• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

  Przeczytaj także...
  Aleksander Semkowicz (ur. 17 czerwca 1885 w Tłustem, zm. 8 lipca 1954 w Warszawie) – polski bibliograf i introligator, miłośnik literatury Adama Mickiewicza, senator w II Rzeczypospolitej.Witold Marian Gombrowicz (ur. 4 sierpnia 1904 w Małoszycach, zm. 25 lipca 1969 w Vence) – polski powieściopisarz, nowelista i dramaturg.
  Leonard Podhorski-Okołów, ps. Elpe, L.P.-O. (ur. 21 grudnia 1891 w majątku Rym, w pow. słuckim; zm. 4 stycznia 1957 w Warszawie) — polski poeta i tłumacz, historyk literatury polskiej.

  Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie – muzeum historii literatury utworzone w 1950. Działalność rozpoczęło w 1952.

  Muzeum mieści się w sześciu połączonych kamienicach: Orelmusowskiej i Winklerowskiej przy Rynku Starego Miasta oraz czterech kamienicach przy ul. Brzozowej.

  Dyrektorzy[ | edytuj kod]

  Pierwszymi dyrektorami Muzeum byli Aleksander Semkowicz oraz Leonard Podhorski-Okołów. W latach 1957–1969 dyrektorem Muzeum był Adam Mauersberger. W 1972 dyrektorem został Janusz Odrowąż-Pieniążek. Od stycznia 2010 funkcję dyrektora pełni dr Jarosław Klejnocki.

  Grażyna. Powieść litewska – klasycystyczny poemat epicki Adama Mickiewicza wydany po raz pierwszy w drugim tomie Poezyj z 1823 roku; często określany również jako powieść poetycka.Stanisław Ignacy Witkiewicz, ps. Witkacy (ur. 24 lutego 1885 w Warszawie, zm. 18 września 1939 w Jeziorach) – polski malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof.

  Oddziały[ | edytuj kod]

 • Muzeum Władysława Broniewskiego
 • Muzeum Andrzeja Struga
 • Muzeum Marii Dąbrowskiej
 • Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli
 • Instytut Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską
 • Działalność[ | edytuj kod]

  Zadaniem Muzeum Literatury jest opieka nad polskimi spuściznami literackimi oraz działalność edukacyjna (wystawy muzealne, wydawnictwa).

  Maria Dąbrowska z domu Szumska (ur. 6 października 1889 w Russowie, zm. 19 maja 1965 w Warszawie) – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej. Jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku, autorka tetralogii powieściowej Noce i dnie.Adam Mauersberger (ur. 3 września 1910 w Warszawie, zm. 3 września 1988) – polski historyk, krytyk literacki, eseista, tłumacz, w latach 1957-1969 dyrektor Muzeum Adama Mickiewicza w Warszawie (obecnie Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza).

  W zbiorach Muzeum Literatury są m.in. manuskrypty, takie jak jedyny istniejący autograf Grażyny, księgozbiory i przedmioty z gabinetów pisarzy, takich jak Julian Tuwim, Leopold Staff, Maria Dąbrowska i Witold Gombrowicz. Jest tam także jedyny ocalały film z udziałem Witkacego zrekonstruowany cyfrowo w 2015.

  Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) – polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej „Skamander”. Bliski współpracownik tygodnika „Wiadomości Literackie”. Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza „Lopka” Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.Kamienica Balcerowska, także Winklerowska – czterokondygnacyjna i trzytraktowa kamienica wzniesiona w XV wieku, znajdująca się w Warszawie, przy Rynku Starego Miasta nr 20. Posiada wnętrza połączone z sąsiadującym budynkiem nr 18, gdzie zlokalizowane jest Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Na parterze kamienicy znajdują się fragmenty malowideł z pierwszej połowy XVI wieku (Oblicze Chrystusa adorowane przez dwa anioły).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Monika Kuc: Modernizacja Muzeum Literatury w Warszawie. rp.pl, 18 grudnia 2015. [dostęp 2017-01-31].
  2. Strona informacyjna Muzeum dostęp 08.12.2015
  3. http://www.e-teatr.pl/pl/artykuly/209484,druk.html

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
 • Strona Instytutu Dokumentacji i Studiów nad Literaturą Polską, oddziału Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
 • Historia literatury to jeden z podstawowych działów literaturoznawstwa zajmujący się przekształceniami w literaturze określonego kręgu językowego dokonywanymi na tle historycznym. Historia literatury zajmuje się periodyzacją procesu historycznoliterackiego, badaniem rozwoju ewolucji i różnych zjawisk w dziedzinie literatury, komparatystyką, ewolucją postaw czytelniczych, form literackich, związkami literatury z życiem danej społeczności a także ewolucją idei, problemów i motywów, będących pożywką dla literatury poszczególnych okresów literackich.Janusz Odrowąż-Pieniążek (ur. 2 lipca 1931 w Opatowicach) – polski historyk literatury, muzeolog, w latach 1972–2009 dyrektor Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Leopold Staff (ur. 14 listopada 1878 we Lwowie, zm. 31 maja 1957 w Skarżysku-Kamiennej) – polski poeta, tłumacz i eseista. Jeden z najwybitniejszych twórców literatury XX wieku, kojarzony głównie jako przedstawiciel współczesnego klasycyzmu; prekursor poezji codzienności, związany także z franciszkanizmem i parnasizmem. Zaliczany do czołowych poetów młodopolskich, w okresie międzywojennym stał się duchowym przywódcą skamandrytów. Już za życia nazywany "pomnikiem polskiej poezji", postrzegany jako wzór klasyka i artysty-mędrca.
  Ulica Brzozowa w Warszawie – ulica znajdująca się na Starym Mieście, zaczyna się ulicą Celną, dochodzi do ulicy Mostowej.
  Rynek Starego Miasta – prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metrów na warszawskim Starym Mieście. Z rynku wychodzi osiem ulic – z każdego rogu po dwie prostopadłe do siebie: Celna, Jezuicka, Kamienne Schodki, Krzywe Koło, Nowomiejska, Wąski Dunaj, Zapiecek i Świętojańska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.