• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Historii Katowic  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Ulica Tadeusza Kościuszki w Katowicach – jedna z najważniejszych arterii komunikacyjnych Katowic, jest najdłuższą ulicą w Katowicach. Biegnie przez dzielnice: Śródmieście, Brynów-Osiedle Zgrzebnioka, Piotrowice-Ochojec do Mikołowa (zmiana nazwy na ul. Katowicką).Maria Wollenberg-Kluza (ur. 27 lipca 1945 w Puławach) – malarka polska, prekursorka współczesnego nurtu malarstwa refleksyjnego, wywodzącego się i nawiązującego w twórczości do polskiego koloryzmu i symbolizmu. Mieszka i tworzy w Warszawie.

  Muzeum Historii Katowic – samorządowa instytucja kultury, do której zadań należy dbanie o dokumentację przeszłości Katowic oraz upowszechnianie wartości historycznych, artystycznych i estetycznych miasta, jako części dziedzictwa górnośląskiego i polskiego oraz europejskiego.

  W zbiorach muzeum znajduje się blisko 140 000 eksponatów, w tym bogata kolekcja prac Stanisława Ignacego Witkiewicza, z czego najistotniejszy jest zbiór 26 portretów „Asymetrycznej damy”, Eugenii Wyszomirskiej. Do najważniejszych eksponatów działu sztuki należy także największy zbiór porcelany śląskiej z okresu międzywojennego – firmy „Czuday” z Szopienic, przekształconej w „Giesche” z Katowic – Bogucic i huty „Franciszka” z Bykowiny oraz powojennej firmy Steatyt.

  Górny Śląsk (łac. Silesia Superior, śl. Gůrny Ślůnsk, czes. Horní Slezsko, śl-niem. Oberschläsing, niem. Oberschlesien) – kraina historyczna położona na terenie Polski i Czech w dorzeczu górnej Odry oraz początkowego biegu Wisły, południowo-wschodnia część Śląska.Joanna Tofilska (ur. 29 czerwca 1979 w Katowicach) – polski historyk i muzealnik, od 2003 pracownik Działu Historii Muzeum Historii Katowic (od 2011 kierownik tego działu). Specjalizuje się głównie w historii Górnego Śląska, a w szczególności Katowic; autorka i współautorka publikacji o tym mieście.

  Muzeum w 2014 zostało nagrodzone „Sybillą 2013” za wystawę „Woda i mydło najlepsze bielidło. W pralni i maglu na Nikiszowcu”, którą można zobaczyć w dziale Etnologii Miasta na Nikiszowcu.

  Budynek[ | edytuj kod]

  Budynek główny muzeum zlokalizowany jest w zabytkowej kamienicy czynszowej z 1910 roku. Budynek symbolizuje czasy najprężniejszego rozwoju miasta oraz obrazuje zamożność jego mieszkańców. We wnętrzu zorganizowano stałą ekspozycję nawiązującą do czasów powstania kamienicy. Wystawa prezentuje in situ wnętrza dwóch typów mieszkań: większego (310 m²), wynajmowanego przez najzamożniejszych katowickich mieszczan oraz mniejszego (150 m²) dla mieszczaństwa średniozamożnego. Oryginalne meble i sprzęty oraz odtworzone obowiązujące wówczas formy aranżacji wnętrz przedstawiają czasy początku XX w. Wystawy organizowane są na 3 piętrach, przy czym na pierwszym i ostatnim zaprezentowano wystawy stałe. Na parterze znajduje się sklep muzealny z wydawnictwami z dziedziny historii miasta, regionu oraz sztuki, a także sala koncertowa im. Witkacego. Przez krótki czas po 1981 roku siedzibę w tym budynku miało także Śląskie Towarzystwo Filmowe.

  Jan Gerritsz. van Bronckhorst lub Jan Gerritszoon van Bronckhorst (ur. 1603 w Utrechcie, zm. 1661 w Amsterdamie) – holenderski malarz i miedziorytnik. Ludomir Różycki (ur. 18 września 1883 w Warszawie, zm. 1 stycznia 1953 w Katowicach) − polski kompozytor. Był przedstawicielem Młodej Polski w muzyce. Wraz z Karolem Szymanowskim, Grzegorzem Fitelbergiem oraz Apolinarym Szelutą założył w 1905 roku Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich, co przyczyniło się do podniesienia poziomu artystycznego muzyki polskiej.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Urszula Rzewiczok (ur. 16 sierpnia 1957 w Szczyrku) – polski historyk i muzealnik, w latach 1985–2020 pracownik Muzeum Historii Katowic. Specjalizuje się głównie w historii Górnego Śląska, a w szczególności Katowic; autorka i współautorka publikacji o tym mieście.
  Bykowina (niem. Friedrichsdorf) – do 1951 samodzielna gmina Bykowina, obecnie dzielnica Rudy Śląskiej, którą według danych z 2006 roku zamieszkiwało 18 267 osób.
  Śląskie Towarzystwo Filmowe – instytucja założona w 1981 roku przez Kazimierza Kutza, która miała i ma do dzisiaj na celu rozwijanie środowiska filmowego na Górnym Śląsku.
  15 października jest 288. (w latach przestępnych 289.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 77 dni.
  Ewa Sabina Chojecka (ur. 13 kwietnia 1933 w Bielsku) – prof. zw. dr hab. historii sztuki, członek Komitetu Nauk o Sztuce Wydziału Nauk Społecznych Polskiej Akademii Nauk.
  Dariusz Basiński (ur. 5 maja 1967 w Katowicach) – polski aktor filmowy i teatralny. Współtwórca Mumio. Współzałożyciel Teatru GuGalander – działał w nim w latach 1986 – 1995. W latach 1995 – 2000 współtworzył Teatr Epty-a. Jego żoną jest Jadwiga Basińska, również współtwórczyni Mumio. Mieszka w Tychach.
  Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach – najstarsza budowla sakralna na terenie Katowic, położona w Parku Kościuszki w Brynowie, na Wzgórzu Beaty w 1938 r. przeniesiona do Katowic z Syryni w powiecie wodzisławskim.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.