• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Music Man

  Przeczytaj także...
  Johnny Christ, właściwie Jonathan Lewis Seward (ur. 18 listopada 1984 w Huntington Beach) – trzeci z kolei gitarzysta basowy (po Dameon Ashu i Justinie Meacham) w amerykańskim zespole Avenged Sevenfold, do którego dołączył w 2002 roku. Zadebiutował na płycie Waking the Fallen.Simon Jonathon Gallup (ur. 1 czerwca 1960) - brytyjski muzyk rockowy, basista grupy The Cure. Jest uważany za jednego z najlepszych gitarzystów basowych na świecie.
  Eddie Van Halen, właśc. Edward Lodewijk Van Halen (ur. 26 stycznia 1955 w Nijmegen) – amerykański gitarzysta-wirtuoz i klawiszowiec rockowy pochodzenia holenderskiego, jeden z założycieli zespołu hardrockowego Van Halen (do 1974 pod nazwą Mammoth). Tworzy pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa.
  Music Man Stingray, model z 2001 roku

  Music Man – amerykańska manufaktura wytwarzająca gitary elektryczne i basowe oraz wzmacniacze. Firma została założona w 1971 roku przez Forresta White i Toma Walkera, przy pomocy Leo Fendera, do którego zwrócił się Tom Walker, współpracujący z Leo już od 1954 roku. Leo Fender nie został oficjalnym partnerem, z powodu umowy z firmą CBS Broadcasting System, która odkupiła od niego firmę "Fender Musical instruments" w 1965 roku. Umowa miała działać na zasadzie przeciwdziałania konkurencji. Leo Fender nie mógł na podstawie tej umowy ani założyć nowej firmy produkującej gitary, ani współpracować z inną firmą w tym kierunku. Music Man od 7 marca 1984 r. jest częścią koncernu Ernie Ball/Music Man. Firma wytwarza m.in. instrumenty sygnowane przez gitarzystę Johna Petrucciego gitary sześcio i siedmiostrunowe.

  John Bentley (ur. lipiec 1860 w Turton, Lancashire, zm. 1930). Angielski trener piłkarski i czwarty sekretarz (termin "manager" został po raz pierwszy użyty w przypadku Jacka Robsona) Manchesteru United. Jego poprzednikiem był J. Ernest Mangnall, który w 1912 został trenerem Manchesteru City. Bentley szkolił Manchester przez 2 lata, po czym został zastąpiony przez wspomnianego Jacka Robsona w 1914.Vinnie Moore (ur. 14 kwietnia 1964 w New Castle w stanie Delaware) - amerykański muzyk i kompozytor, wirtuoz gitary elektrycznej. Vinnie Moore wraz z takimi gitarzystami jak Yngwie Malmsteen, Tony MacAlpine i Jason Becker należy do najważniejszych przedstawicieli nurtu neoklasycznego heavy metalu lat 80. XX w. Do 2009 roku wydał dziewięć albumów studyjnych pozytywnie ocenianych zarówno przez krytyków muzycznych jak i publiczność. Największą popularnością cieszył się wydany w 1988 roku album Time Odyssey notowany na liście Billboard 200. Od 2004 roku Moore występuje w brytyjskiej formacji UFO.

  Wśród użytkowników gitar elektrycznych Music Man znajdują się m.in. James Valentine, Albert Lee, Blues Saraceno, Joe Bonamassa, Stephen Egerton, Steve Lukather, Benji Madden,John Petrucci, Kim Mitchell, Vinnie Moore, Steve Morse, Keith Richards, Ron Wood, Eddie Van Halen, Randy Owen, Jeff Cook czy John Fogerty. Z kolei z gitarach basowych korzystali m.in.: Nick Beggs, Simon Gallup, John Bentley, Joe Lally, Steve Kmak, Cliff Hugo, Rex Brown, Roger Manganelli, Dave Bronze, Paul D’Amour, Justin Chancellor, Greg Christian, Tim Commerford, Nathan East, Mike Herrera, Mark Hoppus, Johnny Christ, John Deacon, Marcin „Novy” Nowak czy Tomasz „Reyash” Rejek.

  Paul D’Amour (ur. 12 maja 1967 w Spokane) – amerykański gitarzysta, basista i autor tekstów. Grał na gitarze basowej w pierwszym składzie grupy Tool. Odszedł z zespołu w 1995 przed nagraniem drugiej płyty i założył własny zespół Lusk.Tomasz "Reyash" Rejek (ur. 5 grudnia 1974 w Zielonej Górze), znany również jako Lord Reyash – polski wokalista, autor tekstów i basista. Ukończył marketing i zarządzanie na Uniwersytecie Zielonogórskim. Współzałożyciel grup Supreme Lord, Witchmaster, Profanum oraz Union. Właściciel wytwórni muzycznej Razor Productions.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Music Man: Artists (ang.). www.ernieball.com. [dostęp 2012-02-22].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna (ang.)
 • Michael Arthur Herrera (ur. 6 listopada 1976 w Bremerton w Waszyngtonie) - amerykański muzyk rockowy. Bardziej znany jako wokalista i basista zespołu punkowego MxPx.James Burgon Valentine (ur. 5 października 1978 w Lincoln) i amerykański gitarzysta i autor tekstów piosenek, znany przede wszystkim z wieloletnich występów w pop-rockowej grupy Maroon 5 z Los Angeles, w której pełni funkcję gitarzysty.
  Warto wiedzieć że... beta

  Benji Madden, właśc. Benjamin Levi Combs (ur. 11 marca 1979, w Waldorf w stanie Maryland) – amerykański gitarzysta i wokalista zespołu Good Charlotte, który współtworzy ze swoim bratem bliźniakiem Joelem.
  Keith Richards (ur. 18 grudnia 1943 w Dartford) – współzałożyciel i gitarzysta zespołu The Rolling Stones, autor tekstów, sporadycznie wokalista.
  Nathan Harrell East (ur. 8 grudnia 1955 w Filadelfii) – amerykański gitarzysta basowy i wokalista, wykonujący głównie gatunki jazz, R&B i rock. Członek grupy Fourplay.
  Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.
  Steve Lee "Luke" Lukather (ur. 21 października 1957 w Los Angeles) - amerykański muzyk, kompozytor, wokalista i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Steve Lukather znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w grupie muzycznej Toto, wraz z którą uzyskał m.in. nagrodę Grammy.
  Ernie Ball, właściwie Sherwood Roland Ball (ur. 1930 w Santa Monica, zm. 9 września 2004 w San Luis Obispo) – amerykański muzyk, wynalazca i lutnik.
  Steve "Fuzz" Kmak (ur. 5 września 1970 roku) – amerykański gitarzysta basowy, znany z członkostwa w zespole metalowym Disturbed. Kmak był współzałożycielem zespołu Brawl, w którym grał razem z gitarzystą Danem Deneganem i perkusistą Mike Wengren – aktualnymi członkami zespołu Disturbed. Grywali w małych klubach w Chicago. Po przyjęciu do grupy David Draiman zmienili nazwę zespołu na aktualną – Disturbed. Współtwórca pierwszego oraz drugiego albumu The Sickness i Believe.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.653 sek.