• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Myślenice - gmina

  Przeczytaj także...
  Gmina miejsko-wiejska – gmina, w skład której wchodzi miasto oraz wsie. Siedzibą gminy miejsko-wiejskiej jest zazwyczaj miasto, jedynym wyjątkiem jest obecnie gmina Nowe Skalmierzyce, której siedziba mieści się we wsi Skalmierzyce.Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).
  Gmina Dobczyce – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Myślenice – to gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Siedziba gminy to Myślenice.

  W skład gminy wchodzą wsie: Jawornik, Bęczarka, Krzyszkowice, Polanka, Bysina, Jasienica, Głogoczów, Zawada, Borzęta, Osieczany, Droginia, Łęki, Bulina, Trzemeśnia, Zasań, Poręba.

  Według danych z 30 września 2006 gminę zamieszkiwało 40 541 osób.

  Gmina Skawina – gmina miejsko-wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Łęki – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. Należy do parafii pw. św. Klemensa w Trzemeśni. Wieś jest siedzibą sołectwa Łęki, w którego skład wchodzi również miejscowość Bulina.

  Struktura powierzchni[]

  Według danych z roku 2002 gmina Myślenice ma obszar 153,74 km², w tym:

 • użytki rolne: 53%
 • użytki leśne: 32%
 • Gmina stanowi 22,83% powierzchni powiatu.

  Demografia[]

 • Piramida wieku mieszkańców gminy Myślenice w 2014 roku.

 • Piramida wieku Gmina Myslenice.png

  Gmina Pcim – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.Gmina Wiśniowa – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.

  Religia[]

 • Kościół rzymskokatolicki: 11 parafii
 • Kościół Chrześcijan Baptystów: placówka
 • Świadkowie Jehowy: zbór
 • Sąsiednie gminy[]

  Dobczyce, Mogilany, Pcim, Siepraw, Skawina, Sułkowice, Wiśniowa

  Przypisy

  Bulina – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. Wieś jest częścią składową sołectwa Łęki, mimo to ma własnego sołtysa.Droginia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Trzemeśnia – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie krakowskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.
  Gmina Mogilany – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, położona wzdłuż drogi krajowej nr 7, będącej na tym odcinku fragmentem zakopianki. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Borzęta – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Myślenice. Pod względem geograficznym znajduje się na Pogórzu Wielickim. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa krakowskiego.
  Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
  Gmina Siepraw – gmina wiejska w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, na Pogórzu Wielickim w zlewni rzek Raby i Skawinki. Gmina położona jest częściowo nad Zalewem Dobczyckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie krakowskim.
  Kościół Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej – wolny Kościół protestancki o charakterze ewangelikalnym, zrzeszający większość baptystów żyjących w Polsce. Posiada około 6500 wiernych. Jest członkiem Polskiej Rady Ekumenicznej, Konferencji Kościołów Europejskich, Aliansu Ewangelicznego w RP, Europejskiej Federacji Baptystycznej oraz Światowego Związku Baptystycznego. Organem prasowym Kościoła jest miesięcznik Słowo Prawdy. Siedzibą władz Kościoła jest miasto stołeczne Warszawa. Podstawą prawną działalności Kościoła jest ustawa o stosunku Państwa do Kościoła Chrześcijan Baptystów w Rzeczypospolitej Polskiej z dn. 30 czerwca 1995 r. Obecnym Przewodniczącym Rady Kościoła jest pastor dr Mateusz Wichary.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.027 sek.