Muzeum albo park edukacyjny (ang. hands-on-museum albochildren's museum) – nowa generacja muzeów nauki (ang. science museum). Miejsce, w którym dzieci i młodzież, ale także dorośli poznają działanie sił natury i praw fizyki (dotyczących m.in. powstawania prądów morskich, grawitacji, tarcia, równowagi). Pomocne w tym okazują się różnego rodzaju przedmioty i budowle, bardziej lub mniej skomplikowane zwane urządzeniami edukacyjnymi, których może „dotknąć” każdy zwiedzający i samodzielnie zapoznać się z zasada jego działania.
Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
Muzeum edukacyjne a muzeum nauki
Muzea edukacyjne są współczesną odmianą muzeów nauki. Tradycyjne muzea nauki mają statyczny charakter, natomiast współczesne muzea nauki (w Polsce określane mianem muzeów edukacyjnych) mają dynamiczny, interaktywny charakter.
Muzeum edukacyjne a park edukacyjny
Muzeum edukacyjne zbiera i udostępnia takie eksponaty dydaktyczne wewnątrz budynku, park edukacyjny natomiast na wolnej przestrzenni „pod niebem” (określane są jako muzea na wolnym powietrzu, ang. open air museum).
Cardiff (wym. [ˈkɑrdɪf]; wal. Caerdydd, wym. [kɑːɨrˈdɨð]) – stolica i największe miasto Walii (region Wielkiej Brytanii), w hrabstwie Cardiff. Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału Bristolskiego. W 2011 roku miasto liczyło 335 145 mieszkańców.
Edukacja muzealna – jedna z trzech podstawowych funkcji muzeów, obok funkcji ochronnej i estetycznej. Edukacji muzealnej jako dyscyplinie naukowej w ramach muzeologii poświęcony jest periodyk naukowy – The Journal of Museum Education. Szczególnym przypadkiem edukacji muzealnej są muzea i parki edukacyjne (hands-on museum).
Muzea i Parki Edukacyjne w Polsce[ | edytuj kod]
Osobna strona: Kategoria:Muzea i parki edukacyjne w Polsce.
Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
Ogród Doświadczeń w Krakowie
Centrum Hewelianum w Gdańsku
Park Jurajsko-Botaniczny „Dino-Park” w Kołacinku koło Łodzi
Orbitarium przy Planetarium im. Władysława Dziewulskiego w Toruniu
Centrum Nauki Experyment przy Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni
Giganty Mocy w Bełchatowie
Centrum Nauki Keplera w Zielonej Górze
Muzea i Parki oferujące lekcje muzealne lub wystawy o charakterze edukacyjnym w Polsce[ | edytuj kod]
Osobny artykuł:
Edukacja muzealna.
Muzea i Parki Edukacyjne w Niemczech[ | edytuj kod]
Wieża Zmysłów, Norymberga
Cybernarium, Darmstadt
Deutsche Arbeitsschutzausstellung, Dortmund
Deutsches Hygienemuseum, Drezno
Deutsches Museum, Monachium
EXPLORA, Frankfurt nad Menem
Erlebniswelt Blockflöte, Fulda
HeinzNixdorfMuseumsForum, Paderborn
Imaginata, Jena
Jahrtausendturm, Magdeburg
Kinder-Akademie, Fulda
Mathematikmuseum, Gießen
Museum 3. Dimension, Dinkelsbühl
Phänomania, Suhl, Essen
Phänomenta
Schloß Freudenberg, Wiesbaden
Science Center x-world, Fryburg
Spectrum, Berlin
Universum, Brema
x-lab, Getynga
Zentrum für Kunst und Medientechnologie ZKM, Karlsruhe
Muzea i Parki Edukacyjne na świecie[ | edytuj kod]
Parc de la Villette, Paryż – Francja
Exploratorium, San Francisco, USA
Experimentarium, Kopenhagen, Dania
Heureka, Vantaa, Finlandia
Illusoria, Ittingen (koło Berna), Szwajcaria
Museum der Wahrnehmung, Graz, Austria
Scottish Science-Technology Roadshow, Edynburg
Techniquest, Cardiff (Walia)
Technorama, Winterthur (Szwajcaria)
Tom Tits Experiment, Södertäljein, Szwecja
ZOOM, Kindermuseum, Wiedeń (Austria)
Gigantyczna kobieta, Hiszpania
The Museum of Science and Industry (MSI) Chicago,USA
Muzea w Polsce
Centrum nauki

Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.Gigantyczna Kobieta lub Kobieta Giant (hiszp. La Mujer Gigante) – hiszpańska prywatna interaktywna instalacja edukacyjna, zapoznająca zwiedzających z budową i działaniem wewnętrznych organów ciała ludzkiego.
Warto wiedzieć że... beta
Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.
Karlsruhe – miasto na prawach powiatu w południowo zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia. Siedziba rejencji Karlsruhe, regionu Mittlerer Oberrhein oraz powiatu Karlsruhe do którego miasto jednak nie należy. Leży na Nizinie Górnoreńskiej, nad rzekami Alb i Pfinz, na wysokości 115 m.
Pierwsze muzeum w Polsce zostało założone z inicjatywy Izabeli Czartoryskiej w 1801 w Świątyni Sybilli w Puławach i gromadziło pamiątki narodowe. Po upadku powstania listopadowego puławskie zbiory Czartoryskich zostały ewakuowane do Paryża, gdzie znalazły schronienie w hôtelu Lambert i powróciły do kraju w 1876 do Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. W 1805 prywatne zbiory sztuki i starożytności gromadzone w pałacu w Wilanowie udostępnił społeczeństwu Stanisław Kostka Potocki, dając w ten sposób początek najstarszemu istniejącemu polskiemu muzeum. W 1823 we Lwowie założono Muzeum Książąt Lubomirskich, w 1855 Eustachy Tyszkiewicz utworzył Muzeum Starożytności w Wilnie, a Włodzimierz Dzieduszycki w latach 1855–1880 Muzeum Przyrodnicze we Lwowie.
Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.
Magdeburg (dolnoniem. Meideborg; pol. hist. Dziewin) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Siedziba zarówno biskupstwa ewangelickiego, jak i katolickiego. Działają tu dwie uczelnie: Uniwersytet Ottona von Guerickego (Otto-von-Guericke-Universität Magdeburg) i Wyższa Szkoła Magdeburg-Stendal (Hochschule Magdeburg-Stendal). W roku 2005 Magdeburg obchodził 1200 lat swego istnienia.
Pomorski Park Naukowo-Technologiczny (PPNT) – w Gdyni powstał w 2001 roku jako inicjatywa stowarzyszenia Pomorskie Centrum Technologii i Miasta Gdyni. Park został założony z myślą o wspieraniu firm realizujących innowacyjne projekty.
Norymberga (niem. Nürnberg) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Środkowa Frankonia, siedziba regionu Industrieregion Mittelfranken oraz powiatu Norymberga. Położone nad rzeką Pegnitz (nieco powyżej jej ujścia do rzeki Regnitz), gospodarcza i kulturalna stolica Frankonii, drugie co do wielkości miasto w Bawarii. Liczy 510 602 mieszkańców (31 grudnia 2011). Najbliżej położone duże miasta: Monachium – ok. 150 km na południowy wschód, Stuttgart – ok. 156 km na południowy zachód i Frankfurt nad Menem – ok. 186 km na północny zachód. Miasto zniszczone podczas II wojny światowej, odbudowane.