• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Regionalne w Jaśle

  Przeczytaj także...
  Krosno (niem. Krossen) – miasto na prawach powiatu w województwie podkarpackim, siedziba władz powiatu krośnieńskiego.Jan Ignacy Wodyński (ur. 31 lipca 1903 w Jaśle, zm. 23 czerwca 1988 w Warszawie) – polski malarz i wykładowca akademicki.
  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Muzeum Regionalne w Jaślemuzeum gromadzące eksponaty związane z tradycją i kulturą okolic Jasła.

  Muzeum posiada liczne zbiory sztuki ludowej z Regionu Jasielskiego m.in autorstwa Karola Breja, zbiory archeologiczne podarowane przez Stanisława Kadyiego, kolekcję obrazów różnych malarzy: Stanisława Kochanka zam. w Krośnie, Jana Ignacego Wodyńskiego, Ignacego Pinkasa oraz Stanisława Witowskiego-Iskrzyniaka zamieszkałego w Jaśle.

  Stanisław Witowski-Iskrzyniak (ur. 2 lipca 1909 w Iskrzyni koło Krosna - zm. 26 maja 2008) – polski artysta malarz, związany z regionem Podkarpacia.Karol Brej (ur. 1927 w Dobryni, zm. 22 października 2015 w Jaśle) – polski rzeźbiarz, garncarz i lutnik, twórca ludowy.

  Muzeum organizowało liczne wystawy malarstwa:

 • W roku 1994 odbyła się wystawa twórczości malarskiej różnych twórców z Jasła.
 • W roku 1995 miała miejsce wystawa Stanisława Witowskiego-Iskrzyniaka.
 • Muzeum powstało po oddaniu do użytku nowego budynku Jasielskiego Domu Kultury w roku 1970. Po śmierci dr.med Stanisława Kadyiego w roku 1982 Muzeum przeniosło się do podarowanego przez niego domu. W roku 1990 Muzeum ukończyło rozbudowę tego domu i zwolniło wynajmowane wcześniej pomieszczenia magazynowe.

  Stanisław Kochanek (ur. 1905, zm. 14 lipca 1995) – polski malarz i rzeźbiarz realista. Urodził się w 1905 roku w Jedliczu. Studia artystyczne odbył w Szkole Przemysłu Artystycznego w Krakowie. Jako absolwent wystawiał w 1925 roku swoje projekty, rysunki i karykatury w Towarzystwie Sztuk Pięknych w Krakowie i ze Szkołą Przemysłu Artystycznego w Paryżu na Międzynarodowej Wystawie Sztuk Dekoracyjnych.

  Dyrektorem Muzeum jest od samego początku mgr Alfred Sepioł. Historykiem była do roku 2002 mgr Anna Wilczyńska-Nowak, a obecnie jest mgr Mariusz Świątek.

  Linki zewnętrzne[]

 • http://www.muzeum.jaslo.pl/
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.03 sek.