• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Myslovitz  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Joy Division – brytyjski zespół rockowy założony w 1976 w Salford, Greater Manchester. Wykształcił się z punkowej grupy Warsaw, grał posępną, refleksyjną muzykę. Ostatecznie jego styl muzyczny zaklasyfikowano do post punka i nowej fali. W 1980 roku, po śmierci wokalisty Iana Curtisa grupa rozwiązała się. Pozostali członkowie utworzyli wówczas formację New Order.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Myslovitz – polski zespół rockowy, założony w 1992 roku w Mysłowicach przez Artura Rojka, Wojciecha Powagę, Jacka Kuderskiego oraz Wojciecha Kuderskiego.

  Historia[ | edytuj kod]

  Zespół powstał w 1992 roku z inicjatywy Artura Rojka i początkowo działał pod nazwą The Freshman, zainspirowaną amerykańskim filmem o tym samym tytule (pol. Nowicjusz) z Marlonem Brando w roli głównej. Pierwszy koncert grupy odbył się w 1993 w studenckim klubie „Olimp” przy AWF Katowice, jako support formacji Generał Stilwell. II nagroda w konkursie „Garaż '94” w Częstochowie otworzyła im drogę do pierwszych, profesjonalnych sesji nagraniowych w studiu Radia Łódź. W tym czasie zwyciężyli również na przeglądzie Mokotowska Jesień Muzyczna, dzięki czemu w 1994 podpisali kontrakt z wytwórnią MJM Music PL i rozpoczęli nagrywanie pierwszego albumu. Jego producentem był Ian Harris, współpracujący wcześniej m.in. z Joy Division, New Order i The Exploited. W październiku 1995 została wydana, już pod nową, aktualną nazwą zespołu, debiutancka płyta pt. Myslovitz.

  Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis. Myslovitz – debiutancki album zespołu Myslovitz, wydany w 1995 roku. Zawiera 11 utworów. Płyta wyraźnie jest podzielona na dwie części. Pierwsze 6 utworów utrzymanych jest w konwencji pop-rockowej, a następne to w większości psychodeliczne ballady. Część utworów śpiewanych jest na dwa głosy.

  W 1995 otrzymali nagrodę radia RMF FM – Niedocenieni '95. W 1996 do Myslovitz dołączył trzeci gitarzysta i klawiszowiec – Przemysław Myszor. Grupa podpisała kontrakt z wytwórnią Sony Music Polska i pod jej szyldem wydała swój drugi album, zatytułowany Sun Machine. Znalazły się na nim m.in. takie przeboje jak „Z twarzą Marilyn Monroe” i „Peggy Brown”. Ten ostatni jest coverem zaprzyjaźnionej mysłowickiej grupy z tekstem irlandzkiego „barda narodowego”, Turlougha O'Carolan'a, w tłumaczeniu polskiego poety i tłumacza Ernesta Brylla. Rok ten przyniósł grupie również pierwszą nominację do nagrody Fryderyk w kategorii Debiut roku. Rok później grupa wydała trzeci album, zatytułowany Z rozmyślań przy śniadaniu.

  Nagroda Muzyczna Fryderyk – nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Od 1999 przyznaje je powołana przez Związek Producentów Audio-Video Akademia Fonograficzna. W jej skład wchodzi ponad 1000 artystów, dziennikarzy muzycznych i profesjonalistów z polskiej branży fonograficznej. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina.Janusz Zygmunt Kamiński (ur. 27 czerwca 1959 w Ziębicach) – operator filmowy i reżyser, dwukrotny laureat Nagrody Akademii Filmowej.

  Zainteresowanie grupy kinem przejawia się również w pisaniu ścieżek z muzyką filmową. W 1998 roku zespół nagrał utwór „To nie był film” do filmu Młode wilki ½. Jego tekst nawiązywał do fali brutalnych zbrodni popełnionych przez nieletnich przestępców, dyskutowanej szeroko w polskich mass mediach w połowie lat 90. XX wieku. Również wystąpili po raz pierwszy za granicą: w Szwecji, Niemczech oraz w USA.

