• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych

  Przeczytaj także...
  Wojska powietrznodesantowe (wojska spadochronowe, spadochroniarze) – oddziały wojskowe przeznaczone do przeprowadzania desantu z powietrza.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
  Adolf Pilch ps. "Góra", "Dolina" (ur. 22 maja 1914 w Wiśle, zm. 26 stycznia 2000 w Londynie) – jeden z dowódców oddziałów Armii Krajowej, w stopniu kolejno podporucznika, porucznika (1944) i majora (1945?). Walczył w ponad 200 bitwach i potyczkach, w zdecydowanej większości zwycięskich. Odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych, autor wspomnień pt. "Partyzanci trzech puszcz".

  Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych imienia ppłk. Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK – powstało w 2003 roku w Wiśle. Siedzibą muzeum jest Willa Agawa, a jego filia zlokalizowana jest na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

  Muzeum gromadzi zbiory z zakresu historii i teraźniejszości polskiego, tak cywilnego, jak i wojskowego spadochroniarstwa oraz wojsk i służb specjalnych, w szczególności odznaki, oznaki, nagrody, dokumenty, znaczki, plakaty, monety, proporczyki, umundurowanie, sprzęt i osprzęt spadochronowy, nurkowy, wyposażenie, uzbrojenie, środki łączności oraz transportu, fotografie, filmy, książki, czasopisma i archiwalia. Ponadto muzeum zbiera odznaki, oznaki, umundurowanie oraz wyposażenie wojsk spadochronowych i specjalnych innych państw.

  Jednostka Wojskowa GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej – jednostka wojskowa Wojsk Specjalnych Rzeczypospolitej Polskiej, sformowana 13 lipca 1990 (Jednostka Wojskowa 2305) w odpowiedzi na postrzelenie przez terrorystów 30 marca 1990 w Bejrucie dwóch Polaków, w odwecie za pomoc polskiego rządu w emigracji Żydów z ZSRR do Izraela. Pierwsi dowódcy używali też nazwy, wydaje się najbardziej adekwatnej: Wojskowa Formacja Specjalna "GROM" (symboliczny numer "13"). Miała ona podkreślać wojskowy charakter oddziału, zgodny z sugestiami brytyjskiej delegacji na czele której stał gen. Jeremy Phipps, która sugerowała, iż RP powinna utworzyć jednostkę HRU o charakterze wojskowym. WFS "GROM" zostało zapomniane, lub też celowo się je ignoruje, ponieważ podkreśla odrębność, oraz znacznie szersze ambicje, a potem już konkretne możliwości jednostki JW 2305.Znak Spadochronowy – odznaka bojowa dla żołnierzy, którzy brali udział w bojowej akcji spadochronowej. Prawo do noszenia znaku zwykłego mają żołnierze posiadający wyszkolenie przewidziane dla oddziałów spadochronowych.

  Zbiory Muzeum obejmują ponad 10 tysięcy eksponatów. Ekspozycja muzeum w Willi Agawa obejmuje insygnia spadochronowe i wojsk specjalnych Polski i świata, natomiast ekspozycja filii na skoczni narciarskiej w Wiśle Malince umundurowanie, insygnia, wyposażenie, uzbrojenie polskich jednostek spadochronowych i specjalnych. Wśród wyeksponowanych zbiorów szczególnym zainteresowaniem cieszą się części wystawy poświęcone wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL, umundurowania z początków istnienia Jednostki Wojskowej GROM, w tym unikatowe osobiste części umundurowania i pamiątki pierwszych dowódców jednostki gen. bryg. Sławomira Petelickiego oraz gen. bryg. Mariana Sowińskiego.

  Wisła (cz. Visla, niem. Weichsel) – miasto i gmina w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim, w Beskidzie Śląskim. Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny, sportowy i luteranizmu w Polsce. Na terenie miasta swoje źródła ma największa polska rzeka o tej samej nazwie – Wisła.Mundur wojskowy – charakterystyczny jednolity dla danej formacji wojskowej ubiór żołnierza. W języku polskim określenie to pojawiło się w XVIII w. i pochodzi z języka francuskiego – la monture lub niemieckiego – die Montur.

  Muzeum zarejestrowane w wykazie muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Związek Polskich Spadochroniarzy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Otwarcie Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych (pol.). Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09].
  2. Ekspozycja Muzeum (pol.). Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09].
  3. Wykaz Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pozycja 76 (pol.). Biuletyn Informacji Publicznej MKiDN. [dostęp 2015-01-09].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych (pol.). [dostęp 2015-01-13].
 • Piotr Wybraniec: Z powietrza, lądu i morza. Ustroń: Na gojach, 2011, s. 23. ISBN 978-83-60551-30-1.
 • MKiDN: Wykaz Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (pol.). 2014. s. 7. [dostęp 2015-01-13].
 • Polska Rzeczpospolita Ludowa (PRL) – oficjalna nazwa państwa polskiego w latach 1952–1989. Uprzednio, w latach 1945–1952 ten sam organizm państwowy funkcjonował jako podmiot prawa międzynarodowego pod nazwą Rzeczpospolita Polska. Państwo to w okresie 1945-1989 propagandowo i kolokwialnie określane było jako Polska Ludowa.Sławomir Jan Petelicki (ur. 13 września 1946 w Warszawie, zm. 16 czerwca 2012 tamże) – oficer wywiadu I Departamentu MSW Służby Bezpieczeństwa w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a w III Rzeczypospolitej – generał brygady Wojska Polskiego, pomysłodawca i pierwszy dowódca Jednostki Wojskowej 2305 (GROM).
  Warto wiedzieć że... beta

  Armia Krajowa (AK) – zakonspirowana organizacja zbrojna polskiego podziemia w latach II wojny światowej, działająca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, okupowanej przez Niemców, ZSRR i Słowaków.
  Związek Polskich Spadochroniarzy (ZPS) - stowarzyszenie skupiające ludzi związanych ze spadochroniarstwem z siedzibą w Warszawie.
  Malinka – jednostka pomocnicza miasta Wisła, osiedle nr 5. Jedna z najbardziej rozległych dolin miasta Wisła. Zajmuje północno-wschodnią część miasta i jest położona po obu stronach potoku Malinka. Północna jej część położona jest na łagodnych i mocno nasłonecznionych zboczach Czupla i Malinowa. W tej części znajdują się najlepsze tereny zajęte pod uprawę rolną. Południowy obszar na stromo opadających zboczach Cienkowa jest bardziej zalesiony.
  Skocznia narciarska im. Adama Małysza w Wiśle-Malince – skocznia narciarska o punkcie konstrukcyjnym K 120 i wielkości (HS) 134 m, jedna z dwóch, obok Wielkiej Krokwi w Zakopanem, skoczni dużych w Polsce.
  Spadochroniarstwo – sport polegający na wykonywaniu skoków spadochronowych, w których - zależnie od dyscypliny - ocenie podlega element składowy skoku, np. wykonywanie akrobacji w swobodnym spadaniu, wykonanie akrobacji na otwartej czaszy lub precyzja lądowania.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.701 sek.