• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzio Attendolo Sforza

  Przeczytaj także...
  Francesco I Sforza (ur. 23 lipca 1401, zm. 8 marca 1466), książę Mediolanu w latach 1450-1466, pierwszy władca z dynastii Sforzów.Bitwa pod Casalecchio - bitwa stoczona 26 czerwca 1402 pod Casalecchio di Reno w pobliżu Bolonii między wojskiem bolońskim a armią Księstwa Mediolanu.
  Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.
  Muzio Attendolo Sforza

  Muzio Attendolo (ur. 28 maja 1369, w Cotignola, zm. 4 stycznia 1424) – włoski kondotier i założyciel dynastii Sforzów, gonfaloniere papieski.

  Przydomek Sforza nadany został mu z uwagi na jego niezwykłą odwagę i postrach jaki wzbudzał w innych. W 1385 roku, szesnastoletni Muzio wstąpił do wojska najemnego Alberica da Barbiano. Po pewnym czasie założył własną drużynę i jako najemnik zaczął gromadzić przyszłą fortunę Sforzów. W 1402 dowodził wojskami bolońskimi przeciwko armii Mediolanu w bitwie pod Casalecchio, w której walczył również inny znany później kondotier i rywal Muzia - Angelo Tartaglia.

  Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Poznał Luzię Terzani, z którą miał ośmioro dzieci, w tym synów: Francesca Sforzę - późniejszego księcia Mediolanu oraz Alessandro Sforzę. Po początkowej koncentracji jego uwagi na Południu (służył u Andegawenów, w Neapolu), Muzio kieruje wzrok ku Północy. Jego pierwsza żona - Antonia dei Salimbeni (zm. 1411), wniosła mu bardzo duży posag. Następna - Caterina Alopo (ślub odbył się w 1414), także znacznie zasiliła posagiem majątek Muzia.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Francesco I Sforza (ur. 23 lipca 1401, zm. 8 marca 1466), książę Mediolanu w latach 1450-1466, pierwszy władca z dynastii Sforzów.

  Pod koniec życia wraz ze swoim wojskiem oraz synem służył w różnych księstwach. W roku 1424, podczas przeprawy przez rzekę Pescara, Muzio zginął porwany przez wodę (po próbie ratowania swojego ulubionego giermka). Jego dzieło kontynuował syn - Franciszek.


  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Gonfalon Kościoła lub Sztandar Świętego Kościoła Rzymskiego − nieużywany symbol władzy duchowej Kościoła katolickiego nad światem, sztandar wojenny.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Andegawenowie (fr. d’Anjou) – nazwą tą określa się kilka rodów rządzących w Hrabstwie Andegawenii (fr. Anjou), krainie w zachodniej Francji. Pierwsi Andegawenowie byli hrabiami Andegawenii od czasów karolińskich, zwie się ich także Ingelgerami od protoplasty rodu – Ingelgera. Druga dynastia andegaweńska była spokrewniona z pierwszą, ale zwana jest także od pewnego momentu Plantagenetami. Pozostałe rody andegaweńskie były młodszymi liniami królewskiego rodu Francji – Kapetyngów.
  Kondotier (wł. condottiere) – we Włoszech, w okresie od XIV do XVI w. dowódca oddziałów wojsk najemnych w służbie miast lub dworów książęcych, który na własny rachunek werbował ludzi do swojego oddziału.
  Mediolan (wł. Milano, łac. Mediolanum, lomb. Milan lub Milà) – miasto i gmina w północnych Włoszech, stolica prowincji Mediolan i regionu Lombardia. Położone na północno-zachodnim skraju Niziny Padańskiej pomiędzy rzekami Ticino, Adda, Po i Alpami. Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości po Rzymie miasto Włoch. Według danych na koniec 2005 roku gminę zamieszkuje 1 308 735 osób, 7191 os./km². Zajmuje powierzchnię 182 km².
  Hiszpańska Biblioteka Narodowa (Biblioteca Nacional de España) – największa biblioteka w Hiszpanii i jedną z największych na świecie. Znajduje się w Madrycie, a dokładnie przy Paseo de Recoletos.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Pescara – miasto w środkowo-wschodnich Włoszech, ośrodek administracyjny prowincji Pescara i największe miasto regionu Abruzja. Położone jest nad ujściem rzeki Pescara do Adriatyku, ok. 155 km na wschód od centrum Rzymu. Zamieszkiwane przez ok. 120 tys. mieszkańców. Starożytne Aternum. Występuje tutaj przemysł maszynowy, metalowy, chemiczny, cementowy, ceramiczny, włókienniczy, spożywczy. Pescara jest też ośrodkiem turystycznym. Znajduje się tu muzeum pisarza i polityka Gabriela d’Annunzia (w jego rodzinnym domu).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.