• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Myślenickie Turnie

  Przeczytaj także...
  Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.Jaskinia Goryczkowa – jaskinia w rejonie Myślenickich Turni w Dolinie Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. Wejście do niej znajduje się u północno-zachodniego podnóża Myślenickich Turni na wysokości 1263 m n.p.m. Nieco na północ od jaskini położone jest Goryczkowe Wywierzysko. Otwór wejściowy znajduje się około 40 metrów nad dnem doliny, a 25 metrów powyżej starej nartostrady, pod najniższą ścianką Myślenickich Turni. Długość jaskini wynosi 605 metrów, a jej głębokość 31 metrów.
  Kasprowy Wierch (słow. Kasprov vrch; dawniej Kasprowa Czuba) – szczyt w Tatrach Zachodnich o wysokości 1987 m n.p.m.
  Widok na Myślenickie Turnie z kolejki

  Myślenickie Turnie – zbudowana ze skał osadowych czuba na północnym grzbiecie Kasprowego Wierchu, o wysokości 1354 m n.p.m., w Tatrach Zachodnich.

  Opis[]

  Szczyt, stoki południowe i najwyższa część stoków północnych zbudowana jest z dolomitów z wkładkami wapieni wieku wczesnoanizyckiego. Środkowe partie zboczy północnych tworzą wapienie jury środkowej, a niżej górnej, najniższe partie zboczy budują wapienie kredy dolnej. W skałach wapiennych Myślenickich Turni znajdują się jaskinie (nieudostępnione turystycznie), m.in.: Jaskinia Zwolińskiego, Jaskinia Goryczkowa, Myślenicka Dziura i Grota u podnóża Myślenickich Turni, Myślenicka Szczelina.

  Grota u podnóża Myślenickich Turni (Grota z Kośćmi, Dziura z Kośćmi) – jaskinia w Dolinie Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. Wejście do niej znajduje się pod południowo-zachodnią ścianą Myślenickich Turni na wysokości 1319 metrów n.p.m. Długość jaskini wynosi 30 metrów, a jej głębokość 4,5 metra.Kuźnice – dzielnica Zakopanego, położona w dolnej partii Doliny Bystrej na wysokości ok. 1010 m n.p.m. Znajduje się całkowicie na obszarze Tatr, pomiędzy zboczami Krokwi, Jaworzyńskich Czół, Boczania, Nieboraka i Nosala. Dolna stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch i centrum ruchu turystycznego.

  Na Myślenickich Turniach znajduje się stacja pośrednia kolei linowej z Kuźnic na Kasprowy Wierch, na której następuje przesiadka do innego wagonika górnego odcinka. W budynku stacji znajdują się silniki napędzające górny i dolny odcinek kolejki linowej. Myślenickie Turnie otoczone są lasem regla górnego. Widoczny Giewont, Kasprowy Wierch, Sucha Czuba i otoczenie Doliny Bystrej: Dolina Goryczkowa, w dole polana Kalatówki i Dolina Kondratowa oraz dolna i górna stacja kolejki. Obok budynku niewielka polanka, ławki dla turystów. Na wapiennych skałkach przy polance ciekawa roślinność tatrzańska, m.in.: skalnica gronkowa i tatrzańska, lepnica bezłodygowa, dzwonek jednostronny.

  Kolej krzesełkowa Goryczkowa, Wyciąg w Dolinie Goryczkowej, Wyciąg Goryczkowy – krzesełkowy wyciąg narciarski w Dolinie Goryczkowej w Tatrach Zachodnich należący do spółki PKL. Jest to wyciąg krzesełkowy 2-osobowy, oddany do użytku w 1969 roku. Ma on 1624 m długości i przewozi narciarzy z Wyżniej Goryczkowej Równi (1355 m n.p.m.) przez Dolinę Goryczkową pod Zakosy na Kasprowy Wierch (górna stacja znajduje się pod jego szczytem, na wysokości 1958 m n.p.m.). Różnica wysokości wynosi 602 m, średnie nachylenie stoku 37%. Czas podjazdu kolejką trwa ok. 15 min. Wyciąg przewozić może do 720 osób/godz. Sezon narciarski trwa tutaj przeważnie od 15 grudnia do początku maja. Przy 7-godzinnej pracy wyciągu przez 110 dni w sezonie zimowym Wyciąg Goryczkowy pozwala przewieźć 554 500 osób.Wapień – skała osadowa (chemogeniczna lub organogeniczna) zbudowana głównie z węglanu wapnia, przede wszystkim w postaci kalcytu.

  Szlaki turystyczne[]

  szlak turystyczny zielony – zielony szlak z Kuźnic przez Myślenickie Turnie i Suchą Czubę na Kasprowy Wierch.
 • Czas przejścia z Kuźnic na Myślenickie Turnie: 1:15 h, ↓ 1 h
 • Czas przejścia z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch: 1:45 h, ↓ 1:15 h
 • Nartostrady[]

 • jednokierunkowa nartostrada do dolnej stacji Wyciągu Goryczkowego w Dolinie Goryczkowej.
 • Przypisy

  1. Jaskinie, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, jaskiniepolski.pgi.gov.pl [dostęp 2016-06-25].
  2. Tatry. Zakopane i okolice. Mapa w skali 1:27 000. Warszawa: ExpressMap Polska, 2005. ISBN 83-88112-35-X.

