• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Musisi

  Przeczytaj także...
  Uganda – państwo we wschodniej Afryce nad Jeziorem Wiktorii, o pow. 236 tys. km². Graniczy z Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga, Rwandą, Tanzanią i Kenią. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą, kraj słabo rozwinięty.Mukasa, u Bagandów z Ugandy bóg zapewniający czcicielom płodność u kobiet i zwierząt oraz obfite plony. Według wierzeń zamieszkiwał wyspę Bukasa na Jeziorze Wiktorii, władał burzami, zapewniał obfite połowy i wywoływał fale. Uznawany za syna boga Musisi.
  Gandowie (Baganda, Ganda, Waganda) – grupa etniczna w środkowej Ugandzie, w 1983 roku jej liczebność sięgała 3 milionów osób. W XV wieku Gandowie utworzyli przedkolonialne królestwo Buganda, które istniało formalnie aż do uzyskania niepodległości przez Ugandę, kiedy zostało zlikwidowane (w 1993 roku ponownie utworzono je jako jedno z tradycyjnych królestw Ugandy). Podstawą utrzymania Gandów była w przeszłości kopieniacza uprawa prosa i sorga, współcześnie także uprawa bawełny i kawy. Gandowie mają bogate tradycje rzemieślnicze: wytop żelaza i kowalstwo, garncarstwo, wyroby skórzane i tkackie. Posługują się językiem ganda z rodziny bantu

  Musisi, u Bagandów z Ugandy bóg trzęsienia ziemi, rozgniewany nieposłuszeństwem wiernych bądź lekceważeniem miota się na wszystkie strony powodując trzęsienie ziemi. Musisi uznawany był za syna Wanga i ojca Mukasy.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia : religie świata / hasła encyklopedyczne oprac. przez Wydawnictwo Naukowe PWN. ​ISBN 83-89651-96-3
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.004 sek.