• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

  Przeczytaj także...
  Basteja (przy baszcie Tkaczy) Została wzniesiona w XVI wieku z myslą o nowym sposobie obrony obwałowań miejskich, opartym o broń palną. Dlatego na ścianach zewnętrznych rozmieszczone zostały liczne otwory strzelnicze: kluczowe i szczelinowe. Na górze budowli znajdowała się platforma do ustawiania armat.Baszta Morze Czerwone w Stargardzie Szczecińskim – gotycka baszta, będąca częścią obwarowań miejskich w Stargardzie Szczecińskim. Znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Warownej i W. Łokietka na Starym Mieście. Powstała w II poł. XIV w. Ma 34 m wysokości. Baszta Morze Czerwone, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 została uznana za pomnik historii.
  Rynek Staromiejski w Stargardzie (d. Markt) - jeden z głównych placów miasta, stanowi centrum życia lokalnego od połowy XIII wieku.

  Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie jest instytucją kultury gminy – miasta Stargard. Jego siedzibą są barokowe kamieniczki i odwach przy Rynku Staromiejskim 2-4 oraz Basteja przy Baszcie Tkaczy. Ponadto pod opieką muzeum znajdują się Brama Pyrzycka i baszta Morze Czerwone.

  Stargard (tuż po wojnie Starogród, w latach 1950-2015 Stargard Szczeciński, niem. Stargard in Pommern, Stargard an der Ihna, łac. Stargardia) – miasto będące gminą o statusie miasta w województwie zachodniopomorskim, w powiecie stargardzkim, na Równinie Pyrzycko-Stargardzkiej, nad Iną. Początki istnienia stałych osad ludzkich sięgają VI wieku, jest jednym z najstarszych miast Polski. Najstarsze (obok Szczecina) miasto na Pomorzu – prawa miejskie uzyskało w 1243 r. Rozwojowi osady sprzyjało położenie przy krzyżujących się szlakach handlowych, prowadzących z Santoka do Wolina i ze Szczecina do Kołobrzegu. Ważny węzeł komunikacyjny oraz ośrodek przemysłowy, usługowy i kulturalny. Miasto jest siedzibą powiatu stargardzkiego i gminy. Wraz ze Szczecinem, Świnoujściem, Policami, Goleniowem i Gryfinem tworzy aglomerację szczecińską. Jest trzecim miastem pod względem liczby ludności w województwie i 56. w Polsce.Brama Pyrzycka jest najbardziej okazałą z czterech bram wjazdowych do średniowiecznego miasta, które przetrwały do obecnych czasów, położona przy ul. Mieszka I w Stargardzie. Brama Pyrzycka, kolegiata Mariacka i pozostałe mury obronne rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 została uznana za pomnik historii.

  Historia[ | edytuj kod]

  Obecnie funkcjonujące muzeum zostało oddane do użytku w 1960, a jego pierwszą siedzibą była Brama Pyrzycka. Po odbudowaniu zachodniej pierzei Rynku w 1966 Muzeum przeniosło się do odwachu. W 1978 otwarto filię Muzeum w Bastei, gdzie eksponowano zbiory militariów: broń myśliwska oraz wojskowa. W 2013 oddano do użytku po kapitalnym remoncie budynek Bastei w którym otwarto oddział muzeum, w którym prezentowana jest historia Stargardu do lat 20. XX wieku. W związku ze zmianą profilu muzeum z dniem 22 maja 2013 roku zmieniono nazwę na Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie.

  Plebania Kolegiaty NMP (pot. Organistówka) w Stargardzie nazwa ta obejmuje zabytkowy zespół trzech budynków, zlokalizowanych w narożniku ulic Kazimierza Wielkiego i Bolesława Krzywoustego w bliskim sąsiedztwie kolegiaty Mariackiej. Zespół plebanii wraz z kolegiatą Mariacką i murami obronnymi rozporządzeniem Prezydenta RP z dnia 17 września 2010 został uznany za pomnik historii.Odwach - zabytkowy budynek w Stargardzie położony bezpośrednio na południe od ratusza i wysunięty ku zachodowi przed ratuszową fasadę.

  Pierwsze muzeum w Stargardzie (Heimatmuseum) zostało zorganizowane w 1908. Mieściło się w kamienicy przy Königstr. w obecnej plebanii kolegiaty NMP. Zbiory muzeum stanowiły zbiory archeologiczne oraz sztuka sakralna i mieszczańska. Większość zbiorów w 1945 została ewakuowana do Greifswaldu.

  Greifswald – hanzeatyckie miasto powiatowe i uniwersyteckie w Niemczech, w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie nad rzeką Ryck, siedziba powiatu Vorpommern-Greifswald. Siedziba Uniwersytetu im. Ernsta Moritza Arndta. W roku 2008 miasto liczyło ok. 54 tys. mieszkańców. Od 1947 do 2012 miasto było siedzibą władz Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego, a od roku 1950 jego biskupów.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Zbiory Muzeum stanowią zabytki archeologiczne pozyskane na terenie powiatu, numizmatyka, dzieła sztuki w tym prace lokalnych twórców, inkunabuły. W strukturze muzeum funkcjonuje także biblioteka licząca ok. 10 tysięcy woluminów poświęconych tematyce Stargardu i Pomorza Zachodniego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Muzeum w Stargardzie
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • E. Olszewski, Stargardzkie abc, Stargard 2001.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.79 sek.