• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Warszawy  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Mury obronne Warszawy – podwójny ciąg murów wokół Starej Warszawy, wzniesionych w XIII–XVI wieku, odbudowanych w latach 1950–1963 i częściowo później. Najlepiej zachowane fragmenty biegną równolegle do ulicy Podwale od Zamku Królewskiego do Barbakanu i dalej do skarpy wiślanej.Stare Miasto w Warszawie – najstarszy ośrodek miejski Warszawy będący zwartym zespołem architektury zabytkowej, przeważnie z XVII i XVIII wieku o średniowiecznym układzie zabudowy, otoczone pierścieniem murów obronnych z XIV–XVI wieku. Ma rynek rozmieszczony na planie prostokąta.

  Muzeum Warszawy (w latach 1949–2014 Muzeum Historyczne m.st. Warszawy) – muzeum gromadzące i prezentujące zbiory związane z historią Warszawy.

  Siedziba główna muzeum znajduje się w jedenastu kamienicach przy Rynku Starego Miasta i ul. Nowomiejskiej. Obecnie jest ona modernizowana. Otwarcie nowej wystawy głównej planowane jest na 2017.

  Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Museums at Night) – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.Ulica Nowomiejska w Warszawie – jedna z głównych ulic Starego Miasta w Warszawie, biegnąca od Rynku Starego Miasta i ul. Wąski Dunaj do zbiegu ul. Freta i ul. Mostowej.

  Spis treści

 • 1 Historia muzeum
 • 2 Działalność
 • 3 Oddziały
 • 4 Dyrektorzy
 • 5 Zobacz też
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Historia muzeum[]

  Placówka powstała w 1936 roku jako Muzeum Dawnej Warszawy. Mieściła się wówczas w trzech zakupionych przez magistrat kamienicach na rynku: Baryczkowskiej, Szlichtyngera i Pod Murzynkiem. Od początku obejmowała opieką varsaviana. Siedziba muzeum wraz ze zbiorami uległa zniszczeniu w okresie powstania warszawskiego. Po wojnie, decyzją Zarządu Miejskiego, muzeum zostało reaktywowane pod obecną nazwą, a zaadaptowane na siedzibę kamienice odbudowano w latach 1948-1954 w ramach bezprecedensowej rekonstrukcji zabytkowego zespołu miejskiego Starego Miasta. Oprócz jedenastu kamienic muzeum obejmuje również trzy dziedzińce. Od listopada placówka nosiła nazwę Muzeum Historyczne m.st. Warszawy.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Kamienica Baryczków – kamienica wzniesiona ok. 1440 r., znajdująca się przy Rynku Starego Miasta nr 32 w Warszawie (hip. 54).

  W latach 2010-2012 pod kamienicami trwała – jako inwestycja miejska z Funduszy Norweskich – całościowa renowacja piwnic obejmujących powierzchnię 1142 m². Podczas Nocy Muzeów w maju 2012 zwiedzającym po raz pierwszy udostępniono wyremontowane piwnice staromiejskie znajdujące w głównej siedzibie muzeum pod ośmioma kamienicami po stronie Dekerta. Piwnice stanowią obecnie najważniejszy spośród pięciu elementów Szlaku Kulturalnych Piwnic Starego Miasta.

  Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.Piknik Naukowy – największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, organizowana przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Odbywał się corocznie od 1997 roku na Rynku Nowego Miasta i Podzamczu w Warszawie. Od roku 2010 odbywa się w Parku Marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na Powiślu.

  Ze względu na konieczne ingerencje remontowe na wyższych kondygnacjach działalność wystawiennicza Muzeum prowadzona jest poza jego główną siedzibą, przede wszystkim w oddziałach. Otwarcie nowej wystawy głównej planowane jest na 2017.

  W kwietniu 2014 nazwę placówki zmieniono na Muzeum Warszawy.

  Barbakan w Warszawie – barbakan wzniesiony około 1548 w pasie warszawskich murów obronnych na przejściu ze Starego do Nowego Miasta. Projektantem budowli był architekt Jan Baptysta Wenecjanin. Wraz z pobliską Bramą Łazienną i Basztą Prochową tworzył tzw. Bramę Zakroczymską.Joanna Bojarska-Syrek (ur. 24 listopada 1950, zm. 23 września 2015) – polska historyk sztuki, muzealnik, pedagog, dyrektor Muzeum Historycznego m. st. Warszawy (2004–2012).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Rynek Starego Miasta – prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metrów na warszawskim Starym Mieście. Z rynku wychodzi osiem ulic – z każdego rogu po dwie prostopadłe do siebie: Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska.
  Kamienica Gagatkiewicza (Klemensowska, Teofilowska) – budynek mieszkalny w Warszawie, zlokalizowany przy Rynku Starego Miasta pod numerem 40, po stronie Dekerta. Pierwsze zabudowania w tym miejscu powstały na przełomie XIV i XV wieku, jednak obecny budynek zbudowano najpewniej w II połowie XV wieku, a swój obecny kształt kamienica zawdzięcza dwóm przebudowom: w I połowie XVI wieku i pod koniec wieku XVIII. Obecnie mieści się w niej Muzeum Warszawy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.