Mutacja (prasa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Mutacja prasowa – określenie specjalnej wersji gazety przygotowywanej dla danego regionu. Taki dziennik wydawany jest w wersji np. ogólnokrajowej lub regionalnej z dodatkami lokalnymi sprzedawanymi niezależnie w każdym z regionów, powiatów, itp. Według Związku Kontroli Dystrybucji Prasy jest to wydanie tytułu prasowego mogącego się różnić w ramach jednego nakładu ze względu na aktualność lub zasięg dystrybucji, jednakże różnice te nie mogą pozbawiać kolejnego numeru jego istotnych cech.

Głos Szczeciński – gazeta regionalna z siedzibą w Szczecinie, ukazująca się w województwie zachodniopomorskim. Jest jedną z trzech mutacji „Głosu - Dziennika Pomorza”. Do stycznia 2007 ukazywała się jako całkiem osobna gazeta.Gazeta Lubuska jest to jeden z większych regionalnych dzienników w Polsce ukazujący się od 1952 r., początkowo (do 30 czerwca 1975) jako Gazeta Zielonogórska i wydawany przez Media Regionalne z grupy Mecom Europe. Siedziba redakcji znajduje się w Zielonej Górze. Oprócz redakcji zielonogórskiej, gazeta posiada redakcję w Gorzowie Wielkopolskim, jak również oddziały terenowe w:

Takie wydania posiada m.in. Gazeta Lubuska. Najważniejsza z nich to "Gazeta Gorzowska" (1958-73). W latach 1955-61 liczba mutacji rosła od 2 przez 4, do 8 w 1969, a nawet 9 w roku 2000. W 2012 Gazeta Lubuska posiadała już tylko 3 mutacje. Większą liczbą mutacji posiada Gazeta Pomorska (Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Inowrocław, Chojnice, Grudziądz). Historycznie było ich więcej (Świecie, Żnin, Brodnica, Tuchola, Sępólno Krajeńskie), ale zostały zlikwidowane ze względów oszczędnościowych.

Głos – Dziennik Pomorza – powstała z połączenia trzech dzienników regionalnych („Głos Szczeciński”, „Głos Pomorza”, „Głos Koszaliński/Głos Słupski”) gazeta ukazująca się na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz byłego województwa słupskiego. Pierwszy numer wydano 12 stycznia 2007 roku.Dziennik - zbiór publikacji prasowych ukazujący się codziennie. Najczęściej dzienniki nie ukazują się w niedziele i święta.

Współcześnie mutacje pojawiają się głównie na skutek likwidacji samodzielności dotychczasowych tytułów prasowych. Dotyczy to np. szczecińskiej mutacji „Głosu – Dziennika Pomorza”, co do której używany jest tytuł „Głos Szczeciński” - identyczny z tytułem istniejącej wcześniej samodzielnej gazety.

Region, to najwyższa jednostka terytorialnej organizacji w państwie, bez względu na jego formę prawnoustrojową, o relatywnie dużej powierzchni i znacznej liczbie ludności, jednolita z punktu widzenia gospodarczego, społecznego i kulturowego, w której jest prowadzona odpowiednia do potrzeb polityka gospodarcza, społeczna i kulturalna przez powołane do tego instytucje regionalne. Jednostki terytorialne tego typu mogą nosić różne nazwy, np. województwo, wspólnota autonomiczna.

Przypisy[ | edytuj kod]

Reklama