• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Kon-Tiki

  Przeczytaj także...
  Etnografia – dyscyplina naukowa zajmująca się całościowym opisem i analizą kultur ludowych różnych społeczności i grup etnicznych. Jej zakres obejmuje teorię kultury ludowej jak i badanie poszczególnych jej dziedzin i wytworów materialnych. W zależności od tradycji naukowej, pod pojęciem etnografia rozumie się wszystkie nauki etnologiczne, bądź też jedną z tych nauk.UNESCO (ang. United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization;pol. Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury; łac. unesco – łączę się w jedno) – organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię.
  Wyspa Wielkanocna (hiszp. Isla de Pascua, Territorio Especial de Isla de Pascua, polinez. Rapa Nui, ang. Easter Island) – wyspa na południowym Oceanie Spokojnym w centralnej części Wyniesienia Wschodniopacyficznego. 3791 mieszkańców (70% stanowią Polinezyjczycy), jedyna miejscowość to Hanga Roa. Należy do Chile, wchodzi w skład regionu Valparaíso. Znajduje się w odległości 2078 km od najbliższej zamieszkanej wyspy – Pitcairn i 3600 km od brzegów Chile i jest jedną z najbardziej oddalonych od wysp i lądów zamieszkaną wyspą na świecie, ustępując pierwszeństwa jedynie wyspom Tristan da Cunha. Znana jest przede wszystkim ze znajdujących się na niej wielkich kamiennych posągów przedstawiających głowy – moai.
  Plan muzeum: 1. Ra, 2. Tygrys, 3. audytorium wystaw czasowych, 4. Fatu Hiva, 5. Polinezja, 6. Tratwa Kon-Tiki, 7. Wyspa Wielkanocna, 8. Sztuczna jaskinia, 9. Pod tratwą

  Muzeum Kon-Tiki (nor. Kon-Tiki Museet) – muzeum poświęcone ekspedycjom Thora Heyerdahla (1914–2002) – norweskiego etnografa i podróżnika; położone w archipelagu Bygdøy w Oslo.

  Ocean Atlantycki (Atlantyk) – drugi pod względem wielkości ocean na Ziemi pokrywający około jednej piątej jej powierzchni. Nazwa wywodzi się z mitologii greckiej i oznacza „Morze Atlasa”. Jak napisał Hezjod w swym eposie Prace i dni: „Ojciec Zeus utworzył, na krańcach zamieszkałego świata, gdzie nie docierają ludzie i nie mieszkają bogowie nieśmiertelni, otoczone pełnym głębokich wirów oceanem Wyspy Błogosławione, gdzie życie toczy się bez mozołu i smutku”. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Atlantycki.Wyprawa Kon-Tiki (norw. Kon-Tiki ekspedisjonen) – książka Thora Heyerdahla o wyprawie przez Ocean Spokojny na tratwie Kon-Tiki w 1947 roku.

  W muzeum znajduje się archiwum Thora Heyerdahla – kolekcje fotografii, dzienniki, listy prywatne, manuskrypty książek i plany wypraw z lat 1937–2002, które w 2011 roku zostało wpisane na międzynarodową listę UNESCO Pamięć Świata.

  Historia[]

  Muzeum powstało z inicjatywy Thora Heyerdahla i Knuta Hauglanda, by udostępnić szerszej publiczności pamiątki związane z wyprawą Kon-Tiki, w tym oryginalną tratwę Kon-Tiki.

  Muzeum zostało otwarte 15 maja 1950 roku a jego pierwszym dyrektorem, pełniącym tę funkcję przez 40 lat był Knut Haugland. W 1957 roku muzeum zostało przeniesione do nowego budynku sfinansowanego m.in. z przychodów uzyskanych z udostępnienia tratwy Kon-Tiki na wystawach zagranicznych. W latach 70. XX wieku, gmach muzeum został rozbudowany, by pomieścić oryginalną łódź Ra II z ekspedycji Heyerdahla przez Atlantyk „Ra”.