  Lorein – polski zespół muzyczny grający indie rocka. Finaliści kilku ogólnopolskich nagród: dwie pierwsze nagrody w plebiscycie Świętokrzyskich Nagród Muzycznych "Muzyczne Scyzoryki" (debiut roku; najlepszy wykonawca pop). Jest też finalistą m.in.: Browar Rock Festiwal 2010 (Żywiec), Maj Music Festival 2010 (Katowice), KrakRock 2010 (Kraków). W 2013 roku Lorein nagrodzono „Złotym mikrofonem” za najlepszy „Debiut”, a w 2014 ogłoszono „Zespołem Roku” Polskiego Radia Kielce. W „Rockowej 100-ce” najlepszych kawałków 2012 i 2013 roku Eski Rock znalazły się piosenki: „Krótkowzroczność”, Świat rzeczy” z debiutanckiej płyty „MoNoKoLoR” oraz „Pozytywny”, zapowiadający drugi krążek grupy: "Drzewa i Planety". W lipcu 2014 r. zespół zagrał na głównej scenie festiwalu w Jarocinie. Jesienią 2014r. zespół wystąpił w programie Must Be The Music – Tylko Muzyka, gdzie przechodząc przez eliminacje i półfinały, za sprawą Dzikiej Karty słuchaczy RMF FM, został finalistą VIII edycji programu.Francis Ford Coppola (ur. 7 kwietnia 1939 w Detroit) − reżyser i scenarzysta, również kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański.

  Wydany w 1999 roku czwarty album studyjny Myslovitz, zatytułowany Miłość w czasach popkultury uzyskał certyfikat platynowej płyty (100 tys. sprzedanych egzemplarzy). W 2000 roku Myslovitz znowu przyczynili się do powstania muzyki filmowej, pisząc i nagrywając utwór „Polowanie na wielbłąda” do filmu Duże zwierzę w reżyserii Jerzego Stuhra, jak również singel i dwa dotychczas niepublikowane utwory do filmu Waldemara Szarka To my. W 2003 roku Myslovitz kontynuował współpracę ze Stuhrem, komponując piosenkę tytułową do jego filmu Pogoda na jutro. Członkowie zespołu pojawili się tam także w epizodycznej roli – jako mnisi nowicjusze.

  Skalary, mieczyki, neonki – album zespołu Myslovitz, wydany w 2004 roku. Album znacząco różni się od innych dokonań zespołu. Jest osadzony w klimacie art rockowym i psychodelicznym. Nagrany został na tej samej sesji nagraniowej, co Korova Milky Bar, czyli w Studiu Radia Katowice. Utwory ujrzały światło dzienne po dwóch latach od nagrania. Nagrano ok. 9 godzin improwizowanej muzyki instrumentalnej i wybrano z niej ok. godziny na płytę. Do 4 utworów nagrano wokal. Jeden z nich - "Życie to surfing", był pierwszym i jedynym singlem. Teledysk zrealizowano w rodzinnym mieście zespołu - Mysłowicach.Chicago - amerykańska grupa muzyczna powstała w 1967 roku. Przez pierwsze dwa lata zespół występował pod nazwą Chicago Transit Authority.

  W okresie przerw w nagrywaniu muzycy Myslovitz udzielali się w innych zespołach. Artur Rojek występował w zespole Lenny Valentino i współpracował z Andrzejem Smolikiem. Przemysław Myszor grał w zespole Delons, a Wojciech Kuderski w rock and rollowej kapeli Penny Lane. W 2002 roku Myslovitz wydał kolejny album, zatytułowany Korova Milky Bar. Tytuł ten nawiązuje do ekranizacji powieści Anthony’ego Burgessa Mechaniczna pomarańcza w reżyserii Stanleya Kubricka. Gitarzysta Przemysław Myszor w wywiadzie dla Montreal Mirror powiedział: Dla nas Korova Milky Bar [z 'Mechanicznej pomarańczy' Kubricka] jest miejscem, gdzie coś odmiennego może przydarzyć się twojemu umysłowi. To miejsce jest jak dzisiejsza Polska. Wiesz, Polska jest miejscem, w którym z twoim umysłem dzieją się bardzo dziwne rzeczy. To miejsce pełne kryzysów i wszystko wokół ciebie jest bardzo smutne, bardzo mroczne, bardzo popieprzone. Dlatego teksty na naszej płycie są smutne. Śpiewamy dużo o byciu w dziwnym stanie ducha.

