• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu

  Przeczytaj także...
  Zespół staromiejski Torunia – najstarsza część Torunia, składająca się ze Starego Miasta, Nowego Miasta i zamku krzyżackiego.Mirosław Adam Supruniuk (ur. 9 lipca 1962 w Grudziądzu) – polski historyk kultury, nauki i sztuki, archiwista, dr hab. Absolwent historii UMK, doktorat tamże w 1990 ("Kultura" - Kraj: pomoc paryskiego Instytutu Literackiego dla Polski w latach 1946-1990. Koncepcje i realizacja). Habilitacja w Instytucie Historii Nauki PAN w 2012 (Historii nauki, kultury i sztuki polskiej na emigracji i na kresach w XX wieku, w zakresie źródeł, bibliografii, czasopiśmiennictwa, archiwoznawstwa, muzealnictwa i biografistyki). Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu (2004-2010). Założyciel i kierownik (od 1995) Archiwum Emigracji (od 1995) i Muzeum Uniwersyteckiego w Toruniu (od 2005). Redaktor naczelny czasopisma „Archiwum Emigracji” (od 1998). Jego żoną jest Anna Supruniuk.
  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.

  Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu - placówka muzealna prowadzona przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika, istnieje od stycznia 2005 roku.

  Lokalizacja[]

  Budynek Muzeum Uniwersyteckiego znajduje się w centrum miasta tuż przy Zespole Staromiejskim. Siedzibą tego muzeum jest Collegium Maximum UMK. Część reprezentacyjna gmachu i główne wejście znajduje się od Placu Rapackiego.

  Zbiory[]

  Muzeum to gromadzi, dokumentuje i upowszechnia świadectwa materialnej historii nauki w Wilnie i Toruniu powstałe przed rokiem 1945 oraz starą i cenną aparaturę badawczą i sprzęt laboratoryjny używany po 1945 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

  Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu (UMK) – państwowy uniwersytet z siedzibą w Toruniu (miasteczko uniwersyteckie znajduje się w Toruniu na Bielanach). Częścią Uniwersytetu jest Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy (dawna Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Uniwersytet prowadzi działalność w Toruniu oraz w Bydgoszczy. Wydziały i inne jednostki organizacyjne Uniwersytetu zlokalizowane w jednym z tych miast mogą prowadzić swą działalność także w drugim z nich. Uniwersytet posiada wydział zamiejscowy w Grudziądzu (Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UMK w Grudziądzu), gdzie prowadzone są studia na 5 kierunkach, oraz we Włocławku (Wyższe Seminarium Duchowne we Włocławku), gdzie kształci się studentów na kierunku teologicznym. UMK prowadzi także stację badawczą na Spitsbergenie. Uniwersytet kieruje też Gimnazjum i Liceum Akademickim w Toruniu.Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.

  W szczególności są to przedmioty, pamiątki osobiste, fotografie i dokumenty związane z:

 • działalnością UMK oraz jej wybitnych pracowników i absolwentów lub z ważnymi wydarzeniami historycznymi, mającymi miejsce na UMK;
 • nauką oraz edukacją w Toruniu, w tym stare instrumenty naukowe i dokumenty audiowizualne powstałe w mieście lub związane z jego historią przed powstaniem UMK;
 • działalnością Uniwersytetu Wileńskiego oraz Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, w tym materiały dotyczące wybitnych pracowników i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego oraz USB, zwłaszcza w kontekście ich późniejszej pracy na UMK;
 • dziejami i dorobkiem emigracji polskiej i Polonii w XX wieku, w tym dzieła sztuki, dokumenty graficzne, dźwiękowe, audiowizualne i elektroniczne, z wyjątkiem materiałów bibliotecznych, w szczególności będących częścią Narodowego Zasobu Bibliotecznego, które gromadzone są w Bibliotece Uniwersyteckiej.
 • Dyrektorzy[]

  Dyrektorem Muzeum Uniwersyteckiego jest dr hab. Mirosław A. Supruniuk.

  Uniwersytet Wileński (lit. Vilniaus universitetas) – państwowy uniwersytet w Wilnie, założony w 1579 przez króla Polski Stefana Batorego jako Akademia i Uniwersytet Wileński, w okresie II Rzeczypospolitej w latach 1919–1939 Uniwersytet Stefana Batorego; trzeci najstarszy uniwersytet na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej, współcześnie nazwę tę nosi największy uniwersytet litewski.Collegium Maximum – reprezentacyjny gmach z początku XX wieku stojący przy toruńskim placu Rapackiego, w bezpośredniej bliskości zabytkowego Starego Miasta.

  Galeria[]

 • Torun Collegium Maximum zwienczenie.jpg
 • Collegium Maximum.jpg
 • Toruń, Collegium Maximum UMK, pl. Rapackiego 1 (Ola Z.).JPG
 • Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu55.jpg
 • Projekcja "Stratum" na budynku Collegium Maximum UMK podczas Festiwalu Światła SKYWAY w 2015 roku.jpg
 • Przypisy

  1. Muzeum (pol.). muzeum.umk.pl.
  2. Misja i zasady funkcjonowania (pol.). muzeum.umk.pl.
  3. Zbiory Muzeum Uniwersyteckiego (pol.). muzeum.umk.pl.

  Linki zewnętrzne[]

 • Muzeum Uniwersyteckie • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.