• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Katyńskie

  Przeczytaj także...
  Kaponiera – przykryta budowla fortyfikacyjna o różnej konstrukcji, wykorzystywana do prowadzenia ostrzału skrzydłowego lub skośnego w dwóch różnych kierunkach.Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – muzeum w Warszawie, prezentujące zbiory poświęcone historii wojskowości oraz historii Polski, zlokalizowane przy Al. Jerozolimskich 3.
  Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – polskie odznaczenie prywatne ustanowione w 2008 roku postanowieniem Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej, nadawane osobom, które wybitnie przyczyniły się do wyjaśnienia prawdy o zbrodni katyńskiej i upamiętnienia jej ofiar. Inspiracją do stworzenia medalu była decyzja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, który w 2007 roku podjął uchwałę o ustanowieniu dnia 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Autorką projektu medalu była Katarzyna Piskorska.
  Fort Czerniaków, pierwsza siedziba Muzeum Katyńskiego

  Muzeum Katyńskie – muzeum w Warszawie upamiętniająca zbrodnię katyńską

  Jest oddziałem Muzeum Wojska Polskiego, znajduje się na terenie Cytadeli Warszawskiej przy ul. Dymińskiej 13.

  Opis[]

  Placówka została otwarta 29 czerwca 1993 staraniem środowisk związanych z Rodzinami Katyńskimi oraz dzięki inicjatywie Muzeum Wojska Polskiego.

  Zbrodnia katyńska (ros. Катынский расстрел, ang. Katyn massacre) – zbrodnia komunistyczna polegająca na rozstrzelaniu wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tys. oficerów wojska i policji, na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku (tzw. decyzja katyńska). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” i zabijanych strzałami w tył głowy z broni krótkiej, dokonała radziecka policja polityczna NKWD. W latach 1940–1990 władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską, lecz 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych ze zbrodnią katyńską nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.Cytadela Warszawska – twierdza w Warszawie. Po upadku powstania listopadowego twierdza była punktem kontrolno-pacyfikacyjnym na całą Warszawę, będącą ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego. Pełniła także rolę więzienia śledczego (X Pawilon) oraz miejsca straceń polskich działaczy narodowych i rewolucjonistów.

  W 2008 roku Muzeum otrzymało Medal Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W marcu 2009 roku Muzeum zostało zamknięte decyzją nadzoru budowlanego i nie jest dostępne dla zwiedzających.

  8 kwietnia 2010 w konkursie na projekt budowy nowej siedziby Muzeum Katyńskiego wygrał projekt adaptacji kaponiery pierwszego bastionu na terenie Cytadeli Warszawskiej autorstwa zespołu pracowni „Maksa Sp. z o.o.”.

  17 września 2011 roku w siedzibie głównej Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarto wystawę czasową "Pamięć nie dała się zgładzić..." prezentującą zbiory Muzeum Katyńskiego.

  Bastion (także beluarda, belward lub bulwar) – w dawnych fortyfikacjach o narysie bastionowym podstawowy element umocnień wznoszony, na załamaniach obwałowania twierdzy (na wysuniętych narożnikach). Wywodzi się z wcześniej stosowanych bastei. Bastiony jako element fortyfikacji były używane od połowy XVI do połowy XIX wieku.„Rzeczpospolita” – ogólnopolski dziennik społeczno-polityczny i ekonomiczno-prawny wydawany w średnim nakładzie jednorazowym około 94 tys. egzemplarzy, jego wynik sprzedaży wynosi 63 tys. (dane z lutego 2013 roku). Tytuł dziennika to staropolskie określenie państwa o ustroju republikańskim. Wydawcą jest spółka Presspublica.

  W sierpniu 2015 na rogu ulic Krajewskiego i Wisłostrady na specjalnej konstrukcji zamontowano półtoratonowy Dzwon Katyński. Dzwon ma otwór po przestrzeleniu, a projekt jego wyeksponowania zakłada oświetlenie go snopem światła z symbolicznego dołu śmierci u podnóża konstrukcji.

