Muzeum Miasta Jaworzna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muzeum Miasta Jaworzna – muzeum położone w Jaworznie. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Muzeum powstało w 1972 roku z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Regionalnego. Jego pierwszą siedzibą był budynek przy ul. Grunwaldzkiej 37. Na jego zbiory składały się eksponaty przekazane przez miejscowe kopalnie (m.in. mapy górnicze) oraz prywatnych darczyńców. W trzy lata po powstaniu placówka przeniosła się do budynku przy ul. Grunwaldzkiej 35, którego remont wykonała kopalnia „Jaworzno”. Funkcjonowała tam do 1986 roku, kiedy to na jej potrzeby przejęto pokopalniany budynek przy ul. Pocztowej 5, gdzie muzeum ma siedzibę do dziś. W 1994 roku placówka została podporządkowania organizacyjnie Miejskiej Bibliotece Publicznej, natomiast w cztery lata później uzyskała ona samodzielność jako jednostka miejska.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

Na zbiory muzeum składają się obecnie następujące ekspozycje:

 • historyczna, obejmująca dzieje miasta i jego mieszkańców,
 • etnograficzna, ukazująca kulturę ludową okolic Jaworzna w tym przedmioty codziennego użytku oraz sztukę sakralną,
 • górnicza, na którą składają się eksponaty związane z jaworznickimi kopalniami („Jaworzno”, „Komuna Paryska” i „Sobieski”), w tym m.in. dawne narzędzia pracy, instrumenty miernicze, mundury, lampki, dokumenty i fotografie.
 • Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

  Jaworzno – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, w województwie śląskim, położone na Wyżynie Śląskiej.Sztuka sakralna – termin, używany przez historyków sztuki w odniesieniu do wytworów związanych z tematyką religijną. Aby nazwać sztukę sakralną, powinna ona spełniać dwa warunki. Po pierwsze, jej tematyka musi wyrażać prawdę duchową. Po drugie, ponieważ sztuka jest zjawiskiem formalnym (nośnikiem sztuki jest forma – sposób wyrażania odczuć), środki wyrażania też powinny mieć pochodzenie duchowe. Dla przykładu, sztuka renesansowa nie ma charakteru sakralnego, gdyż, pomimo iż jej tematyka była czerpana z religii, nie różniła się od sztuki świeckiej tej epoki – jej forma nie odzwierciedlała prawd boskich, charakterystycznych dla danej religii. Sztuka nie może być nazwana sakralną, jeśli jej forma nie odzwierciedla duchowości.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Jaworzno – Muzeum Regionalne. www.it-jura.pl. [dostęp 2014-02-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-06-19)].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Historia – nauka humanistyczna i społeczna, która zajmuje się badaniem przeszłości, a w znaczeniu ścisłym badaniem działań i wytworów ludzkich, aż do najstarszych poświadczonych pismem świadectw, w odróżnieniu od prehistorii, archeologii, antropologii lub historii naturalnej. Wynikiem badań historycznych jest opis dziejów (historiografia).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama