• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Historii Fotografii w Krakowie  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Władysław Bogacki (ur. 1886, zm. w 1975 w Krakowie) – polski artysta fotograf. Członek Fotoklubu Polskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z najwybitniejszych polskich fotografików okresu międzywojennego. Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne – stowarzyszenie powstałe w 1902 roku w Krakowie. W pierwszych latach swojego istnienia używano również nazwy "Towarzystwo Fotografów Amatorów". W 1902 roku Towarzystwo zorganizowało I Polską Wystawę Fotografików. Od roku 1927 działało jako Fotoklub YMCA, a po II wojnie światowej jako wojewódzki oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Usamodzielniło się w 1960 roku. Przez wiele lat siedzibą stowarzyszenia był Pałac Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13. Kolejną siedzibą była Kamienica Hetmańska przy Rynku Głównym. Od 1993 roku siedzibą stowarzyszenia jest Galeria "Nafta" w gmachu Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przy ulicy Lubicz 25.
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Joanna Różańska, Biuletyn Informacji Publicznej [dostęp 2020-01-03].
  2. Wielkie otwarcie muzeum fotografii w budynku zabytkowej strzelnicy. W: Miejska Platforma Internetowa Magiczny Kraków [on-line]. 2018-09-16. [dostęp 2019-02-05].
  3. Wyróżnieni medalami przez Kapitułę Fotoklubu RP - lista. Strona oficjalna FOTOKLUBU RP, fotoklubrp.org [dostęp 2019-05-21].
  4. Ustawa z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach (Dz.U. z 2020 r. poz. 902)
  5. Ustawa z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194)
  6. Statut Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 20 października 2008].
  7. Uchwała Zarządu Miasta Krakowa w sprawie nadania statutu MHF
  8. Regulamin Organizacyjny Muzeum Historii Fotografii w Krakowie. Biuletyn Informacji Publicznej. [dostęp 20 października 2008].

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego w Krakowie
 • Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie
 • Muzea w Krakowie
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Kamienica Hetmańska (tzw. Stara Mennica) – zabytkowa kamienica z XIV wieku przy Rynku Głównym nr 17 w Krakowie o cennej dekoracji rzeźbiarskiej z motywami heraldycznymi w jednej z sal, być może stanowiąca w XIV w. rezydencję królewską w mieście.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kraków jest jednym z najbogatszych w zbiory muzealne miast Europy Środkowej. Znajduje się tu wiele placówek muzealnych, a kolejne są wciąż planowane i mają powstać w najbliższych latach np. Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum/Biblioteka Polskiej Piosenki, Muzeum Historii Podgórza, Centrum Numizmatyki Polskiej, Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum", Muzeum Ruchu Harcerskiego.
  Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.
  Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” – polskie odznaczenie niepaństwowe, przyznawane przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
  Autochrom lub autochrome – proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów wynaleziony 17 grudnia 1903 przez braci Lumière, którzy w następnych latach udoskonalili tę metodę i w 1907 uruchomili produkcję płyt do zdjęć w barwach naturalnych. Przy zastosowaniu metody autochromu nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze.
  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku.
  Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – powstał w 1995 roku. Nawiązuje do tradycji Fotoklubu Polskiego, którego głównym celem było rozwijanie fotografii artystycznej, nazwanej przez Jana Bułhaka - fotografiką. Fotoklub RP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP)
  Walery Rzewuski (ur. 14 kwietnia 1837 w Krakowie, zm. 18 listopada 1888 tamże) – fotograf, działacz społeczny i radny Krakowa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.