• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mutua Madrid Open

  Przeczytaj także...
  Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.WTA Premier Mandatory – cztery turnieje tenisowe najwyższej rangi kategorii WTA Premier Series w rozgrywkach WTA Tour; utworzone spośród rozgrywek najwyższej kategorii I (Tier I) po rezygnacji w 2008 roku z pięciostopniowego systemu kategoryzacji turniejów.
  WTA Premier Series – kategoria profesjonalnych turniejów tenisowych w rozgrywkach kobiecych; utworzona po rezygnacji w 2008 roku z pięciostopniowego systemu kategoryzacji turniejów (Tier).

  Madrid Open – doroczny turniej tenisowy rozgrywany na obiekcie Caja Mágica w Madrycie. Jest częścią cyklu ATP Tour Masters 1000 w rozgrywkach męskich i turniejem z cyklu WTA Tour o kategorii WTA Premier Series, będącym częścią zawodów o randze WTA Premier Mandatory w zawodach damskich. Organizowany przez organizacje tenisowe WTA Tour i ATP Tour.

  ATP Tour Masters 1000, wcześniej ATP Masters Series, ATP World Tour Masters 1000 – cykl dziewięciu tenisowych turniejów męskich, rozgrywanych w czasie sezonu tenisowego w Europie, Ameryce Północnej i Azji. Są to najważniejsze imprezy w kalendarzu imprez męskich, zaraz po turniejach wielkoszlemowych i ATP Finals, rozgrywanym na zakończenie sezonu. W latach 1990–1999 cykl dziewięciu turniejów nosił nazwę Mercedes Super 9. Najwięcej zwycięstw w zawodach tej rangi odniósł Rafael Nadal (35 triumfów), następnie Novak Đoković (33 triumfy) oraz Roger Federer (28 triumfów). La Caja Mágica – hala sportowa, znajdująca się w Madrycie. Obecnie swoje mecze rozgrywa tu Real Madryt, a także co roku, odbywa się tu turniej tenisowy Mutua Madrid Open.

  Turniej męski odbywa się w Madrycie od 2002 roku i jest kategorii ATP Tour Masters 1000. Wcześniej zawody odbywały się najpierw w szwedzkim Sztokholmie (1990–1994), potem na rok w niemieckim Essen (1995), a następnie przez kolejne lata w niemieckim Stuttgarcie. Od 2009 roku odbywa się także turniej pań, o randze WTA Premier Mandatory. Do 2009 roku był to turniej halowy rozgrywany jesienią. Obecnie turniej odbywa się na wiosnę, zazwyczaj na przełomie kwietnia i maja, na nawierzchni ceglanej.

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.Stuttgart – miasto na prawach powiatu w Niemczech, stolica i największe miasto kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, siedziba rejencji Stuttgart oraz regionu Stuttgart.

  W 2012 roku turniej rozgrywany był na niebieskiej mączce. Eksperci oceniali ją jako bardziej śliską od zwykłego kortu ziemnego. Po turnieju federacja ATP postanowiła zakazać gry na niebieskiej mączce ze względu na niezadowolenie ze strony graczy.

  Mecze finałowe[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza mężczyzn[ | edytuj kod]

  Gra podwójna mężczyzn[ | edytuj kod]

  Gra pojedyncza kobiet[ | edytuj kod]

  Gra podwójna kobiet[ | edytuj kod]

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ATP od 2013 r. zabroniło rozgrywania tenisowych turniejów na niebieskiej mączce (pol.). W: Sport [on-line]. Polska Agencja Prasowa, 2012-06-24. [dostęp 2012-06-24].
  2. By, Madrid’s blue clay given red card by ATP – CNN, „CNN” [dostęp 2018-07-26].

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona turnieju (ang.). madrid-open.com. [dostęp 2013-05-04].
 • Profil turnieju na stronie ATP (ang.). atpworldtour.com. [dostęp 2013-05-04].
 • Profil turnieju na stronie WTA (ang.). wtatennis.com. [dostęp 2013-05-04].
 • Women’s Tennis Association (WTA) – największa organizacja kobiecego tenisa, zrzeszająca wszystkich organizatorów imprez tenisowych, same tenisistki oraz federacje sędziowskie biorące udział we wszystkiego rodzaju imprezach, od turniejów najniższego szczebla (International z pulą pieniężną nie przekraczającą 500 tys. dolarów) poprzez turnieje średniego szczebla (pula pieniężna 731 tys. – 4,5 mln dolarów) aż po turnieje Wielkiego Szlema.Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Warto wiedzieć że... beta

  Essen – miasto na prawach powiatu w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Düsseldorf. Pełni funkcję portu nad Ruhrą i nad Kanałem Ren-Herne. Essen jest dziewiątym pod względem liczby ludności miastem w Niemczech. Siedziba biskupstwa rzymskokatolickiego założonego w 1958 r. Od roku 1972 miasto uniwersyteckie. W roku 2010 Essen wraz z sąsiednimi miastami pod nazwą RUHR.2010 było Europejską Stolicą Kultury.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.