• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Zegarów w Bratysławie

  Przeczytaj także...
  Język słowacki (słow. slovenský jazyk, też slovenčina) należy do zachodniosłowiańskiej grupy językowej. Językiem tym posługuje się ponad 6 mln osób – przede wszystkim na Słowacji i w należącej do Serbii Wojwodinie, gdzie jest jednym z języków urzędowych. Używają go także Słowacy mieszkający w Polsce, Rumunii, na Węgrzech, w USA i Kanadzie. W Polsce język słowacki mógł być zdawany na maturze jako jeden z języków nowożytnych.Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  Muzeum Miasta Bratysławy (słow. Múzeum mesta Bratislavy) – muzeum w Bratysławie, na Słowacji, założone w 1868 roku. Jego siedziba mieści się na Starym Mieście, w pobliżu placu Hlavné námestie w Ratuszu Staromiejskim.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Muzeum Zegarów w Bratysławie (słow. Múzeum hodín; ang. Museum of Clocks) – muzeum dokumentujące historię zegarów, zegarków i zegarmistrzostwa w Bratysławie końca 17 wieku do 19 wieku; oddział Muzeum Miasta Bratysławy. Mieści się w rokokowym budynku wzniesionym w latach 1760 -1765 zwanym Domem u Dobrego Pasterza (słow. Dom U dobrého pastiera) - jedenym z najwęższych domów w Europie. Jest to jeden z nielicznych budynków w obszarze poniżej zamku w Bratysławie, który zachował swój pierwotny stan. Muzeum isnieje od odbudowy budynku w 1975 roku wtedy Muzeum Miasta Bratysławy otworzyło tutaj wystawę ponad 60 zabytkowych zegarów.

  Zegarmistrzostwo – wytwarzanie czasomierzy, prace związane z utrzymaniem lub przywróceniem ich sprawności technicznej, dziedzina sztuki użytkowej i rzemiosła, także artystycznego. Związane z doskonaleniem pomiarów i praktycznym wskazywaniem czasu oraz rozwojem wzornictwa, również przemysłowego.

  Zbiory przedstawiają przenośne zegary słoneczne, ścienne zegary, budziki i niektóre przykłady zegarków. Zegary znajdujące się w muzeum były wytwarzane dla arystrokatów i mieszczan. Jednym z najpiękniejszych ekponatów jest pozłacany zegar typu Mantel clocks lub shelf clocks słynego zegarmistrza bratysławskiego Jacoba Guldan. Jak również przenośne zegary i zegarki o różnorodności form i motywów dekoracyjnych. Większość eksponatów jest sygnowanych przez bratysławskich zegarmistrzów. W muzeum jest również kilka zegarów znanych twórców wiedeńskich. Na wystawie jest prezentowany 18 wieczny mechanizm zegara pochodzący z wieży kościoła w dawnym samodzielnym miasteczku Devin - obcenie dzielnica Bratysławy. Bardziej rozbudowana jest kolekcja tzw. mieszczańskich szafowych zegarów typowego środkowoeuropejskiego stylu. Zegary pochodzace z 19 wieku to głównie eksponaty w imperialnym i biedermeierowskim stylu. Ekspozycja z tego okresu przdsawia wbudowane mechanizmy w obrazy oraz zegary z mechanizmami muzycznymi. W muzeum istnieje mozliwość posłuchania nagrań znajdujących się tu zegarów.== Przypisy ==

  1. Múzeum hodín - dom U dobrého pastiera (słow.). muzeum.bratislava.sk. [dostęp 2012-02-20].
  2. Jaromír Nožička: Expozícia historických hodín. Mestské múzeum v Bratislave. Bratysława: Nakladateľstvo Pravda, 1990.
  3. Ján Lacika: Bratislava. Bratislava: Dajama, 2000, s. 132, seria: Poznávame Slovensko. ISBN 80-88975-14-X.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.