Muza (oficyna wydawnicza)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muza – polskie wydawnictwo założone w 1991 w Warszawie, od 1998 notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Julio Cortázar (ur. 26 sierpnia 1914 w Brukseli, zm. 12 lutego 1984 w Paryżu) - argentyński pisarz, autor powieści i zbiorów opowiadań.Arturo Pérez-Reverte (ur. 25 listopada 1951 w Kartagenie) – powieściopisarz i dziennikarz hiszpański. Jego powieści wydano w kilkudziesięciu krajach.

Opis[ | edytuj kod]

Wydawnictwo powstało z udziałem kapitałowym spółki Transakcja będącej de facto własnością PZPR. Współwłaścicielem wydawnictwa jest Włodzimierz Czarzasty, który deklaruje zaangażowanie w sprawy wydawnictwa od grudnia 1990, a więc przed momentem jego formalnej rejestracji. Czarzasty był jednocześnie inicjatorem podjęcia przez wydawnictwo publikacji książkowych. Wcześniej zajmowało się ono bowiem wydawaniem i dystrybucją w Polsce niemieckiego czasopisma „Burda”. Czarzasty odszedł z władz wydawnictwa, gdy Aleksander Kwaśniewski powołał go na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, a więc w maju 1999. Od 1998 akcje firmy są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych. Na początku 2001 Muza była bliska przejęcia Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Spółka podpisała już nawet z resortem skarbu projekt umowy sprzedaży akcji WSiP, jednak ówczesny minister skarbu Sławomir Cytrycki unieważnił przetarg ogłoszony przez jego poprzednika Wiesława Kaczmarka.

Anaïs Nin (ur. 21 lutego 1903 w Neuilly-sur-Seine koło Paryża, zm. 14 stycznia 1977 w Los Angeles) – francuska pisarka pochodzenia duńsko-francuskiego po matce (Rosa Culmell y Vaurigaud) i kubańsko-katalońskiego po ojcu (José Joaquin Nin y Castellanos). W 1914 roku wyjechała z matką i braćmi do Stanów Zjednoczonych, skąd wróciła do Francji w 1924. W latach 20. i 30. obracała się wśród artystycznej bohemy Paryża. Jej debiut literacki przypada na lata trzydzieste. Po tym okresie Nin powróciła do Nowego Jorku.Patrick Victor Martindale White (ur. 28 maja 1912 w Londynie, zm. 30 września 1990 w Sydney) – australijski prozaik, poeta i dramaturg. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1973.

W skład wydawnictwa wchodzą trzy redakcje:

 • Edukacja i Książka Kolorowa (encyklopedie, literatura dziecięca i młodzieżowa),
 • Warszawskie Wydawnictwo Literackie (literatura piękna),
 • Sport i Turystyka (albumy, przewodniki).
 • W styczniu 2013 r. rozpoczął działalność imprint wydawnictwa Muza SA – Akurat, w którym publikowane są książki z literatury popularnej (thrillery, kryminały, science fiction, fantasy, literatura erotyczna, współczesna proza polska). Redaktorem naczelnym imprintu jest Arkadiusz Nakoniecznik.

  Arkadiusz Nakoniecznik – polski tłumacz literatury fantastycznej, sensacyjnej, ale także z głównego nurtu. Autor kilkudziesięciu przekładów z języka angielskiego.Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie – instytucja publiczna mająca na celu zapewnienie możliwości obrotu papierami wartościowymi (takimi jak akcje, obligacje, prawa poboru itp.) oraz niebędącymi papierami wartościowymi instrumentami finansowymi (takimi jak opcje, kontrakty terminowe) dopuszczonymi do obrotu giełdowego. Obrót regulowany jest przez regulamin giełdy, szczegółowe zasady obrotu giełdowego, Komisję Nadzoru Finansowego oraz ustawy:

  Wybrane serie wydawnicze[ | edytuj kod]

 • Biblioteka Bestsellerów (BB) – Patrick White, Gabriel García Márquez, Julio Cortazar, Mario Vargas Llosa
 • Vademecum Interesującej Prozy (VIP) – Anaïs Nin, Amos Oz, Rubem Fonseca, Jean d’Ormesson
 • Galeria – Amélie Nothomb, Arturo Pérez-Reverte, Ernest Hemingway, Isabel Allende
 • Salsa – Eliseo Alberto, Márquez, Isabel Allende, José Carlos Somoza, Julio Cortazar
 • Spectrum
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. MSWiA – Sprawozdanie z likwidacji majątku byłej PZPR. s. 27. [dostęp 2016-01-05].
  2. Anna Koper, Ewelina Wójcik: Gra o Muzę. „Rzeczpospolita”, 2010-07-16. [dostęp 2016-01-05].
  3. Nowe wydawnictwo Akurat zadebiutuje thrillerem Ilony Felicjańskiej. wp.pl, 2013-01-07. [dostęp 2016-01-05].
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.PHU "Transakcja" Spółka z o.o. - spółka ("przedsiębiorstwo handlowo-usługowe") założona 26 lipca 1988 w Warszawie przez koncern RSW "Prasa Książka Ruch" reprezentowany przez Bronisława Stępnia i Tadeusza Kucharka oraz Akademię Nauk Społecznych przy KC PZPR reprezentowaną przez Jaremę Maciszewskiego. Radę Nadzorczą spółki tworzyli Janusz Basiak, Wiesław Huszcza, Witold Wiącek, Leszek Biały, Marek Siwiec, oraz Jerzy Szmajdziński. Wiktor Pitus objął stanowisko prezesa zarządu spółki.
  Warto wiedzieć że... beta

  Włodzimierz Czarzasty (ur. 3 maja 1960) – polski polityk, przewodniczący zarządu Stowarzyszenia Ordynacka, były członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  Gabriel José de la Concordia García Márquez (ur. 6 marca 1927 w Aracataca) – kolumbijski powieściopisarz, dziennikarz i działacz społeczny. Jeden z najwybitniejszych twórców tzw. realizmu magicznego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla z 1982 za „powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu”.
  Aleksander Kwaśniewski (ur. 15 listopada 1954 w Białogardzie) – polski polityk, z zawodu dziennikarz. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej od 23 grudnia 1995 do 23 grudnia 2005.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Mario Vargas Llosa (właśc. Jorge Mario Pedro Vargas Llosa Marqués de Vargas Llosa; ur. 28 marca 1936 w Arequipie) – peruwiański pisarz, dziennikarz, myśliciel, polityk. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2010.
  Sławomir Cytrycki (ur. 1951 w Łodzi) – polski urzędnik państwowy, minister w rządach Leszka Millera i Marka Belki, szef Gabinetu Prezesa NBP.
  Wydawca – osoba bądź instytucja (ta druga zwana również wydawnictwem), za której pieniądze przygotowywane, opracowywane, a następnie drukowane jest czasopismo, książka, lub publikowana podobna rzecz, np. komercyjny portal internetowy.

  Reklama