Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych
Wojska powietrznodesantowe (wojska spadochronowe, spadochroniarze) – oddziały wojskowe przeznaczone do przeprowadzania desantu z powietrza.Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.
Adolf Pilch ps. "Góra", "Dolina" (ur. 22 maja 1914 w Wiśle, zm. 26 stycznia 2000 w Londynie) – jeden z dowódców oddziałów Armii Krajowej, w stopniu kolejno podporucznika, porucznika (1944) i majora (1945?). Walczył w ponad 200 bitwach i potyczkach, w zdecydowanej większości zwycięskich. Odznaczony orderem Virtuti Militari V klasy oraz czterokrotnie Krzyżem Walecznych, autor wspomnień pt. "Partyzanci trzech puszcz".
Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych imienia ppłk. Adolfa Pilcha cichociemnego spadochroniarza AK – powstało w 2003 roku w Wiśle. Siedzibą muzeum jest Willa Agawa, a jego filia zlokalizowana jest na skoczni narciarskiej im. Adama Małysza w Wiśle Malince.
Muzeum gromadzi zbiory z zakresu historii i teraźniejszości polskiego, tak cywilnego, jak i wojskowego spadochroniarstwa oraz wojsk i służb specjalnych, w szczególności odznaki, oznaki, nagrody, dokumenty, znaczki, plakaty, monety, proporczyki, umundurowanie, sprzęt i osprzęt spadochronowy, nurkowy, wyposażenie, uzbrojenie, środki łączności oraz transportu, fotografie, filmy, książki, czasopisma i archiwalia. Ponadto muzeum zbiera odznaki, oznaki, umundurowanie oraz wyposażenie wojsk spadochronowych i specjalnych innych państw.
Zbiory Muzeum obejmują ponad 10 tysięcy eksponatów. Ekspozycja muzeum w Willi Agawa obejmuje insygnia spadochronowe i wojsk specjalnych Polski i świata, natomiast ekspozycja filii na skoczni narciarskiej w Wiśle Malince umundurowanie, insygnia, wyposażenie, uzbrojenie polskich jednostek spadochronowych i specjalnych. Wśród wyeksponowanych zbiorów szczególnym zainteresowaniem cieszą się części wystawy poświęcone wyposażeniu i sprzętowi elektronicznemu wojskowych grup specjalnych z okresu PRL, umundurowania z początków istnienia Jednostki Wojskowej GROM, w tym unikatowe osobiste części umundurowania i pamiątki pierwszych dowódców jednostki gen. bryg. Sławomira Petelickiego oraz gen. bryg. Mariana Sowińskiego.
Muzeum zarejestrowane w wykazie muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz też[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Otwarcie Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych (pol.). Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09].
- Ekspozycja Muzeum (pol.). Oficjalna strona internetowa Muzeum Spadochroniarstwa i Wojsk Specjalnych. [dostęp 2015-01-09].
- Wykaz Muzeów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - pozycja 76 (pol.). Biuletyn Informacji Publicznej MKiDN. [dostęp 2015-01-09].