  Bibliografia[]

 • Jerzy Lefeld, Andrzej Gaździcki: Przewodnik 68 zjazdu Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Zakopane: 1997.
 • Józef Nyka: Tatry polskie. Przewodnik. Wyd. XIII. Latchorzew: Wyd. Trawers, 2003. ISBN 83-915859-1-3.
 • Zofia Radwańska-Paryska, Witold Henryk Paryski: Wielka encyklopedia tatrzańska. Poronin: Wyd. Górskie, 2004. ISBN 83-7104-009-1.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Kolej linowa „Kasprowy Wierch” – całoroczna kolej linowa z Kuźnic na szczyt Kasprowego Wierchu w Tatrach. W całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. Operatorem kolei są Polskie Koleje Linowe S.A.Skalnica tatrzańska (Saxifraga wahlenbergii Ball) – gatunek rośliny należący do rodziny skalnicowatych. Jest endemitem Karpat Zachodnich. Występuje na Wielkim Choczu, Małej Fatrze, w Tatrach i w Niżnych Tatrach. Poza tym obszarem nigdzie więcej na świecie nie rośnie w środowisku naturalnym. W Tatrach występuje w całym paśmie, głównie w wyższych położeniach (do 2540 m), w dół schodzi wzdłuż potoków do 880 m n.p.m.. Gatunkową, łacińską nazwę nadano roślinie dla uczczenia szwedzkiego botanika Görana Wahlenberga, który był autorem pierwszego opisu flory Tatr.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Nartostrada – trasa o niskim stopniu trudności (niskim stopniu nachylenia również), prowadząca do dolnej stacji wyciągu, ale nie najkrótszą drogą tak jak stok. Nartostrady nie prowadzą bezpośrednio w dół doliny tak jak stoki, czasami biegną wręcz w poprzek stoku (np. gdy niebieska nartostrada przecina stok czerwony w którymś jego punkcie, np. na Jaworzynie Krynickiej – dwukrotnie). Czasami nartostrady są zrobione przez człowieka, w wcześniej wyżłobionych w tym celu półkach. Trasa narciarska może np. zaczynać się trasą zjazdową i kończyć nartostradą, tak jak np. trasa nr 5 z Pilska do Korbielowa.
  Anizyk – w stratygrafii piętro środkowego triasu w eratemie mezozoicznym trwające w zależności od przyjmowanego podziału triasu od około 5 do około 8 milionów lat. Dokładny czas jego trwania jest przedmiotem sporów. Do 2012 roku Międzynarodowa Komisja Stratygrafii przyjmowała, że anizyk rozpoczął się około 245,9 mln lat temu a zakończył 237 ± 2,0 mln lat temu; w roku 2012 Komisja poprawiła datowanie na od 247,2 do ok. 242 mln lat temu. Młodsze piętro od oleneku a starsze od ladynu. Nazwa pochodzi od rzeki Anisus w Alpach Austriackich.
  Kreda – ostatni okres ery mezozoicznej, trwający około 80 milionów lat (od 145,0 ± 0,8 do 66,0 mln lat temu). Kreda dzieli się na dwie epoki: wczesną kredę i późną kredę. W sensie chronostratygraficznym kreda to system, który dzieli się na dwa oddziały: kredę dolną i kredę górną.
  Myślenicka Dziura (Myślenicka Górna)  – jaskinia w Dolinie Goryczkowej w Tatrach Zachodnich. Ma dwa otwory wejściowe położone w zachodniej ścianie Myślenickich Turni, nad otworem Jaskini Goryczkowej, na wysokościach 1282 i 1286 metrów n.p.m. Długość jaskini wynosi 34 metry, a jej deniwelacja 4 metry.
  Lepnica bezłodygowa (Silene acaulis (L.) Jacq.) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Nazywana potocznie (i błędnie) "kwitnącym mchem". Występuje wokółbiegunowo w północnych częściach Azji, Europy i Ameryki Północnej oraz w górach Europy. W Polsce rośnie tylko w Tatrach. Jest też uprawiana.
  Sucha Czuba (1696 m n.p.m.) – niewybitne wzniesienie w północno-zachodniej grani Kasprowego Wierchu, tej samej, w której dalej na północ znajdują się Myślenickie Turnie. Nieco na zachód od wierzchołka przebiega zielony szlak prowadzący z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Zachodnie stoki Suchej Czuby opadają do Doliny Goryczkowej pod Zakosy, natomiast wschodnie – do Doliny Suchej Kasprowej.
  Skały osadowe (sedymentacyjne) – jeden z trzech głównych typów skał (obok skał magmowych i metamorficznych) budujących skorupę ziemską, powstają przez nagromadzenie się materiału przynoszonego przez czynniki zewnętrzne (np. wodę, lodowiec, wiatr), na skutek jego osadzania się lub wytrącania z roztworu wodnego. Nauka zajmująca się powstawaniem skał osadowych to sedymentologia.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.