• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • MusicBrainz

  Przeczytaj także...
  CDDB (ang. Compact Disc Database) – internetowa baza danych umożliwiająca wyszukiwanie informacji o muzycznych płytach CD. CDDB jest obecnie oprogramowaniem firmy Gracenote Inc. jednak w potocznym rozumieniu terminem tym określa się także inne programy o podobnej zasadzie działania (np. freedb)Quod Libet (z łac. ex falso quodlibet) – odtwarzacz muzyczny napisany w Pythonie przeznaczony pierwotnie dla systemów uniksowych. Od wersji 2.2.1 dostępna jest także wersja dla systemów Windows. Do odtwarzania plików używa frameworka GStreamer.
  PostgreSQL (/poːst ɡɹɛs kjuː ɛl/) często nazywany także Postgres to, obok MySQL i SQLite, jeden z trzech najpopularniejszych otwartych systemów zarządzania relacyjnymi bazami danych. Początkowo opracowywany na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley i opublikowany pod nazwą Ingres. W miarę rozwoju i zwiększania funkcjonalności, baza danych otrzymała nazwy Postgres95 i ostatecznie PostgreSQL, aby upamiętnić pierwowzór oraz zaznaczyć zgodność ze standardem SQL. Aktualnie baza implementuje większość standardu SQL:2011.

  MusicBrainz – projekt stworzenia otwartej encyklopedii muzycznej. Jest to internetowa baza danych o muzyce, która podobnie jak Freedb została stworzona w odpowiedzi na ostre restrykcje w CDDB. W obecnej formie nie jest już tylko katalogiem informacji o płytach CD, ale semantyczną bazą meta-danych muzycznych.

  Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone. Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.

  Status prawny i licencje[ | edytuj kod]

  Podstawowe dane zawarte w MusicBrainz (artyści, utwory, albumy itp.) dostępne są w ramach domeny publicznej. Pozostałe treści, takie jak wkład będący oryginalnym dziełem edytora (np. wyjaśnienia dotyczące wprowadzanych zmian) objęte są licencją Creative Commons CC BY-NC-SA.

  Amarok (dawniej amaroK) – program komputerowy do odtwarzania muzyki dla środowiska KDE. W obecnej wersji nie stanowi on jednak części pakietu z oprogramowaniem multimedialnym dla KDE kdemultimedia.Creative Commons – amerykańska organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. some rights reserved), w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. all rights reserved), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.

  Relacyjny system bazy danych zbudowano w PostgreSQL. Kod serwera wydano na licencji GNU General Public License. Biblioteka python-musicbrainz2 jest objęta licencją The BSD License, która umożliwia wykorzystanie kodu we własnościowym oprogramowaniu.

  Programy obsługujące MusicBrainz[ | edytuj kod]

 • MusicBrainz Picard – Linux/Windows/Mac OS program tagujący pliki muzyczne,
 • AmarokLinux/KDE odtwarzacz multimediów,
 • BansheeLinux/GNOME odtwarzacz multimediów,
 • PinkyTagger – Linux/KDE program tagujący pliki muzyczne,
 • Quod LibetLinux/GNOME odtwarzacz multimediów,
 • Sound JuicerLinux/GNOME CD ripper.
 • Dodatkowo, dzięki usłudze FreeDB gateway (mb2freedb) możliwy jest dostęp do zasobów MusicBrainz z poziomu dowolnej aplikacji obsługującej protokół FreeDB.

  Domena publiczna (ang.: public domain) – w najwęższym znaczeniu jest to twórczość, z której można korzystać bez ograniczeń wynikających z uprawnień, które mają posiadacze autorskich praw majątkowych, gdyż prawa te wygasły lub twórczość ta nigdy nie była lub nie jest przedmiotem prawa autorskiego. Pojęcie to wywodzi się z angielskiego systemu common law i początkowo oznaczało grunty należące do państwa, które zostały udostępnione do bezpłatnego użytku publicznego, co później zostało rozciągnięte na własność intelektualną, która z różnych względów nie jest objęta ochroną prawa autorskiego i może w związku z tym być wykorzystywana bezpłatnie przez każdego.Metadane – dane o danych, np. klasyczne katalogi biblioteczne. Za pomocą metadanych opisywane są dokumenty elektroniczne, w szczególności dokumenty dostępne poprzez sieci komputerowe, np. strony WWW dostępne w sieci Internet, jak również dokumenty tworzące nowoczesne biblioteki cyfrowe. Jednym ze standardów metadanych jest Dublin Core Metadata Element Set (DCMES).

