• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego

  Przeczytaj także...
  Powiat ostrowski – powiat w Polsce (województwo wielkopolskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Ostrów Wielkopolski.Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.
  Historia Ostrowa Wielkopolskiego – miasta, siedziby starostwa powiatu ostrowskiego w województwie wielkopolskim, jednego z siedmiu głównych ośrodków tego województwa.

  Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiegomuzeum w Ostrowie Wielkopolskim, gminna instytucja kultury, założone w 1988; dokumentuje historię Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego.

  Obecne muzeum powstało w 1988 jako drugie w historii miasta. Ulokowane zostało w ratuszu. Gromadzi zbiory dotyczące historii miasta i powiatu, etnografii, starych pocztówek związanych z Ostrowem i powiatem (wyróżniane albumy prezentujące większość zbiorów: Ostrów Wielkopolski w dawnej pocztówce, Powiat ostrowski w dawnej pocztówce) oraz grafik i ekslibrisów.

  Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim - jedna z najważniejszych w Polsce (po Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku) imprez kulturalnych prezentujących sztukę ekslibrisu.

  Organizuje wystawy czasowe oraz cztery wystawy stałe:

 • Ostrów do roku 1939
 • Salonik dawnych mistrzów Ostrowa
 • W kuchni babuni
 • Muzeum 3D. Ulicami dawnego Ostrowa. Café Muzeum.
 • Muzeum organizuje spotkania z literatami, historykami i publicystami, Muzealny Konkurs Historyczny Spacerem w przeszłość (od 2004 roku), wydaje publikacje z serii Biblioteka Ostrowska, jest współorganizatorem Międzynarodowej Wystawy Ekslibrisu Muzycznego i Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Exlibrisu. Przy muzeum działa biblioteka i czytelnia.

  Ekslibris (łac. ex libris – z książek) – znak własnościowy danego egzemplarza, książki najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej, z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru, (lub np. stylizowanymi inicjałami) albo nazwą instytucji. Typowy ekslibris jest małą, zadrukowaną karteczką przyklejoną do wewnętrznej strony okładki. W prostszej formie może to być np. pieczątka.Instytucja kultury – zakład o charakterze publicznym zajmujący się upowszechnianiem kultury, może być zarówno państwowy jak i samorządowy. Przybiera różne formy organizacji, np. teatr, kino, instytucja filmowa, muzeum, biblioteka, opera, operetka, filharmonia, orkiestra, dom kultury, ognisko artystyczne, galeria sztuki, ośrodek badań i dokumentacji.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Stałe, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego [dostęp 2019-02-05] (pol.).
  2. KONKURS MUZEALNY, Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego [dostęp 2019-02-05] (pol.).

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa Muzeum • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ratusz w Ostrowie Wielkopolskim – XIX wieczny budynek położony w rynku w Ostrowie Wielkopolskim, dawna siedziba władz miejskich. Trzeci ratusz w historii miasta.
  Ostrów Wielkopolski (dawniej Ostrowo, Ostrów Kaliski, w latach 1919–1920 Ostrów, łac. Ostrovia, niem. Ostrowo) – miasto w województwie wielkopolskim(dawniej województwo kaliskie), na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Ołobokiem, siedziba powiatu ostrowskiego i gminy Ostrów Wielkopolski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.008 sek.