  Juwenalia, Dni Studenta (łac. Iuvenalia - igrzyska młodzieńców) – święto studentów odbywające się corocznie w maju.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Myslovitz wystąpił z materiałem z Korova Milky Bar na kilku europejskich festiwalach, m.in. na największym niemieckim festiwalu muzyki alternatywnej Das Bizarre-Festival i prestiżowym Montreux Jazz Festival. Tego samego roku supportował również Iggy’ego Popa i Simple Minds w ich europejskich trasach koncertowych. Grupa otrzymała ponadto nagrodę MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act, do której byli nominowani już dwukrotnie w poprzednich latach. W listopadzie 2002 roku Myslovitz podpisał kontrakt z polskim oddziałem EMI, Pomatonem. Pierwszym albumem nagranym pod nowym szyldem była angielskojęzyczna wersja Korova Milky Bar, która została wydana w 27 krajach (m.in. w Niemczech, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Francji, Hiszpanii, Rosji, Turcji i RPA). Poza materiałem z Korova Milky Bar album ten zawierał również angielskojęzyczne wersje starszych utworów. „Długość dźwięku samotności” pojawiła się na singlu, jako „Sound Of Solitude” (wcześniejszą angielską wersję, zatytułowaną „The Length Of The Solitude Sound”, można znaleźć na stronie B wydanego w Polsce singla).

  EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.John Peel (ur. 30 sierpnia 1939 w Heswall w hrabstwie Merseyside, zm. 25 października 2004 w Cuzco w Peru) – brytyjski prezenter radiowy i dziennikarz muzyczny, związany z BBC.

  Teledysk do „Sound Of Solitude” został wyreżyserowany przez Janusza Kamińskiego, operatora filmowego i reżysera polskiego pochodzenia, nagrodzonego m.in. Oscarami za najlepsze zdjęcia do Listy Schindlera i Szeregowca Ryana. Kamiński odrzucił wtedy ofertę Martina Scorsese, aby móc pracować z Myslovitz. Określił się „fanem” Myslovitz, mówiąc: Pracuję tylko dla Spielberga i dla Myslovitz [...] Pieniądze nie odgrywają tutaj żadnej roli. Czego się nie robi dla swoich idoli! Teledysk pokazywano często w MTV Europe. Emisje radiowe utworu były jednak sporadyczne i w dużej mierze ograniczone do audycji z muzyką alternatywną (takich jak Johna Peela w Wielkiej Brytanii). W związku z tym Myslovitz jak dotąd nie udało się wejść na szczyty list przebojów poza Polską.

  The Best Of – dwupłytowy album zespołu Myslovitz, wydany w 2003 roku. Jest to składanka największych przebojów zespołu. Jest także wypełnieniem kontraktu ze starą wytwórnią, gdyż następne wydawnictwa, a także wcześniejsza Korova Milky Bar były już wydane przez Pomaton EMI a nie Sony Music Polska. Na płycie znalazły się też nowe utwory, m.in. nowa wersja piosenki Kraków z zespołem Anawa i Markiem Grechutą.Manchester – miasto (city) w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym Greater Manchester. W sensie formalnym stanowi samodzielny dystrykt metropolitalny.

