• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Stębark (tuż po wojnie Sztymbark, niem. Tannenberg) – wieś w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie ostródzkim, w gminie Grunwald. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa olsztyńskiego.Sztuka – dziedzina działalności ludzkiej uprawiana przez artystów. Nie istnieje jedna spójna, ogólnie przyjęta definicja sztuki, gdyż jej granice są redefiniowane w sposób ciągły, w każdej chwili może pojawić się dzieło, które w arbitralnie przyjętej, domkniętej definicji się nie mieści. Sztuka spełnia rozmaite funkcje, m.in. estetyczne, społeczne, dydaktyczne, terapeutyczne, jednak nie stanowią one o jej istocie.
  Widok na zamek od strony północnej

  Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie znajduje się w gotyckim zamku kapituły warmińskiej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Pierwsze muzeum w Olsztynie zostało otwarte w lipcu 1921. Było to wówczas muzeum regionalne o charakterze plebiscytowo-etnograficznym. Kierownictwo ówczesnego muzeum znajdowało się w rękach nauczycieli olsztyńskich: Leonarda Fromma – archeologa i Hugo Hermanna Grossa – nauczyciela przyrody w Luisenschule.

  Lidzbark Warmiński (niem. Heilsberg, prus. Lēcbargs) – miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie lidzbarskim. Siedziba władz powiatu oraz wiejskiej gminy Lidzbark Warmiński.Szczytno (niem. Ortelsburg, mazur. Scÿtno) – miasto w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Siedziba gminy miejskiej Szczytno.

  Za datę założenia Muzeum Warmii i Mazur przyjmuje się 29 marca 1945, tzn. dzień przybycia Hieronima Skurpskiego do Olsztyna. Początkowo istniało ono pod nazwą „Muzeum Mazurskie”, a od 1975 już jako „Muzeum Warmii i Mazur”. Hieronim Skurpski był dyrektorem muzeum do 1964. Następni dyrektorzy to: Józef Fajkowski, Bogusław Kopydłowski, Władysław Ogrodziński, Jerzy Sikorski, Janusz Cygański (od 1987) i Elżbieta Jelińska. W czerwcu 2017 dyrektorem został Piotr Żuchowski.

  Hieronim Skurpski (ur. 17 października 1914 w Skurpiu koło Działdowa, zm. 16 września 2006 w Olsztynie) – malarz, rysownik, historyk sztuki, działacz kultury. Honorowy obywatel miasta Działdowa. Absolwent Państwowej Szkoły Sztuk Zdobniczych i Przemysłu Artystycznego w Krakowie, po czym rozpoczął studia na warszawskiej ASP, studia przerwane przez II wojnę światową ukończył w 1950. Laureat nagrody Osobowość Roku Warmii i Mazur 2002.Johann Baptist Homann (ur. 20 marca 1664 w Kamlach w Bawarii, zm. 1724) − rytownik, kartograf, były dominikanin, urzędnik.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Władysław Ogrodziński, pseud Stefan Sulima (ur. 2 czerwca 1918 w miejscowości Dolina koło Stanisławowa, zm. 6 lutego 2012 w Olsztynie) – polski prozaik, eseista, reportażysta, pracownik naukowy, działacz kulturalny i społeczny.
  Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie – wybudowany w XIV wieku w stylu gotyckim. Zamek stanowił siedzibę administratora dóbr ziemskich kapituły warmińskiej. Najsławniejszym administratorem pełniącym te obowiązki w latach 1516-1521 był Mikołaj Kopernik. Największa sala ekspozycyjna to dawny refektarz z finezyjnym sklepieniem kryształowym z ok. 1520. Obecnie w zamku mieści się Muzeum Warmii i Mazur.
  Piśmiennictwo – ogół wypowiedzi językowych utrwalonych w piśmie, pełniących określone funkcje w różnych dziedzinach życia społecznego; obejmuje m.in. literaturę piękną, publicystykę, dzieła naukowe i popularnonaukowe, dokumenty życia zbiorowego.
  Ratusz miejski w Mrągowie – budynek położony w Mrągowie przy ulicy Ratuszowej, między Placem Kajki, a Małym Rynkiem. Został wybudowany w latach 1824-25 w stylu neoklasycystycznym na planie prostokąta z inicjatywy ówczesnego burmistrza Mrągowa - Bogumiła Drobnickiego. Jest budowlą piętrową, podpiwniczoną z zagospodarowanym poddaszem, pokrytym naczółkowym dachem z czerwonej ceramiki. Na środku dachu znajduje się czteroboczna neobarokowa wieża z czterema tarczami zegarowymi. Szczyt zakończony jest blaszanym hełmem. Na jego wierzchołku mieści się iglica z metalową chorągiewką.
  Gotyk – styl w architekturze i innych dziedzinach sztuk plastycznych (rzeźbie, malarstwie i sztuce sepulkralnej), który powstał i rozwinął się w połowie XII wieku we Francji (Anglosasi uważają, że w Anglii) i swoim zasięgiem objął zachodniochrześcijańską Europę.
  Ratusz w Szczytnie – zabytkowy ratusz w Szczytnie zbudowany w 1937 roku. Pełni funkcję siedziby władz miejskich oraz Muzeum Mazurskiego w Szczytnie.
  Cavata na olsztyńskim zamku – cykliczna impreza odbywająca się na olsztyńskim zamku w Muzeum Warmii i Mazur, organizowana od 1996 r.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.067 sek.