• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego

  Przeczytaj także...
  Pałac Kazimierzowski – pałac w Warszawie przy Krakowskim Przedmieściu 26/28, w dzielnicy Śródmieście przy historycznym Trakcie Królewskim. Zbudowany w latach 1637-1641, w latach 1765-1794 siedziba korpusu kadetów Szkoły Rycerskiej, od 1824 siedziba Uniwersytetu Warszawskiego.Pałac Tyszkiewiczów (zwany czasem pałacem Tyszkiewiczów-Potockich) – gmach, obecnie użyteczności publicznej, znajdujący się przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie.
  Uniwersytet Warszawski – polska uczelnia państwowa, założona 19 listopada 1816 roku w Warszawie. Najlepszy uniwersytet w Polsce według The Times Higher Education Supplement (QS World University Rankings). W rankingu szanghajskim (ARWU) z 2012 roku uczelnia została sklasyfikowana na miejscach 301-400. Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities ze stycznia 2013, opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 1. miejsce w Polsce wśród uniwersytetów, a na świecie 234. pośród wszystkich typów uczelni. Corocznie uniwersytet zajmuje 1-2 miejsce w rankingu polskich uczelni państwowych przeprowadzanych przez "Rzeczpospolitą" i "Perspektywy".

  Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego – muzeum akademickie w Warszawie gromadzące pamiątki związane z historią Uniwersytetu Warszawskiego założone w 1980.

  Opis[]

  Początkowo siedzibą muzeum był Pałac Kazimierzowski. Następnie zostało ono przeniesione do obecnej siedziby w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 gdzie zbiory są prezentowane w salach Stołowej i Bilardowej na pierwszym piętrze budynku.

  Zbiory muzeum zawierają liczne rzeźby, posągi i portrety artystów związanych z Uniwersytetem. Prezentowane są również przedmioty związane z historią uczelni jak pieczęcie, odznaki, dyplomy, indeksy, medale, rękopisy, instrumenty naukowe stosowane w dziedzinach eksperymentalnych.

  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Krakowskie Przedmieście – jedna z najbardziej reprezentacyjnych ulic w Warszawie, stanowiąca północny odcinek Traktu Królewskiego, biegnący od Zamku Królewskiego na południe w kierunku Łazienek. Administracyjnie znajduje się w dzielnicy Śródmieście.

  W zbiorach znajduje się również ponad 10 tysięcy zdjęć.

  Przypisy

  1. Zbiory. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 2012-03-08].
  2. Muzeum. Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego. [dostęp 2012-03-08].

  Linki zewnętrzne[]

 • Strona internetowa muzeum • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.005 sek.