• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem

  Przeczytaj także...
  Muzeum Narodowe w Krakowie – muzeum utworzone przez Radę Miasta Krakowa uchwałą z 7 października 1879, wpisane do Państwowego Rejestru Muzeów.Historia Polski (1918–1939) – historia Polski w dwudziestoleciu międzywojennym, od odzyskania przez Polskę niepodległości do zakończenia regularnych działań wojennych Wojska Polskiego przeciw Wehrmachtowi i Armii Czerwonej po agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę i przeniesienia siedziby władz II Rzeczypospolitej poza granice kraju w związku z okupacją terytorium kraju przez agresorów.
  Order Świętego Sawy (serb.-chorw. Orden Svetoga Save) – odznaczenie Królestwa Serbii i Królestwa Jugosławii , nadawane za zasługi cywilne, przede wszystkim na polu nauki, sztuki i działalności kościelnej. Po roku 1945 stał się orderem domowym wygnanej dynastii Karadziordziewiciów.

  Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” – jedyna placówka muzealna gromadząca pamiątki po kompozytorze Karolu Szymanowskim, oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, znajduje się w Zakopanem przy ulicy Kasprusie 19.

  Willa „Atma” została zbudowana w 1895 przez Józefa Kasprusia-Stocha jako pensjonat. W latach 1930–1935 mieszkał w niej Karol Szymanowski. Opuścił Zakopane i Polskę w listopadzie 1935, wyjeżdżając na leczenie do sanatorium w Szwajcarii. Pomysł stworzenia muzeum kompozytora wysunęła Krystyna Dąbrowska, siostrzenica i spadkobierczyni Szymanowskiego. Fundusze potrzebne na wykup willi zebrał w latach 1972–1974 Jerzy Waldorff. W 1974 willa została przekazana Muzeum Narodowemu w Krakowie, które po 2 latach remontu 6 marca 1976 udostępniło ją zwiedzającym. Ponieważ po wyprowadzce Szymanowskiego "Atma" była używana jako budynek lokatorski, nie wykonano pełnej rekonstrukcji pomieszczeń. Na podstawie zdjęć i opisów odtworzono wiernie gabinet kompozytora, pozostałym pomieszczeniom nadano klimat z okresu dwudziestolecia międzywojennego, uzupełniając ekspozycję informacjami biograficznymi.

  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.Krzyż Zasługi – polskie cywilne odznaczenie państwowe, nadawane za zasługi dla Państwa lub obywateli, ustanowione na mocy ustawy z dnia 23 czerwca 1923 roku i nadawane do chwili obecnej.

  29 marca 2007 z okazji inauguracji Roku Karola Szymanowskiego do „Atmy” powróciły dwa portrety kompozytora pędzla Witkacego: (Karol Szymanowski z muszką z 1930 oraz Karol Szymanowski. Czerwone Wierchy z 1931), które do 1936 stanowiły część oryginalnego wyposażenia willi.

  W gablocie muzeum znajduje się ekspozycja odznaczeń przyznanych Karolowi Szymanowskiemu. Poniżej wymieniono odznaczenia, zachowując numerację zgodną z numerami umieszczonymi przy odznaczeniach (zob. zdjęcie w galerii).

  Wawrzyn Akademicki – polskie odznaczenie ustanowione w 1934 r., przyznawane corocznie osobom zasłużonym dla literatury na wniosek Polskiej Akademii Literatury w okresie II Rzeczypospolitej.Karol Maciej Szymanowski herbu Korwin / Ślepowron (ur. 3 października 1882 w Tymoszówce, zm. 29 marca 1937 w Lozannie) – polski kompozytor, pianista, pedagog i krytyk muzyczny. Wraz z Grzegorzem Fitelbergiem, Ludomirem Różyckim i Apolinarym Szeluto należał do grupy kompozytorów Młodej Polski. Obok Fryderyka Chopina jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.
  1. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski
  2. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski
  3. Gwiazda Orderu Odrodzenia Polski
  4. Złoty Wawrzyn Akademicki (odznaczenie Polskiej Akademii Literatury)
  5. Order (Kawaler) Legii Honorowej (Francja)
  6. Miniaturka Legii Honorowej
  7. Komandoria Orderu Świętego Sawy (Jugosławia)
  8. Miniaturka Orderu św. Sawy
  9. Order Korony Włoch
  10. Order „Zasłużony Kulturze” (Rumunia)
  11. Złoty Krzyż Zasługi

  Pierwszym kustoszem Atmy do roku 2012 był Maciej Pinkwart.

  Zakopane – miasto i gmina w województwie małopolskim, siedziba powiatu tatrzańskiego. Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto miało 26 737 mieszkańców i było drugim co do wielkości po Nowym Targu miastem Podhala.Maciej Pinkwart (ur. 16 marca 1948 w Milanówku) – pisarz, autor kilkunastu przewodników turystycznych po Zakopanem, Paryżu, Słowacji, Francji i Grecji, powieści i tomów poezji, dziennikarz radiowy i prasowy, dokumentalista, długoletni kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma”, historyk Zakopanego, organizator życia muzycznego w Zakopanem, wykładowca i nauczyciel.

  Publikacje o „Atmie”:

 • Maciej Pinkwart, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi „Atma” w Zakopanem (1978, 1987, 1997, 2002, 2007), przewodnik.
 • Mateusz Budziakowski, Atma do remontu, Ruch Muzyczny 6/2012.
 • Galeria[]

 • Odznaczenia Karola Szymanowskiego

 • Rekonstrukcja pokoju Karola Szymanowskiego

  Legia Honorowa, Order Narodowy Legii Honorowej (fr. L’Ordre national de la Légion d’honneur) – najwyższe odznaczenie nadawane przez państwo francuskie. Legia nadawana jest zarówno cywilom, jak i wojskowym, kobietom i mężczyznom, także cudzoziemcom, za szczególne osiągnięcia w życiu wojskowym i cywilnym. Motto orderu to Honneur et Patrie (fr. Honor i Ojczyzna).Stanisław Ignacy Witkiewicz, ps. Witkacy (ur. 24 lutego 1885 w Warszawie, zm. 18 września 1939 w Jeziorach) – polski malarz, fotografik, pisarz, dramaturg i filozof.
 • Frak Karola Szymanowskiego

 • Przedmioty Karola Szymanowskiego

 • Maska pośmiertna Karola Szymanowskiego
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jerzy Waldorff-Preyss h. Nabram (ur. 4 maja 1910 w Warszawie, zm. 29 grudnia 1999 tamże) – polski pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny, w XX-leciu międzywojennym luźno związany z obozem "młodokonserwatystów".
  Ulica Kasprusie – ulica położona w Zakopanem, w historycznej dzielnicy Kasprusie, w najbliższym otoczeniu dwóch potoków : Spadowiec i Młyniska.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.021 sek.