  Pamięć Świata (ang. Memory of the World International Register) – międzynarodowy projekt sygnowany przez UNESCO, którego celem jest zgromadzenie najbardziej wartościowych dokumentów (rękopisów, książek, nagrań, filmów, itp.), które obrazują historię świata. Pierwsze obiekty zostały wpisane na listę w 1997, lista uzupełniana jest na specjalnych sesjach co 2 lata.Muzeum – instytucja powołana do gromadzenia, badania oraz opieki nad obiektami posiadającymi pewną wartość historyczną bądź artystyczną. W większych muzeach niewielka część z tych obiektów jest udostępniana publiczności w postaci wystaw stałych lub czasowych, natomiast reszta jest przechowywana w specjalnie do tego przystosowanych magazynach.

  Właścicielem muzeum jest fundacja prywatna – organizacja non-profit. Do 2014 roku placówkę odwiedziło 17 milionów zwiedzających.

  Zbiory[]

  W zbiorach muzeum znajdują się oryginalne łodzie z ekspedycji Heyerdahla – tratwa Kon-Tiki i łódź Ra II. Permanentna ekspozycja obejmuje m.in. wystawy poświęcone ekspedycji na Fatu Hiva (1937), wyprawie Kon-Tiki (1947), ekspedycji na Wyspę Wielkanocną (1955), ekspedycji „Ra” (1969, 1970), ekspedycji „Tygrys” (1977). Codziennie o godzinie 12:00 w południe w kinie muzeum wyświetlany jest nakręcony podczas wyprawy Kon-Tiki film dokumentalny Kon-Tiki, który w 1952 roku uzyskał nagrodę Oscara.

  Język norweski (norw. norsk språk, norsk) – język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Jako że do tej pory nie wyodrębnił się jeden standard wymowy, każdy dialekt ma status oficjalny. Językiem norweskim posługuje się około 4,2 mln mówiących, z tego 3,5 mln do zapisu używa odmiany bokmål, a 700 tys. odmiany nynorsk. Norweski jest językiem urzędowym Norwegii.Thor Heyerdahl (ur. 6 października 1914 w Larviku, zm. 18 kwietnia 2002 w Colla Micheri we Włoszech) – norweski odkrywca i podróżnik, zajmował się także antropologią i archeologią. Sławę przyniosła mu wyprawa na tratwie „Kon-Tiki” w 1947.

  W muzeum znajduje się archiwum Thora Heyerdahla, które w 2011 roku zostało wpisane na międzynarodową listę UNESCO Pamięć Świata. Archiwum obejmuje m.in. kolekcje fotografii, dzienniki, listy prywatne, manuskrypty książek i plany wypraw z lat 1937–2002.

 • Tratwa Kon-Tiki

  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.Organizacja non-profit – organizacja, która prowadząc swoją działalność skupia się na wspieraniu prywatnego lub publicznego dobra, nie kierując się osiągnięciem zysku.
 • Łódź Ra II

 • Eksponaty z Wyspy Wielkanocnej

 • Przypisy

  1. Kon-Tiki Museum: About the museum (ang.). [dostęp 2016-04-29].
  2. Kon-Tiki Museum: Kon-Tiki. The Kon-Tiki raft and the Kon-Tiki exhibition
 (ang.). [dostęp 2016-04-29].
  3. Academy of Motion Picture Arts and Sciences: The 24th Academy Awards (ang.). [dostęp 2016-05-01].
  4. UNESCO: Thor Heyerdahl Archives (ang.). [dostęp 2016-04-30].
  5. UNESCO: MEMORY OF THE WORLD REGISTER The Thor Heyerdahl Archives (Norway) (ang.). [dostęp 2016-04-30].
  6. Thor Heyerdahl Institute: About Thor Heyerdahl (ang.). [dostęp 2016-04-30].
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.