-5.
  2. Mystic Production z Mascot Records (pol.). muzyka.interia.pl. [dostęp 2010-10-03].
  3. Mystic Festival 2007 (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
  4. Ostateczny skład Mystic Festival 2005 (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
  5. Mystic Festival 2001 na DVD i VHS (pol.). www.rockmetal.pl. [dostęp 2012-02-21].
  6. Redakcja magazynu. „Mystic Art”. Nr 1 (44)/2008. s. 4. Michał Wardzała. ISSN 1427-5538 (pol.). 
  7. BEHEMOTH: premiera wyjątkowej biografii już za tydzień! (pol.). www.mystic.pl. [dostęp 2012-06-13].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona oficjalna (ang. • pol.)
 • Rock progresywny lub prog rock (ang. progressive rock) – styl muzyki rockowej wywodzący się z rocka psychodelicznego. Gatunek powstał w końcu lat 60. XX w., największą popularność osiągając w pierwszej połowie lat 70. Wyparty z estrad przez falę punk rocka, by powrócić pod postacią rocka neoprogresywnego. Ambicją rocka progresywnego było wzniesienie muzyki rockowej na wyższy poziom artystyczny. Utwory progresywnego rocka są często złożone i wyrafinowane, a wykonanie cechuje się wirtuozerią.Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wytwórnia płytowa, wytwórnia fonograficzna, wydawnictwo muzyczne (ang. record label, label) – organizacja przemysłu muzycznego, zajmująca się produkcją, nagrywaniem, dystrybucją i promocją nagrań audio, a czasem wideo (np. z koncertu).
  Mystic Art – polski magazyn muzyczny, dwumiesięcznik wydawany przez Mystic Production, poświęcony szeroko pojętej muzyce metalowej i rockowej. Znajdują się w nim m.in. następujące działy: wywiady z muzykami, recenzje najnowszych płyt, relacje z koncertów, „Past Perfect”, gdzie przypomina się o zespołach, które zakończyły działalność, „25 trudnych pytań”, w którym wybranemu muzykowi zadaje się tytułowe 25 pytań, dotyczące chociażby jego dzieciństwa czy życia prywatnego, „Pogaduchy” (kiedyś „Słowa czy pięści”), gdzie Michał Wardzała i Nergal dyskutują i wymieniają zdania o wybranym albumie.
  International Standard Serial Number, ISSN czyli Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego – ośmiocyfrowy niepowtarzalny identyfikator wydawnictw ciągłych tradycyjnych oraz elektronicznych. Jest on oparty na podobnej koncepcji jak identyfikator ISBN dla książek, ISAN dla materiałów audio-wideo. Niektóre publikacje wydawane w seriach mają przyporządkowany zarówno numer ISSN, jak i ISBN.
  Skała – miasto w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Skała. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. krakowskiego.
  Nightwish – fińska grupa muzyczna założona w 1996. Ich muzyka składa się z połączenia mocnych riffów gitar z orkiestracjami. Początkowo tworzonymi za pomocą instrumentów klawiszowych a od 2002 roku nieodłącznym elementem brzmienia grupy stała się pełna orkiestra symfoniczna. Stałym elementem w muzyce zespołu są także od wielu lat różnorodne chóry oraz okazjonalnie instrumentarium folkowe. Styl grupy wyróżnia żeński wokal w postaci operowego głosu Tarji Turunen (pięć pierwszych albumów) a następnie Anette Olzon (albumy szósty i siódmy). Lider grupy, Tuomas Holopainen, określa gatunek zespołu jako metal symfoniczny.
  Witching Hour Productions – polska niezależna wytwórnia muzyczna, założona na początku lat 90. XX w. przez Bartłomieja "Barta" Krysiuka, wokalistę zespołu Hermh. W początkowym okresie działalności Witching Hour wydała m.in. kasety prekursorów black metalu w Polsce - zespołów Xantotol i Graveland. W drugiej połowie lat 90. przedsiębiorstwo zaprzestało działalności. Krysiuk wznowił działalność w 2008 roku. Tego samego roku nakładem Witching Hour ukazały się płyty zespołów Hermh i Hell-Born.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.