  W 2003 roku Myslovitz wystąpił z zespołem Travis oraz Skin (wokalistką angielskiej grupy Skunk Anansie) na festiwalu The Road to Edinburgh, gdzie po raz kolejny zostali nagrodzeni MTV Europe Music Award w kategorii Best Polish Act. Również w 2003 wytwórnia Sony Music wydała obowiązkową w związku z wygaśnięciem kontraktu kompilację zatytułowaną The Best Of. Promujący ją singel „Kraków” został nagrany z gwiazdą polskiej poezji śpiewanej, Markiem Grechutą i jego zespołem Anawa.

  Artur Rojek (ur. 6 maja 1972) – polski muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i gitarzysta. Członek zespołów Myslovitz (1992-2012) i Lenny Valentino (1998-2001). Członek Akademii Fonograficznej ZPAV.Gutierez - polski zespół rockowy, którego muzycy pochodzą z Mysłowic. Debiutancki album zatytułowany Rodeo Love artyści nagrali w 2006 roku pod okiem Jasia Kidawy. Drugi album zatytułowany Stereo Dożylnie wydany został 30 maja 2008 przez firmę Box Music. Producentem płyty jest Adam Toczko, singlem promującym jest utwór "Stereo Dożylnie".

  W 2004 roku grupa wydała album DVD z teledyskami i wywiadami grupy. Bonusem były fotografie z sesji zdjęciowych zespołu. Latem wyruszyli w trasę koncertową po Europie, rozpoczynając ją koncertem dla niemieckiego radia i telewizji publicznej Westdeutscher Rundfunk (WDR) w przeddzień rozszerzenia Unii Europejskiej. Poza uświetnieniem kilku mniejszych imprez i krótkimi występami na festiwalach (m.in. na największym szwajcarskim festiwalu open air w Sankt Gallen), grupa otworzyła koncerty Iggy’ego Popa i The Stooges w Europie oraz The Corrs w Wielkiej Brytanii. W grudniu 2004 roku EMI wydała album Myslovitz zatytułowany Skalary, mieczyki, neonki, zawierający niepublikowany wcześniej materiał z sesji nagraniowych Korova Milky Bar.

  Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).Sony Music Entertainment Poland Sp. z o.o. – polska wytwórnia muzyczna, oddział Sony Music Entertainment, powstała w 2001 roku.

  Kolejnym albumem zespołu był Happiness Is Easy, którego premiera odbyła się 19 maja 2006 roku. Znalazło się na nim 13 utworów, a pierwszy singel „Mieć czy być” trafił do rozgłośni radiowych w marcu 2006 roku. 23 maja 2007 roku zespół zapowiedział, że w 2008 roku planuje przerwę w działalności koncertowej, a wolny czas jego członkowie planują spędzić z rodzinami. Na stronie zespołu pojawiła się informacja, że przerwa ma potrwać rok. Zespół wznowił swoją działalność koncertem w Toruniu 28 grudnia 2008 roku. 27 lutego 2009 zespół wydał reedycję swojego albumu z 1999 roku – Miłość w czasach popkultury. W skład reedycji wchodziły dwie płyty: na pierwszej oryginał płyty z 1999 roku, a na drugiej dema piosenek z tej płyty.

  Andrzej Smolik (ur. 10 lutego 1970 r. w Świnoujściu) – polski muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, dziennikarz radiowy. Od 2011 zasiada w Radzie Akademii Fonograficznej ZPAV w sekcji muzyki rozrywkowej.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  30 października 2009 roku ukazała się pierwsza biografia zespołu, zatytułowana Myslovitz. Życie to surfing (​ISBN 978-83-929695-0-1​). Jej autorem jest dziennikarz Leszek Gnoiński. 8 kwietnia 2010 roku zespół zapowiedział wydanie nowego albumu. Na początku tego samego roku nagrał demo płyty. Jej producentem był Marcin Bors. Zespół na czas nagrywania otworzył blog, na którym można było śledzić postępy prac. 13 stycznia 2011 roku ogłoszono oficjalnie datę wydania nowej, niezatytułowanej jeszcze, płyty. 31 maja 2011 roku płyta ukazała się pod tytułem Nieważne jak wysoko jesteśmy.... Promował ją singel pt. „Ukryte”, który do rozgłośni radiowych trafił 28 marca 2011 roku.

