• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Ulica Freta – ulica w Warszawie, wzdłuż której ciągnie się Nowe Miasto. Biegnie od ulicy Nowomiejskiej (przy zbiegu z ulicą Mostową i Długą) do połączenia ulic: Zakroczymskiej, Franciszkańskiej i Kościelnej. Jest zamknięta dla samochodów.Polskie Towarzystwo Chemiczne – stowarzyszenie naukowe skupiające osoby zawodowo lub tylko amatorsko związane z chemią. Celem Towarzystwa jest popieranie rozwoju nauk chemicznych i popularyzacja ich wśród społeczeństwa.
  Ulica Nowolipki w Warszawie – jedna z głównych ulic osiedla Muranów, biegnąca od gen. Władysława Andersa do ul. Wolność.

  Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego – muzeum znajdujące się w Warszawie przy ul. Freta 16. Mieści się w XVIII-wiecznej kamienicy, w której w 1867 urodziła się Maria Skłodowska-Curie i w której obecnie mieści się również siedziba Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Chemicznego (PTChem).

  Skłodowskit (shinkolobwit, chinkolobwit) – minerał z gromady krzemianów. Należy do grupy minerałów bardzo rzadkich.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  W związku z zaplanowaną na lata 2015–2016 przebudową i modernizacją budynku muzeum, 16 grudnia 2014 placówka została tymczasowo przeniesiona na parter Kamienicy pod Samsonem przy ul. Freta 5.

  Opis[]

  Muzeum ma charakter ściśle biograficzny, tzn. jest poświęcone głównie życiu i rodzinie Marii Skłodowskiej-Curie i w mniejszym stopniu jej dokonaniom naukowym. Muzeum prezentujące dokonania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie znajduje się w Paryżu, w dawnych laboratoriach Instytutu Radowego.

  Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – uczona polsko-francuska, fizyk, chemik, dwukrotna noblistka.Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.

  Maria Skłodowska przebywała w domu przy ul. Freta niecały rok, gdyż w 1868 r. przeniosła się razem z rodzicami do domu przy ulicy Nowolipki. Dawny dom przy Nowolipkach, gdzie Maria Skłodowska spędziła większość swojego dzieciństwa, nie został jednak po II wojnie światowej zrekonstruowany.

  Pierre Curie (ur. 15 maja 1859, zm. 19 kwietnia 1906) – francuski fizyk, wykładowca na uniwersytecie w Paryżu, mąż Marii Skłodowskiej-Curie ojciec Eve Curie i Irène Joliot-Curie.Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Muzeum zostało utworzone przez PTChem w 1967 roku, za zgodą i z pomocą polskiej i francuskiej części rodziny Marii Skłodowskiej-Curie. Wystawa prezentuje głównie rzeczy osobiste Marii, jej ojca Władysława Skłodowskiego i męża Piotra Curie, eksponowane w gablotach i zaaranżowane na fragmenty dawnych wnętrz. Oprócz tego prezentowana jest część zbioru fotografii, znaczków, medali, dokumentów, których znacznie więcej można zobaczyć w archiwum Muzeum. Ponadto w muzeum można zobaczyć repliki aparatury chemicznej, kolekcję minerałów gromadzonych niegdyś przez ojca Marii Skłodowskiej-Curie, ze skłodowskitem na czele.

  Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.

  Galeria[]

 • Mural namalowany w setną rocznicę otrzymania przez Marię Skłodowską-Curie drugiej nagrody Nobla (2011)

 • Tablica pamiątkowa na ścianie budynku

 • Fragment ekspozycji muzeum

 • Zbiór fotografii
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.