• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Konrad Kucza-Kuczyński (ur. 2 stycznia 1941 w Czerwonym Dworze) – polski architekt, laureat Honorowej Nagrody SARP z 1995.Joanna Mytkowska (ur. 1970) – polska krytyk i historyk sztuki, kurator wystaw; od 2007 dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

  Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK, od ang. Museum of Contemporary Art in Kraków) – miejska instytucja kultury w Krakowie utworzona 1 lutego 2010 roku, a otwarta 19 maja 2011 roku, mająca na celu rozwój kultury i sztuki najnowszej oraz gromadzenie kolekcji. Muzeum znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Działalność wystawiennicza MOCAK-u skupia się głównie na sztuce dwóch ostatnich dziesięcioleci.

  Bronisław Maria Komorowski (ur. 4 czerwca 1952 w Obornikach Śląskich) – polski polityk, z wykształcenia historyk. Od 6 sierpnia 2010 prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.Anda Rottenberg (ur. 23 kwietnia 1944 w Nowosybirsku) – polska historyk sztuki żydowskiego pochodzenia, w latach 1993–2001 dyrektor Państwowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie; krytyk i kurator sztuki, publicystka.

  Pierwszym dyrektorem MOCAK-u jest Maria Anna Potocka, kurator i teoretyk sztuki.

  Spis treści

 • 1 Założenia programowe i kolekcja
 • 2 Historia
 • 3 Edukacja
 • 4 Biblioteka
 • 5 Księgarnia
 • 6 Budynek
 • 7 Kontrowersje
 • 8 Przypisy
 • 9 Linki zewnętrzne
 • Założenia programowe i kolekcja[]

  Program MOCAK-u obejmuje prezentację sztuki współczesnej ze szczególnym uwzględnieniem sztuki dwóch ostatnich dziesięcioleci. Wystawienniczym kontekstem dla sztuki najnowszej jest powojenna awangarda i konceptualizm. Projektom artystycznym towarzyszą projekty edukacyjne, badawcze i wydawnicze opracowywane z myślą o zróżnicowanych grupach odbiorców.

  Bartek Materka (ur. 1973, Gdańsk) - współczesny malarz polski. W 2004 ukończył Wydział Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka w Krakowie.Robert Kuśmirowski (ur. 1973 w Łodzi), polski artysta współczesny, performer, twórca instalacji, obiektów, fotografii.

  Muzeum w stałej kolekcji posiada prace artystów z całego świata. Artyści, których prace wchodzą w skład kolekcji, to: AES+F, Tomasz Bajer, Edward Dwurnik, Krištof Kintera, Ragnar Kjartansson, Jarosław Kozłowski, Robert Kuśmirowski, Lars Laumann, Bartek Materka, Maria Stangret, Beat Streuli, Krzysztof Wodiczko. Wystawa kolekcji znajduje się na poziomie -1, na drugim poziomie udostępniane są wystawy czasowe. W mniejszym budynku B mieści się galeria z czasowymi wystawami indywidualnymi, designu, dźwięku i tekstu. Na terenie Muzeum znajdują się także: biblioteka, księgarnia, kawiarnia oraz pracownia konserwatorska sztuki współczesnej.

  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Jarosław Kozłowski (ur. w 1945 r w Śremie) – jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Artysta tworzy instalacje, rysunki, obiekty, a także wykonuje performance. W swojej twórczości konsekwentnie traktuje sztukę jako obszar krytycznej i samokrytycznej analizy. Autor m.in. tryptyku Metafizyka, Fizyka, Yka.
  Fragment ekspozycji
  Wnętrze muzeum


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Fabryka Emalia Oskara Schindlera – fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych. Wydzierżawiona, a potem przejęta przez niemieckiego przedsiębiorcę Oskara Schindlera w 1939, jako Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych - Deutsche Emaillewarenfabrik (DEF), prowadzona przez Schindlera do roku 1945. Fabryka mieści się przy ulicy Lipowej 4, na krakowskim Zabłociu. Schindler zatrudniał w niej zagrożonych eksterminacją Żydów, wpisanych następnie na tzw. listę Schindlera i uratowanych od zagłady.
  Maria Anna Potocka (ur. 1950), z domu Socha – krytyczka i kuratorka sztuki, autorka tomów z zakresu filozofii sztuki. Z wykształcenia polonistka.
  Sztuka konceptualna (od łac. conceptus- pojęcie) – nurt sztuki XX-wiecznej, zasadzający się na eksponowaniu samego procesu twórczego, to co jest najważniejsze w dziele sztuki to koncept, idea. W rezultacie artyści tego nurtu odrzucili prymat przedmiotu nad ideą, przy jednoczesnym mocnym podkreśleniu intelektualnego charakteru twórczości. Inne nazwy to sztuka pojęciowa, zdematerializowana, postprzedmiotowa (post-object art), Kunst-im-Kopf. Terminu peinture conceptuelle użył Guillaume Apollinaire w stosunku do kubizmu, miało to podkreślic intelektualny charakter tego malarstwa. W 1963 ukazał się artykuł Henry Flyntha Concept Art, w 1967 Sol LeWitta Paragraphs of Conceptual Art, w roku 1969 grupa Art-Language zaczęła wydawać pismo o tej samej nazwie, wtedy też Joseph Kosuth opublikował artykuł Art after Philosophy.
  Beat Streuli (urodzony 19 sierpnia 1957 w Altdorf (Uri)) jest szwajcarskim artystą wizualnym uprawiającym fotografię, film i instalacje multimedialne. Wykonane przez niego zdjęcia, filmy, jak również monumentalne instalacje okienne wystawiane są w muzeach i galeriach całego świata. Stałe wystawy jego instalacji zobaczyć można w centrum lotniczym Lufthansy, na lotnisku we Frankfurcie, budynku Politechniki Federalnej w Zurychu, w Palais de Tokyo w Paryżu, na lotnisku w Dallas.
  Mieczysław Porębski (ur. 31 marca 1921 w Gnieźnie, zm. 10 września 2012 w Warszawie) – polski krytyk, teoretyk i historyk sztuki.
  Katarzyna Kozyra (ur. 1 lutego 1963 w Warszawie) – polska rzeźbiarka, artystka tworząca instalacje, fotografię i sztukę wideo.
  Jacek Maria Majchrowski (ur. 13 stycznia 1947 w Sosnowcu) – polski prawnik, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesor zwyczajny nauk prawnych, historyk doktryn politycznych i prawnych, członek Trybunału Stanu. Znawca II Rzeczypospolitej, dokumentujący jej historię, a szczególnie działalność ugrupowań prawicowych. Prezydent Krakowa nieprzerwanie od 2002.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.212 sek.