  Nieważne jak wysoko jesteśmy... – ósmy album studyjny polskiej grupy muzycznej Myslovitz. Wydawnictwo ukazało się 31 maja 2011 roku nakładem wytwórni muzycznej EMI Music Poland. Płytę poprzedził wydany 26 marca 2011 roku singel pt. "Ukryte". Album zadebiutował na 1. miejscu listy OLiS w Polsce.Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.

  20 kwietnia 2012 roku zespół Myslovitz oświadczył zgodnie, że postanowił zakończyć współpracę w dotychczasowym składzie. Wojciech Powaga, Jacek Kuderski, Wojciech Kuderski i Przemysław Myszor postanowili występować dalej z nowym wokalistą, Michałem Kowalonkiem, zachowując nazwę grupy. Z kolei Artur Rojek zapowiedział solową działalność artystyczną. 4 kwietnia 2014 roku ukazał się jego pierwszy album, zatytułowany Składam się z ciągłych powtórzeń. W grudniu 2012 roku zespół opublikował pierwszy utwór z Michałem Kowalonkiem. Nosił on tytuł „Trzy sny o tym samym”. Michał Kowalonek to także wokalista zespołu Snowman, a na przełomie XX i XXI wieku Artur Rojek śpiewał także w zespole Lenny Valentino.

  The Exploited – szkocki zespół hardcore punkowy. Powstał na przełomie lat 1979 / 1980 w Edynburgu. Wywodzi się z Drugiej Fali Brytyjskiego Punk Rocka.Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.

  28 maja 2013 roku miała miejsce oficjalna premiera nowej płyty pod tytułem 1.577.

  19 kwietnia 2018 roku zespół wydał oświadczenie, informując o zakończeniu współpracy z Michałem Kowalonkiem. Dalsze koncerty grupa zagrała z gościnnym udziałem wokalisty Lorein Łukaszem Lańczykiem. Łukasz Lańczyk współpracował z Myslovitz do 2019 roku, a nowym wokalistą zespołu został Mateusz Parzymięso. Mateusz Parzymięso występuje także w zespole KID A, m.in. razem ze swoimi braćmi Michałem i Maciejem.

  Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Szeregowiec Ryan (ang. Saving Private Ryan) – wyprodukowany w 1998 roku dramat wojenny, opowiadający o wydarzeniach z czasów II wojny światowej. Tłem fabuły jest operacja Overlord, czyli lądowanie aliantów w Normandii w czerwcu 1944 r.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Anthony Burgess właściwie John Anthony Burgess Wilson (ur. 25 lutego 1917 w Manchesterze, zm. 25 listopada 1993 w Londynie) – brytyjski pisarz.
  Negatyw – polski zespół muzyczny założony w 1998 roku, grający rocka alternatywnego, wielokrotnie nagradzany i nominowany do różnych nagród muzycznych, w tym do Fryderyków.
  Westdeutscher Rundfunk (WDR) – niemieckojęzyczny, publiczny, regionalny nadawca radiowo-telewizyjny. Siedziba główna mieści się w Kolonii. WDR jest członkiem ARD. WDR produkuje jeden kanał telewizyjny (WDR-Fernsehen, dawniejsze nazwy: WDF i West3) i 5 radiowych, przeznaczonych dla różnych kręgów odbiorców. Program WDR adresowany jest przede wszystkim do mieszkańców Nadrenii Północnej – Westfalii, jednak dzięki niekodowanemu przekazowi z satelity Astra dostępny jest również w innych regionach Niemiec i za granicą.
  Tygodnik Powszechny” – ukazujący się od 1945 r. tygodnik katolicki o tematyce społeczno-kulturalnej, założony przez kardynała Adama Stefana Sapiehę.
  RMF FM (Radio Muzyka Fakty), pierwotnie: Radio Małopolska Fun – pierwsza polska prywatna stacja radiowa, obecnie nadająca w formacie radiowym AC
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.078 sek.