• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mychajło Kaczkowśkyj

  Przeczytaj także...
  Kołomyja (ukr. Коломия) – miasto na zachodniej Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, nad Prutem, siedziba rejonu kołomyjskiego. W 2001 roku liczyło ok. 62 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, metalowego, lekkiego, spożywczego, drzewno-papierniczego. Miasto jest centrum huculskiej sztuki ludowej, znajduje się tu m.in. muzeum etnograficzne i muzeum pisanek.Ukraińcy (Українці) – naród słowiański mieszkający w Europie Wschodniej, głównie w granicach Ukrainy (także w państwach sąsiednich: w Rosji, Białorusi, Polsce, Słowacji i Mołdawii), zaliczający się do Słowian wschodnich. Ukraińcy są (obok Rosjan i Białorusinów) potomkami Rusinów, zamieszkujących Ruś Kijowską .
  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

  Mychajło Kaczkowśkyj (ur. 29 lipca 1802 w Dębnie, zm. 20 sierpnia 1872 w Kronsztadzie) – ukraiński działacz społeczny i polityczny, pisarz, publicysta, prawnik.

  Urodził się w rodzinie księdza greckokatolickiego. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Lwowskim. Po ukończeniu studiów przez długi czas pracował jako radca sądowy w Sądzie Okręgowym w Samborze. Pod koniec kariery prawniczej, po 40 latach pracy został mianowany radcą Wyższego Sądu Krajowego we Lwowie.

  Dębno – wieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie leżajskim, w gminie Leżajsk, przy drodze Sandomierz – Jarosław, 9 km na południowy wschód od Leżajska. Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego należącej do dekanatu Leżajsk I w archidiecezji przemyskiej.Działacz społeczny, społecznik – osoba pracująca aktywnie na rzecz wspólnoty obywatelskiej, aktywista; aktywny członek, organizator i uczestnik stowarzyszeń i ruchów społecznych, fundacji oraz organizacji społecznych i samorządowych. Może działać na rzecz ochrony środowiska (ekolog) lub występować w społecznym interesie lokalnych społeczności.

  Działalność publiczną rozpoczął w 1848, udzielając się w kilku ukraińskich organizacjach społeczno-oświatowych. Był znanym mecenasem, wspierał materialnie innych pisarzy i publicystów. Finansował zakup literatury o charakterze moskalofilskim rozprowadzanej następnie wśród młodzieży przez nauczycieli gimnazjalnych i katechetów. Dzięki jego wsparciu finansowemu możliwe było wydanie Antologii ruskiej, opracowanej przez Jakowa Hołowackiego i Bohdana Didyćkiego. Zawierała ona dzieła samego Didyćkiego oraz wiersze poetów rosyjskich.

  Sambor (ukr. Самбір, Sambir; węg. Szambor) – miasto na Ukrainie, nad rzeką Dniestr, w obwodzie lwowskim, w rejonie samborskim. Według spisu powszechnego z roku 2001 w mieście żyło 36200 ludzi, w tym 900 Rosjan i 1200 Polaków.Moskalofilstwo, moskwofilstwo, rusofilstwo – początkowo językowo-literacki, a później społeczno-polityczny prąd istniejący wśród ruskiej ludności Galicji, Bukowiny i Rusi Podkarpackiej od początku XIX wieku do lat 40. XX wieku. Głosił wspólnotę narodowo-kulturową, następnie również państwową i polityczną z narodem rosyjskim. Ruch ten rywalizował z ukraińskim ruchem narodowym.

  W 1861 założył we Lwowie na własny koszt czasopismo "Słowo" (1861-1887). Przy Domu Narodowym we Lwowie stworzył fundację (wpłacony przez niego fundusz założycielski wynosił 80 000 guldenów), zajmującą się wspieraniem literatów piszących w języku ukraińskim. Kaczkowśkyj wspierał materialnie zarówno ukraiński ruch narodowy, jak i ruch Rusinów-moskalofilów, którego centrum mieściło się w Kołomyi i jej okolicach, a którego organizatorem był ksiądz greckokatolicki ze Skałatu - Iwan Naumowycz.

  Kościół katolicki obrządku bizantyjsko-ukraińskiego (ukr. Українська Греко-Католицька Церква) – większy arcybiskupi Kościół wschodni działający obecnie na terenie Ukrainy oraz wśród diaspory ukraińskiej, uznający władzę i autorytet papieża.Bohdan Didyćkyj (pol. Bohdan Dziedzicki) (ur. 1827 - zm. 1908) - ukraiński moskalofilski pisarz, poeta i dziennikarz, pochodzący z Galicji.

