• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej

  Przeczytaj także...
  Fauna (od łac. Faunus – bóg trzód i pasterzy) – ogólne określenie na wszystkie gatunki zwierząt na danym obszarze (np. fauna Polski) lub w danym środowisku (fauna sawannowa), a także okresie geologicznym (np. fauna kambryjska). Badanie fauny pozostaje w gestii faunistyki, ale korzystają z niego również inne dziedziny biologii, np. ekologia i etologia, natomiast odkrycia faunistyki są systematyzowane przez systematykę.Jeleń – zwyczajowa nazwa kilku rodzajów zwierząt z rodziny jeleniowatych. Mianem tym określa się gatunki należące do rodzajów: Cervus, Blastocerus, Ozotoceros, Odocoileus i inne. W Polsce mianem tym określa się jelenia szlachetnego.
  Sarna europejska (Capreolus capreolus) – gatunek ssaka parzystokopytnego z rodziny jeleniowatych. Jedno z ważniejszych zwierząt łownych Europy. Samica jest potocznie nazywana kozą, samiec rogaczem, kozłem, młode zaś koźlętami. Istnieje również łowieckie określenie sarniak na dorosłego samca sarny.

  Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej – muzeum, działające w ramach Ośrodka Edukacyjnego wraz z Muzeum Magurskiego Parku Narodowego z siedzibą w Krempnej.

  Placówka została otwarta 3 czerwca 2005 roku. Na stałe ekspozycje muzeum składają się: sala z multimedialną projekcją, prezentującą faunę i florę Beskidu Niskiego, dioramy prezentujące poszczególne pory roku oraz wystawy korzeni drzewo i poroży jeleni oraz saren.

  Placówka czynna jest przez cały rok, z wyjątkiem poniedziałków i świąt. Wstęp jest płatny.

  Flora (z łac. Flora – rzymska bogini kwiatów) – ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie. Ze względu na odniesienie czasowe wyróżnia się flory współczesne lub flory dawnych okresów geologicznych, zwane florami kopalnymi (np. flora trzeciorzędu). Zakres flory może być ograniczany także do określonego biotopu (np. flora górska) lub określonej formacji roślinnej (np. flora lasu deszczowego). Flora może być ogólna lub ograniczona do wybranej grupy taksonomicznej lub ekologicznej (np. flora chwastów, flora roślin naczyniowych, flora mchów). Określenie flora bakteryjna oznacza ogół bakterii żyjących w organizmie ludzkim (flora fizjologiczna człowieka) lub w określonym jego miejscu (np. flora bakteryjna jamy ustnej). Ogół grzybów występujących na danym obszarze określano dawniej mianem flory grzybów lub mikoflory, współcześnie stosowany jest termin mikobiota podkreślający brak pokrewieństwa grzybów i roślin.Diorama (z gr. dioráō "widzę na przestrzał") - w malarstwie rodzaj obrazu w głębokim obramowaniu, gdzie pewne jego części są nieprzezroczyste, malowane na płótnie, a inne przezroczyste są malowane na cienkim materiale techniką laserunkową. Oświetlany z dowolnej strony w ciemnym pomieszczeniu, pozwala na uzyskanie efektów plastycznych w przestrzeni, czasem uzupełniony sztafażem.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Magurski Park Narodowy
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Wystawy stałe. www.magurskipn.pl. [dostęp 2014-02-06].
 • Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. www.podkarpackie.travel.pl. [dostęp 2014-02-06].
 • Muzeum Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. www.bieszczady.com.pl. [dostęp 2014-02-06].
 • Beskid Niski (513.71) – pasmo w Karpatach między przełęczami Łupkowską na wschodzie a Tylicką na zachodzie. Wschodnia granica Beskidu Niskiego jest zarazem granicą Karpat Wschodnich i Zachodnich.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.914 sek.