• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzyka klezmerska  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Lira – instrument strunowy z grupy chordofonów wywodzący się ze starożytnej Grecji. Ma wąski, czworoboczny rezonator, z którego wychodzą dwa łukowate ramiona połączone poprzeczką. Zaopatrzony w 4 do 10 strun. Początkowo pudło rezonansowe złożone było ze skorupy żółwia.Di Galitzyaner Klezmorim – trio klezmerskie z Krakowa, wcześniej występowało pod nazwą Di Galitzyaner Klezmorim – Trio Galicyjskie.

  Muzyka klezmerska – potocznie klezmer (hebr. „כלי” – „narzędzie”, „instrument”; „זמר” – „śpiew”), niegdyś muzyka związana z żydowskimi obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową, graną w czasie żydowskich ślubów i uroczystości, by wreszcie połączyć się z jazzem.

  Funk – jest stylem muzycznym, powstałym w Ameryce w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to muzycy pochodzenia afroamerykańskiego połączyli muzykę soul, jazz, rhythm and blues, tworząc nowy, rytmiczny i energetyczny styl muzyczny wzbogacony o psychodeliczne brzmienie.Obrzęd to zespół zakorzenionych w tradycji, najczęściej określonych przepisami, czynności i praktyk o znaczeniu symbolicznym, towarzyszących jakiejś uroczystości o charakterze związanym z charakterem społeczności. Obrzędy dzielimy na religijne i świeckie.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Klezmer
 • 3 Obecnie
 • 4 Wykonawcy polscy


 • Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bester Quartet – polska grupa muzyczna z Krakowa założona w 1997 roku jako The Cracow Klezmer Band. Wykonuje muzykę klezmerską z elementami jazzu.
  Klezzmates – polski zespół muzyczny, którego twórczość inspirowana jest przede wszystkim tradycyjną muzyką żydowską, ale również muzyką bałkańską, jazzową oraz poważną. Klezzmates tworzą zawodowi muzycy związani obecnie lub w przeszłości z krakowską Akademią Muzyczną. Oficjalna data założenia zespołu to 12 stycznia 2005 r.
  Przyjęcie weselne – zwyczajowa forma przyjęcia okolicznościowego, określanego potocznie jako wesele, organizowanego z okazji ślubu.
  Shofar – projekt muzyczny powstały z inicjatywy Raphaela Rogińskiego. Muzyka grupy nawiązuje do tradycyjnej muzyki chasydzkiej i free jazzu, reinterpretując przedwojenne żydowskie pieśni religijne (niguny, frejlaksy). Debiutancki album grupy został wydany w 2007 roku nakładem Kilogram Records. We wrześniu 2007 roku Shofar obok Ścianki, Mitch&Mitch, Pink Freud i innych zespołów wziął udział w dwudniowym festiwalu Mizrach zorganizowanym przez Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie; utwór "Tis-Nign" nagrany podczas tego wydarzenia znalazł się na płycie Mizrach dołączonej do grudniowego numeru Przekroju.
  Muzyka klezmerska – potocznie klezmer (hebr. „כלי” – „narzędzie”, „instrument”; „זמר” – „śpiew”), niegdyś muzyka związana z obrzędami religijnymi, z czasem przerodziła się w muzykę rozrywkową graną w czasie ślubów i uroczystości, by wreszcie połączyć się z jazzem.
  Klezmafour – zespół wokalno-instrumentalny wykonujący muzykę klezmerską i bałkańską, pochodzący z Lublina, Białegostoku i Warszawy.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.