• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Narciarstwa w Oslo

  Przeczytaj także...
  Fridtjof Wedel-Jarlsberg Nansen (ur. 10 października 1861 w Store Frøen, zm. 13 maja 1930 w Lysaker) – norweski oceanograf, badacz polarny i międzynarodowy działacz społeczny, Komandor Legii Honorowej i laureat Pokojowej Nagrody Nobla.Roald Engelbregt Gravning Amundsen (ur. 16 lipca 1872 w Borge, ob. część miasta Fredrikstad w okręgu Østfold w Norwegii, zaginął 18 czerwca 1928 w Arktyce) – norweski badacz polarny, pierwszy zdobywca bieguna południowego.
  Wikingowie – skandynawscy wojownicy­­­­­, którzy od VIII wieku podejmowali dalekie wyprawy o charakterze kupieckim, rabunkowym lub osadniczym.
  Muzeum Narciarstwa w Oslo (1925)

  Muzeum Narciarstwa w Oslo (nor. Skimuseet i Holmenkollen) – najstarsze na świecie muzeum poświęcone narciarstwu. Zostało założone w 1923 r. Znajduje się u podstawy skoczni Holmenkollbakken.

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Holmenkollbakken (powszechnie: Holmenkollen, od nazwy dzielnicy) – duża skocznia narciarska w norweskim Oslo o rozmiarze HS-134 m.

  W muzeum zgromadzono eksponaty ukazujące rozwój narciarstwa, począwszy od malowideł naskalnych z epoki kamienia, przez narty używane przez wikingów, aż do dziś. Jest to okres obejmujący około 4000 lat. W muzeum znajduje się sprzęt używany przez wyprawy Fridtjofa Nansena i Roalda Amundsena.

  Epoka kamienia – najwcześniejsza i najdłuższa z trzech klasycznych epok prehistorii (po niej nastąpiły epoka brązu i żelaza) obejmująca okres od pojawienia się pierwszych używanych przez człowieka narzędzi kamiennych (najwcześniej w Afryce ok. 2,6 mln lat temu) aż do momentu zdobycia umiejętności masowego wytwarzania przedmiotów metalowych.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona Muzeum w Holmenkollen (ang.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.