• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Historii Fotografii w Krakowie  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Władysław Bogacki (ur. 1886, zm. w 1975 w Krakowie) – polski artysta fotograf. Członek Fotoklubu Polskiego. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Jeden z najwybitniejszych polskich fotografików okresu międzywojennego. Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne – stowarzyszenie powstałe w 1902 roku w Krakowie. W pierwszych latach swojego istnienia używano również nazwy "Towarzystwo Fotografów Amatorów". W 1902 roku Towarzystwo zorganizowało I Polską Wystawę Fotografików. Od roku 1927 działało jako Fotoklub YMCA, a po II wojnie światowej jako wojewódzki oddział Polskiego Towarzystwa Fotograficznego. Usamodzielniło się w 1960 roku. Przez wiele lat siedzibą stowarzyszenia był Pałac Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13. Kolejną siedzibą była Kamienica Hetmańska przy Rynku Głównym. Od 1993 roku siedzibą stowarzyszenia jest Galeria "Nafta" w gmachu Instytutu Górnictwa Naftowego i Gazownictwa przy ulicy Lubicz 25.
  Fragment ekspozycji muzeum

  Muzeum Fotografii w Krakowie (MuFo) − muzeum w Krakowie, publiczna placówka muzealna poświęcona zagadnieniom fotografii. Muzeum zostało utworzone z dniem 1 stycznia 1987 roku.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Trzon kolekcji Muzeum stanowi część zbioru  Krakowskiego Towarzystwa Fotograficznego, przekazany muzeum w latach 1988–1991, obejmujący kolekcję fotografii dawnej, zawierającą przede wszystkim zdjęcia atelierowe, unikatowy zbiór fotografii artystycznej, w tym prace Wojciecha Buyko, Jana Bułhaka i autochromy Tadeusza Rzący, a także sprzęt fotograficzny i kinematograficzny.

  Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – urząd administracji rządowej w Polsce, obsługujący Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, obecnie właściwego do spraw jednego działu administracji rządowej - kultura i dziedzictwo narodowe. Ministerstwo utworzone zostało w dniu 26 października 1999 roku, z mocą od dnia 10 listopada 1999 roku. W okresie od dnia 23 października 2001 roku do dnia 31 października 2005 roku funkcjonowało pod nazwą Ministerstwo Kultury.Kamienica Hetmańska (tzw. Stara Mennica) – zabytkowa kamienica z XIV wieku przy Rynku Głównym nr 17 w Krakowie o cennej dekoracji rzeźbiarskiej z motywami heraldycznymi w jednej z sal, być może stanowiąca w XIV w. rezydencję królewską w mieście.

  Zbiory składają się z następujących zespołów obiektów:

 • kolekcji głównej, obejmującej fotografię i sprzęt fotograficzny oraz filmowy,
 • zespołu materiałów pomocniczych: badawczych i edukacyjnych,
 • kolekcji fotografii wirtualnych,
 • biblioteki fachowej.
 • Złożoność fotograficznego obszaru odzwierciedla podział kolekcji głównej muzeum na kolekcje szczegółowe:

 • sztuki, obejmującej zarówno obiekty należące do historycznego nurtu fotografii artystycznej, jak i prace fotograficzne oraz wykonane w innych technikach, pokazujące  lub analizujące fenomen obrazowania,  
 • fotografii historyczno-społecznej, do której należą:  reportaż, fotografia dokumentalna, rodzinna i amatorska,
 • sprzętu fotograficznego i kinematograficznego, w szczególności aparatów fotograficznych, sprzętu ciemniowego oraz kamer i projektorów.
 • W zasobach biblioteki Muzeum znajduje się 15 tysięcy pozycji poświęconych zagadnieniom fotografii i obrazu, w tym: książki, czasopisma, katalogi wystaw, albumy, podręczniki fotograficzne i druki ulotne.

  Kraków jest jednym z najbogatszych w zbiory muzealne miast Europy Środkowej. Znajduje się tu wiele placówek muzealnych, a kolejne są wciąż planowane i mają powstać w najbliższych latach np. Muzeum Tadeusza Kantora, Muzeum/Biblioteka Polskiej Piosenki, Muzeum Historii Podgórza, Centrum Numizmatyki Polskiej, Ośrodek Kultury Europejskiej "Europeum", Muzeum Ruchu Harcerskiego.Muzeum Fotografii im. Władysława Bogackiego – nieistniejące już muzeum w Krakowie prowadzone przez istniejące od 1902 roku Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne. Muzeum prowadzone było głównie w formie galerii i przekształcone zostało w placówkę o nazwie Galeria Krakowskie Towarzystwo Fotograficzne "Nafta". Ta placówka muzealno-galeryjna dała również początek obecnie istniejącemu Muzeum Historii Fotografii w Krakowie.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej” – polskie odznaczenie niepaństwowe, przyznawane przez Kapitułę Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców.
  Autochrom lub autochrome – proces otrzymywania fotografii barwnych na płytach szklanych w postaci diapozytywów wynaleziony 17 grudnia 1903 przez braci Lumière, którzy w następnych latach udoskonalili tę metodę i w 1907 uruchomili produkcję płyt do zdjęć w barwach naturalnych. Przy zastosowaniu metody autochromu nie było możliwe uzyskanie barwnych fotografii na papierze.
  Budynek Muzeum Historii Fotografii w Krakowie – wpisana do rejestru zabytków w 1996 roku niewielka willa przy ul. Józefitów 16, w której mieści się Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, gromadzące eksponaty z dziedziny fotografii, jej historii i techniki oraz sztuki fotograficznej. Muzeum założone zostało 31 grudnia 1986 roku.
  Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców – powstał w 1995 roku. Nawiązuje do tradycji Fotoklubu Polskiego, którego głównym celem było rozwijanie fotografii artystycznej, nazwanej przez Jana Bułhaka - fotografiką. Fotoklub RP jest członkiem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP)
  Walery Rzewuski (ur. 14 kwietnia 1837 w Krakowie, zm. 18 listopada 1888 tamże) – fotograf, działacz społeczny i radny Krakowa.
  Jan Brunon Bułhak (ur. 6 października 1876 w Ostaszynie pod Nowogródkiem, zm. 4 lutego 1950 w Giżycku) – nestor polskiej fotografii; ojciec Janusza. Filozof i teoretyk fotografii. Założyciel Fotoklubu Wileńskiego (1927), a także współzałożyciel Fotoklubu Polskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.