  Dostępne API i biblioteki[ | edytuj kod]

 • XML Web Service – usługa internetowa oparta o XML i HTTP
 • python-musicbrainz2 – wzorcowa biblioteka napisana w języku Python
 • WebService::MusicBrainz – biblioteka dla języka Perl
 • RBrainz biblioteka dla języka Ruby
 • Musicbrainz Sharp – biblioteka dla języka C#
 • brainz-mmd-jaxb – biblioteka dla języka Java
 • phpbrainz – biblioteka dla języka PHP
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Ashley Highfield: Keynote speech given at IEA Future Of Broadcasting Conference (ang.). bbc.co.uk. [dostęp 2008-02-11].
  2. Warunki licencji CC BY-NC-SA 2.0
  3. MusicBrainz License (ang.). wiki.musicbrainz.org. [dostęp 06-05-2011].
  4. Database – MusicBrainz (ang.). MusicBrainz Wiki. [dostęp 06-05-2011].
  5. MusicBrainz Server – MusicBrainz (ang.). MusicBrainz Wiki. [dostęp 06-05-2011].
  6. python-musicbrainz2 – MusicBrainz (ang.). MusicBrainz Wiki. [dostęp 06-05-2011].
  7. Strona programu MusicBrainz Picard (ang.)
  8. Strona usługi FreeDB Gateway (ang.). musicbrainz.org. [dostęp 2011-05-06].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • MusicBrainz (ang.)
 • Baza danych – zbiór danych zapisanych zgodnie z określonymi regułami. W węższym znaczeniu obejmuje dane cyfrowe gromadzone zgodnie z zasadami przyjętymi dla danego programu komputerowego specjalizowanego do gromadzenia i przetwarzania tych danych. Program taki (często pakiet programów) nazywany jest „systemem zarządzania bazą danych” (ang. database management system, DBMS).Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.
  Warto wiedzieć że... beta

  KDE – środowisko graficzne zrealizowane jako wolne oprogramowanie dla systemów operacyjnych Unix i GNU/Linux. Zawiera bogaty system bibliotek do tworzenia aplikacji w środowisku graficznym. Obok GNOME jest jednym z dwóch najpopularniejszych uniksowych środowisk graficznych. Początkowo projekt nosił nazwę Kool Desktop Environment a skrót rozwijano jako K Desktop Environment.
  freedb jest internetową bazą danych zawierającą informacje o muzycznych płytach CD, na licencji GNU General Public License. Jest wykorzystywana w odtwarzaczach audio do wyświetlania np. tytułów utworów.
  GNU General Public License – licencja wolnego i otwartego oprogramowania stworzona w 1989 roku przez Richarda Stallmana i Ebena Moglena na potrzeby Projektu GNU, zatwierdzona przez Open Source Initiative. Pierwowzorem licencji była licencja Emacs General Public License. Wersja druga licencji GNU GPL została wydana w roku 1991, a wersja trzecia – 29 czerwca 2007.
  Sound Juicer to ripper CD. Pozwala na odtwarzanie muzyki z płyt CD oraz na przekonwertowanie jej do innych formatów plików dźwiękowych. Program konwertuje muzykę przez GStreamer, do formatów takich jak mp3, WAV, Ogg Vorbis i bezstratnego formatu FLAC.
  Banshee jest odtwarzaczem muzyki dla systemów z rodziny Linux, MacOS, Windows. Został napisany z użyciem platformy Mono i biblioteki GTK+. Do odtwarzania dźwięku oraz dekodowania i kodowania takich formatów jak Ogg Vorbis, MP3, FLAC itp., używa platform GStreamer i Helix. Banshee potrafi odtwarzać i importować muzykę, także z iPodów. Dzięki systemowi wtyczek możemy korzystać z raportowania granych utwórów na liście Last.fm. Banshee jest wolnym oprogramowaniem, rozprowadzanym na licencji X11.
  GNOME (ang. GNU Network Object Model Environment) – graficzne środowisko użytkownika oparte na systemie X Window System oraz Widżetach GTK+ i GDK. Działa na większości systemów typu Unix.
  Płyta kompaktowa (ang. Compact Disc, CD-ROM – Compact Disc – Read Only Memory) — poliwęglanowy krążek z zakodowaną cyfrowo informacją do bezkontaktowego odczytu światłem lasera optycznego. Zaprojektowany w celu nagrywania i przechowywania dźwięku, przy użyciu kodowania PCM, który dzisiaj jest tylko jednym ze standardów cyfrowego zapisu dźwięku. Taką płytę nazywa się CD-Audio. Dzięki dużej jak na swoje czasy pojemności, niezawodności i niskiej cenie, dysk kompaktowy stał się popularnym medium do zapisywania danych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.775 sek.