Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie
Basteja (przy baszcie Tkaczy) Została wzniesiona w XVI wieku z myslą o nowym sposobie obrony obwałowań miejskich, opartym o broń palną. Dlatego na ścianach zewnętrznych rozmieszczone zostały liczne otwory strzelnicze: kluczowe i szczelinowe. Na górze budowli znajdowała się platforma do ustawiania armat.Baszta Morze Czerwone w Stargardzie Szczecińskim – gotycka baszta, będąca częścią obwarowań miejskich w Stargardzie Szczecińskim. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warownej i W. Łokietka na Starym Mieście. Powstała w II poł. XIV w. Ma 34 m wysokości. Baszta Morze Czerwone, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 została uznana za pomnik historii.
Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie jest instytucją kultury gminy – miasta Stargard. Jego siedzibą są barokowe kamieniczki i odwach przy Rynku Staromiejskim 2-4 oraz Basteja przy Baszcie Tkaczy. Ponadto pod opieką muzeum znajdują się Brama Pyrzycka i baszta Morze Czerwone.
Historia[ | edytuj kod]
Obecnie funkcjonujące muzeum zostało oddane do użytku w 1960, a jego pierwszą siedzibą była Brama Pyrzycka. Po odbudowaniu zachodniej pierzei Rynku w 1966 Muzeum przeniosło się do odwachu. W 1978 otwarto filię Muzeum w Bastei, gdzie eksponowano zbiory militariów: broń myśliwska oraz wojskowa. W 2013 oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek Bastei w którym otwarto oddział muzeum, w którym prezentowana jest historia Stargardu do lat 20. XX wieku. W związku ze zmianą profilu muzeum z dniem 22 maja 2013 roku zmieniono nazwę na Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.
Pierwsze muzeum w Stargardzie (Heimatmuseum) zostało zorganizowane w 1908. Mieściło się w kamienicy przy Königstr. w obecnej plebanii kolegiaty NMP. Zbiory muzeum stanowiły zbiory archeologiczne oraz sztuka sakralna i mieszczańska. Większość zbiorów w 1945 została ewakuowana do Greifswaldu.
Zbiory[ | edytuj kod]
Zbiory Muzeum stanowią zabytki archeologiczne pozyskane na terenie powiatu, numizmatyka, dzieła sztuki w tym prace lokalnych twórców, inkunabuły. W strukturze muzeum funkcjonuje także biblioteka licząca ok. 10 tysięcy woluminów poświęconych tematyce Stargardu i Pomorza Zachodniego.
Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]
Bibliografia[ | edytuj kod]
Przypisy[ | edytuj kod]
- Stargard - miejsce z historią. Stargard od czasów późnego średniowiecza do lat 20. XX wieku (pol.). Muzeum Archeologiczno-Historyczne, 2013-10-07. [dostęp 2016-01-04]..
- Dziennik Urzędowy Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 8 maja 2013 roku, pozycja 1863.