  Wybrany do Sejmu Krajowego Galicji I kadencji z IV kurii obwodu Sambor, z okręgu wyborczego Drohobycz-Podbuż.

  Kaczkowśkyj zmarł podczas podróży po Rosji i został pochowany na terenie twierdzy Kronsztad.

  Jego nazwiskiem nazwano towarzystwo kulturalno-oświatowe (Towarzystwo im. Mychajła Kaczkowśkiego), założone przez moskalofilów w odpowiedzi na utworzenie przez ukrainofilów Towarzystwa Proswita.

  Przypisy

  1. W. Osadczy: Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 146. ISBN 978-83-227-2672-3.
  2. W. Osadczy: Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 147. ISBN 978-83-227-2672-3.
  3. W. Osadczy: Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 528. ISBN 978-83-227-2672-3.
  4. W. Osadczy: Święta Ruś. Rozwój i oddziaływanie idei prawosławia w Galicji. Lublin: Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, 2007, s. 170. ISBN 978-83-227-2672-3.

  Literatura[]

 • Stanisław Grodziski - "Sejm Krajowy Galicyjski 1861-1914", Wydawnictwo Sejmowe, Warszawa 1993, ​ISBN 83-7059-052-7
 • "Wykaz Członków Sejmu krajowego królestwa Galicyi i Lodomeryi, tudzież wielkiego xięstwa Krakowskiego 1863", Lwów 1863
 • Енциклопедія українознавства, tom 3, s. 989, Lwów 2000, ​ISBN 5-7707-4048-5
 • Iwan Naumowycz, także spotykany zapis: Naumowicz (ur. 14 stycznia 1826 w Kozłowie, zm. 16 sierpnia 1891 w Noworosyjsku) – ukraiński duchowny greckokatolicki, a następnie prawosławny, jeden z liderów ruchu moskalofilskiego.Rusini (Rusnacy, Ruśniacy lub Rusowie, dawniej też Rusacy, Rosjanie od gr. Ρωσία = Ruś/Русь) – termin odnoszący się do wschodniosłowiańskich narodów bądź grup etnicznych:  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Skałat (ukr. Скалат) – miasto w rejonie podwołoczyskim na zachodniej Ukrainie w obwodzie tarnopolskim nad rzeką Gniłą dopływem Zbrucza, w paśmie Miodoborów, lokowane na prawie magdeburskim w roku 1600 (bądź 1634).
  Stanisław Grodziski (ur. 2 stycznia 1929 r. w Prusach k. Krakowa) – polski prawnik, profesor nauk prawnych, doktor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.
  Proswita, Proświta (ukr. Товариство "Просвіта") – ukraińska organizacja społeczno-oświatowa, założona we Lwowie w 1868.
  Jakiw Hołowacki, ukr. Яків Федорович Головацький, pol. Jakub Hołowacki lub Głowacki, ros. Яков Федорович Головацкий (ur. 17 października 1814 w Czepelach, zm. 13 maja 1888 w Wilnie) – ukraiński działacz narodowy, badacz galicyjskiego folkloru, profesor Uniwersytetu Lwowskiego w katedrze Literatury i Języka Ruskiego, następnie jeden z liderów moskalofilstwa.
  Kronsztad, Kronsztadt (ros. Кронштадт) – do 1723 Kronszłot, ros: Кроншлот, silnie ufortyfikowany rosyjski port morski, położony na wyspie Kotlin w Zatoce Fińskiej, około 30 km na zachód od Petersburga. Nazwa pochodzi od niem. Kronstadt.
  Nacjonalizm ukraiński (również ukraiński ruch narodowy) – ukraiński nurt myśli politycznej i związany z nim ruch polityczny powstały w pierwszej połowie XIX wieku.
  Uniwersytet Lwowski (ukr. Львівський національний університет імені Івана Франка) – uniwersytet we Lwowie, założony przez króla Polski Jana Kazimierza w 1661 jako Akademia Lwowska, w okresie międzywojennym 1919-1949 Uniwersytet Jana Kazimierza; jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i na dawnych ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, współcześnie jeden z największych ukraińskich uniwersytetów państwowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.