• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muztagh Tower

  Przeczytaj także...
  Robert Paragot (ur. w 1927 r. w Bullion) - francuski wspinacz. Największymi jego osiągnięciami wspinaczkowymi są wejścia na: Aconcaguę i Huascaran w Andach oraz Jannu i Makalu w Himalajach.Joe Brown (ur. 26 września 1930 r. w Manchesterze) - brytyjski wspinacz. Jego osiągnięcia z zakresu wspinaczki obejmują zarówno góry w Wielkiej Brytanii np. Park Narodowy Snowdonia, Old Man of Hoy; oraz najwyższe pasma świata - Himalaje (między innymi Kanczendzonga) i Karakorum (między innymi Muztagh).
  Vittorio Sella (ur. 20 sierpnia 1859 r. w Biella – zm. 12 sierpnia 1943 r. tamże) – włoski alpinista i fotografik, jeden z pionierów fotografii górskiej. Wiele jego dzieł fotograficznych uznawanych jest do dziś za szczytowe osiągnięcia tej dziedziny sztuki.

  Muztagh Tower lub Muztagh ("Lodowa Wieża") - szczyt o wysokości 7273 m n.p.m. w pasmie Baltoro Muztagh w łańcuchu Karakorum. Leży w północnym Pakistanie. Północna ściana szczytu ma wysokość, według różnych źródeł, 1800-2200 metrów. Ściana północno-wschodnia ma 2000 metrów wysokości.

  Metr – jednostka podstawowa długości w układach: SI, MKS, MKSA, MTS, oznaczenie m. Metr został zdefiniowany 26 marca 1791 roku we Francji w celu ujednolicenia jednostek odległości. W myśl definicji zatwierdzonej przez XVII Generalną Konferencję Miar i Wag w 1983 jest to odległość, jaką pokonuje światło w próżni w czasie 1/299 792 458 s.Karakorum – system górski na pograniczu Indii, Pakistanu i Chin, drugi po Himalajach pod względem wysokości na ziemi. Obszar gór należy do najbardziej zlodowaconych na kuli ziemskiej. W górach tych znajdują się największe lodowce górskie świata poza rejonami polarnymi i po lodowcu Fedczenki w Pamirze (długość 77 km). Najdłuższy lodowiec Siachen ma 71 km długości. Góry Karakorum znajdują się w ważnym obszarze węzłowym łączącym wielkie pasma górskie jak: Himalaje, Hindukusz, Kunlun, Pamir. Najwyższy szczyt K2 jest drugim co do wysokości szczytem na świecie. W swojej historii góra miała liczne nazwy: Czogori, Godwin Austen, Dapsang, Lamba Pahar, Szczyt Cesarzewicza Mikołaja. Nazwa K2 pochodzi od numeracji szczytów podczas pomiarów geodezyjnych. K1, K2, K3, ... K12. Szczyt K1 to obecnie Maszerbrum (7821 m), pozostałe góry "K" idą po kolei na wschód do niego. Autorem tej numeracji był brytyjski badacz Thomas George Montgomerie.

  Muztagh Tower stał się sławny po tym jak Vittorio Sella sfotografował go w 1909 r. w czasie wyprawy na K2. Zdjęcie to było mylące, gdyż Sella stał w miejscu, z którego K2 i Muztagh nałożyły się na siebie, przez co Muztagh Tower wydawał się znacznie wyższy. Jednak to zdjęcie zainspirowało, prawie 50 lat później, w 1956 r., dwie ekspedycje do wyścigu na szczyt. Obie ekspedycje przekonały się, że rzeczywistość jest inna niż wynikało to ze zdjęcia Selli. Brytyjska ekspedycja: John Hartog, Joe Brown, Tom Patey i Ian McNaught-Davis, przeszła przez lodowiec Chagaran i dotarła na szczyt 6 lipca, 5 dni przed ekspedycją francuską: Guido Magnone, Robert Paragot, André Contamine i Paul Keller.

  Ian McNaught-Davis - brytyjski wspinacz, alpinista i himalaista. W latach 1980. stał się szerzej znany jako prezenter trzech serii edukacyjnych w telewizji BBC, dotyczących nauki programowania i komputerów. Do niedawna był prezydentem Międzynarodowej Federacji Związków Alpinistycznych (UIAA).Pakistan, Islamska Republika Pakistanu (ang. Islamic Republic of Pakistan; urdu trl. Islāmī Jamhūriyat Pākistān, trb. Islami Dźamhurijat Pakistan) – państwo w południowej części Azji, położone nad Morzem Arabskim, ze stolicą w Islamabadzie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. 100 Najpiękniejszych Gór Świata (Grupa IMAGE), (s. 104), zob. bibliografia
  2. Muztagh Tower
  3. Russians climb coveted northeast face of Muztagh Tower

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Muztagh Tower na Peakware
 • 100 Najpiękniejszych Gór Świata, Grupa IMAGE. Zbigniew Kieras i Wojciech Lewandowski, Wydawn. „Grupa IMAGE”, Warszawa 1995; ​ISBN 83-85461-20-5
 • Baltoro Muztagh (chiń. upr.: 巴尔托洛慕士塔格山; chiń. trad.: 巴爾托洛慕士塔格山; pinyin: Bā’ěrtuōluò Mùshìtǎgé Shān) - najwyższa grupa górska w paśmie Karakorum umiejscowiona pomiędzy przełęczami Old Muztagh Pass na zachodnim krańcu a Abruzzi Saddle na wschodnim. Tworzy granicę pomiędzy Pakistanem a Chinami. Nazwa pochodzi od spływającego na południowy zachód lodowca Baltoro. Najwyższe szczyty:Guido Magnone (ur. 22 lutego 1917 w Turynie, zm. 9 lipca 2012) - francuski wspinacz i rzeźbiarz. Choć urodził się we Włoszech to od trzeciego roku życia mieszkał we Francji. Największe osiągnięcia wspinaczkowe to między innymi wejścia na: Petit Dru (pierwsze wejście zachodnią ścianą), Piz Badile (północną ścianą), Eiger (północną ścianą) i Grand Capucin (ściana wschodnia) w Alpach, Cerro Chaltén (pierwsze wejście w historii) i Chacraraju (pierwsze wejście w historii) w Andach, Makalu w Himalajach i Muztagh w Karakorum.
  Warto wiedzieć że... beta

  K2 (Czogori, Lambha Pahar, Dapsang, Kechu, Mount Godwin-Austen, chiń. upr.: 乔戈里峰; chiń. trad.: 喬戈里峰; pinyin: Qiáogēlǐ Fēng; 8611 m n.p.m.) – ośmiotysięcznik, najwyższy szczyt Karakorum, drugi co do wysokości (po Mount Everest) szczyt Ziemi. Znajduje się na granicy Chin i Pakistanu, jednak Indie wciąż zgłaszają pretensje do całego Kaszmiru, uważając się tym samym również za administratora K2. Jest to jeden z dwóch ośmiotysięczników niezdobytych zimą (drugi to Nanga Parbat).
  Tom Patey (ur. 20 lutego 1920 - zm. 25 maja 1970) - był szkockim wspinaczem i pisarzem. Dokonał pierwszych wejść na: Old Man of Hoy, Am Buachaille w Szkocji. Wspinał się też w Alpach i Himalajach, gdzie dokonał pierwszych wejść na Rakaposhi (w wyprawie tej uczestniczył też Mike Banks) i Muztagh (w wyprawie tej uczestniczyli też John Hartog, Joe Brown i Ian McNaught-Davis).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.738 sek.