• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

  Przeczytaj także...
  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Telegrafia - dziedzina telekomunikacji zajmująca się przekazem informacji w postaci znaków pisma przygotowanych do odbioru automatycznego albo bezpośrednio przez człowieka za pomocą przyrządu zwanego telegrafem, zastąpionego przez dalekopis.
  Znaczek pocztowy – znak pocztowy, służący jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.

  Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu – jedyne muzeum poczty w Polsce, mieści się się w budynku dawnego Urzędu Czeków Pocztowych przy ul. Krasińskiego 1.

  Muzeum powstało w 1956 i jest kontynuacją istniejącego w latach 1921–1951 Muzeum Poczty i Telekomunikacji w Warszawie (do 1932 pod nazwą Muzeum Pocztowo-Telegraficzne). W latach 1979–2003 Muzeum posiadało oddział w Gdańsku (Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku).

  Ogólna wielkość zasobu muzeum wynosi 70 tysięcy eksponatów, nie licząc zbiorów filatelistycznych. Dział poczty gromadzi eksponaty zarówno o charakterze użytkowym jak i artystycznym. Dwa pozostałe działy to: filatelistyczny (przedstawiający historię i rozwój edycji polskich i zagranicznych znaków) oraz telekomunikacyjny.

  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Telefonia – dział telekomunikacji obejmujący zagadnienia wykorzystania środków do łączności głosowej na odległość, w szczególności przez zestawianie połączeń pomiędzy telefonami.

  W muzeum utworzono sześć stałych wystaw:

 • historia poczty polskiej,
 • szyldy i skrzynki pocztowe,
 • polskie znaczki pocztowe,
 • konne pojazdy pocztowe,
 • telegraf i telefon,
 • radio i telewizja.
 • Galeria[]

 • Wystawa znaczków pocztowych

  Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku – muzeum powstałe w 1979 poświęcone byłej Poczcie Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku, obecnie jeden z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska (do 2003 Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu).Urząd Pocztowy (język niemiecki Postscheckamt (pełna nazwa Urząd Czeków Pocztowych) – budynek biurowy we Wrocławiu.
 • Wystawa starych skrzynek na listy oraz tabliczek z nazwą urzędu pocztowego

 • Wystawa starych aparatów telefonicznych

 • Pocztowóz

 • Przypisy

  1. Muzeum Poczty Polskiej. mhmg.pl. [dostęp 2013-05-14].
  2. Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu. zabytki.pl. [dostęp 2013-05-14].

  Bibliografia[]

 • Tadeusz Hampel (red.): Encyklopedia Filatelistyki. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1993, s. 327-328. ISBN 8301113731.
 • Historia Muzeum. muzeum.wroclaw.pl. [dostęp 2013-05-14].
 • Linki zewnętrzne[]

 • Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu na stronie museo.pl
 • Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).Telekomunikacja – dziedzina techniki i nauki, zajmująca się transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w sieciach komputerowych. Wykonywana jest przy użyciu środków łączności.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Poczta – ogólnie dostępna instytucja, przeważnie państwowa, zajmująca się obrotem przesyłek, a także wykonywaniem niektórych usług na rzecz telekomunikacji oraz usług pieniężno-bankowych. Od połowy XIX wieku usługi w zakresie łączności dzielono na pocztowe i telekomunikacyjne, a od połowy XX wieku zaczęto pocztę nazywać łącznością pocztową.
  Filatelistyka – rodzaj hobby polegający na kolekcjonowaniu wszelkiego rodzaju walorów pocztowych, głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC.
  Telewizja (TV) – dziedzina telekomunikacji przekazująca ruchomy obraz oraz dźwięk na odległość. W jednym miejscu za pomocą kamery telewizyjnej i mikrofonu rejestruje się sygnał, który następnie jest transmitowany do dowolnego miejsca w zasięgu transmisji. Sygnał odbierany jest przez odbiornik telewizyjny i przetwarzany na obraz oraz dźwięk.
  Skrzynka pocztowa, nadawcza skrzynka pocztowa – zamykane pudło, najczęściej o kształcie zbliżonym do prostopadłościanu, choć poczty niektórych krajów używają także innych konstrukcji – obecnie najczęściej wykonane ze stali w celu zapobieżenia wandalizmom i kradzieży, w którego górnej części jednego lub dwóch boków umieszczone są szczeliny umożliwiające wrzucanie do środka listów i kartek pocztowych. Skrzynki takie są przez pracowników poczty regularnie opróżniane (w małych miejscowościach co kilka dni, w większych skupiskach ludzkich co parę godzin) z wrzuconych do nich przesyłek (pracownicy poczty dysponują specjalnymi kluczami, umożliwiającymi im otwieranie zamknięć skrzynek), które następnie przewożone są do pocztowych sortowni i dalej do adresatów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.