  Federacja Rodzin Katyńskich – polska organizacja pozarządowa, skupiająca działaczy Rodzin Katyńskich z terenu całego kraju, stawiająca sobie za cel upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej i pielęgnowanie pamięci o polskich ofiarach komunizmu w ZSRR. Powołana 3 grudnia 1992 z inicjatywy Bożeny Łojek.Charków (ukr. Харків, Charkiw; ros. Харьков Char´kow) – miasto w północno-wschodniej części Ukrainy, położone na południowym krańcu Wyżyny Środkoworosyjskiej. Jest drugim co do wielkości miastem Ukrainy.

  Cele[]

 • gromadzenie pamiątek związanych ze mordem katyńskim i losem Polaków w ZSRR
 • gromadzenie archiwaliów, źródeł ikonograficznych (fotografii), relacji, filmów dokumentalnych, publikacji poświęconych zbrodni katyńskiej
 • uzupełnianie fiszkowego i komputerowego rejestru ofiar Katynia, Charkowa, Tweru
 • naukowe opracowanie zbiorów
 • prowadzenie działalności konserwatorskiej i wystawienniczej
 • upowszechnianie problematyki katyńskiej poprzez lekcje muzealne, mass-media
 • Kierownicy[]

 • w latach 1993 – 2000: pułkownik w stanie spoczynku Zdzisław Sawicki
 • wrzesień 2000 – sierpień 2002: Sławomir Błażewicz
 • od września 2002: Sławomir Frątczak
 • Zobacz też[]

 • Pomnik Katyński w Warszawie
 • Przypisy

  1. Pierwsze nadanie Medalu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej 8 kwietnia 2008 r., [w:] Zeszyty Katyńskie (nr 24), Warszawa 2008, str. 253–255
  2. Muzeum Katyńskie zamknięte wp.pl, 13 marca 2009 [dostęp 2011-09-01] oraz Agnieszka Rybak:Walka o katyńskie relikwie, [w:] Plus Minus, nr 34(965), str. 17–18, dodatek do dziennika "Rzeczpospolita" z dn. 27–28 sierpnia 2011 [1]
  3. Budowa Muzeum Katyńskiego muzeumkatynskie.pl [dostęp 2012-06-30]
  4. Pamięć nie dała się zgładzić... muzeumwp.pl [dostęp 2012-06-30]
  5. Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska. Dzwon Katyński ze śladem po pocisku. „Gazeta Stołeczna”, s. 4, 5 sierpnia 2015. 

  Bibliografia[]

 • Sławomir Frątczak: Muzeum Katyńskie – oddział Muzeum Wojska Polskiego 1993–2003. Warszawa: Niezależny Komitet Historyczny Badania Zbrodni Katyńskiej, Polska Fundacja Katyńska, 2003, s. 105–117, seria: Zeszyty Katyńskie nr 17. ISBN 83-905877-9-4.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona Muzeum Katyńskiego
 • Filmy o Katyniu udostępniane na stronie Muzeum
 • Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.Katyń (ros. Катынь) – wieś w Rosji, w obwodzie smoleńskim, w rejonie smoleńskim, nad Dnieprem, 18 km na zachód od Smoleńska.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Pomnik Katyński w Warszawie (niekiedy również Kamień Katyński) – pomnik upamiętniający ofiary zbrodni katyńskiej zaprojektowany przez artystę rzeźbiarza Andrzeja Renesa, położony w Warszawie przy ul. Podwale w rejonie placu Zamkowego (do 2012 roku na rogu ul. Senatorskiej i placu Zamkowego), odsłonięty w pierwotnej lokalizacji 6 maja 1998 roku, a w nowej lokalizacji 13 kwietnia 2012 roku.
  Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, Związek Radziecki, ZSRR (ros. Советский Союз, Союз Советских Социалистических Республик [СССР], trb. Sowietskij Sojuz, Sojuz Sowietskich Socyalisticzeskich Riespublik, [SSSR]) – historyczne państwo socjalistyczne w Europie północnej i wschodniej oraz Azji północnej i środkowej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.