• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muscle car  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Szwa – w językoznawstwie, zwłaszcza w fonetyce i fonologii, określenie samogłoski średnio centralnej (zaokrąglonej lub niezaokrąglonej) znajdującej się w środku diagramu samogłoskowego, oznaczaną w międzynarodowym alfabecie fonetycznym symbolem ə lub inną samogłoską bliską tej pozycji. Dla przykładu w języku angielskim litera a w wyrazie about jest wymawiana przez szwę. W języku angielskim szwa występuje głównie w sylabach nieakcentowanych, ale w innych językach może pojawiać się częściej w sylabach akcentowanych. W polszczyźnie standardowej szwa nie występuje w ogóle. Można ją spotkać tylko w niektórych dialektach lokalnych. Mila na godzinę (mph, z ang. miles per hour) – stosowana w krajach anglosaskich jednostka prędkości równa jednej mili angielskiej na godzinę.
  Mustang Shelby GT500 z roku 1967

  Muscle car (z ang.) [wym: ˈmʌsəl ˈkɑː] – samochód osobowy o wyjątkowo wysokich osiągach. Termin ten odnosi się głównie do amerykańskich, australijskich bądź południowoafrykańskich modeli z silnikami o dużej pojemności produkowanymi pomiędzy 1964 a 1973 rokiem dla samochodów amerykańskich i 1968 a 1976 rokiem dla samochodów australijskich.

  Chevrolet Impala - do roku 1996 luksusowy samochód osobowy produkowany przez należącą do General Motors firmę Chevrolet. Impala został ponownie wprowadzony do produkcji w roku 2000 jako przednionapędowy samochód klasy średniej. Ed Cole, główny technik Chevrolet pod koniec lat 50. określił model jako "prestiżowy samochód w zasięgu przeciętnego amerykańskiego obywatela".Dodge Dart - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1960–1976. Dostępny w wielu wersjach nadwoziowych (sedan, kombi, kabriolet, coupé). Do napędu używano silników R6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez model Aspen.

  Definicja[ | edytuj kod]

  W większości przypadków zwrot „muscle car” (dosłownie: muskularny samochód) odnosi się do samochodów osobowych średniej wielkości z tylnym napędem, dużym silnikiem (przeważnie, aczkolwiek nie zawsze, w układzie V8) i specjalnym przygotowaniem w celu uzyskania maksymalnych osiągów. Traktuje się je jako osobną kategorię samochodów sportowych, odróżniającą się od małych i szybkich pojazdów, często dwuosobowych, przeznaczonych do ulicznych bądź torowych wyścigów. Duże samochody (ang. full size) o wysokich osiągach są zazwyczaj wyłączane z tej kategorii. W najwęższym sensie muscle car odnosiło się do dwudrzwiowych samochodów średniej wielkości wyposażonych w duży silnik V8. Mogły mieć nadwozia typu sedan, coupé, hardtop, fastback lub kabriolet. Innym czynnikiem definiującym klasyczny muscle car jest wiek i kraj pochodzenia. Klasyczny muscle car jest zazwyczaj, ale nie zawsze wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych bądź Australii pomiędzy 1964 a 1975.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Pontiac GTO – samochód sportowy typu muscle car klasy wyższej produkowany pod amerykańską marką Pontiac w latach 1964 – 1974.

  Alternatywnym wyznacznikiem jest wskaźnik mocy do masy. Przykładowo muscle car jest samochodem, którego wskaźnik mocy do masy wynosi minimum jeden koń mechaniczny na 5,44 kg. Tego typu definicje są jednak bardzo nieprecyzyjne.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Coupé (z fr. - ścięty) − najczęściej dwubryłowe nadwozie zamknięte samochodu osobowego, posiadające dwoje drzwi i charakteryzujące się bardziej opływową i płaską stylistyką, niż inne typy nadwozia. Często, ze względu na nisko opadającą ku tyłowi linię dachu w środku jest mało miejsca, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy, jeśli takowa w ogóle jest w samochodzie.
  Pontiac Tempest - samochód osobowy klasy średniej produkowany przez amerykańską firmę Pontiac w latach 1961-1972. Dostępny jako: 2-drzwiowe coupé, 2-drzwiowy kabriolet, 4-drzwiowy sedan oraz 5-drzwiowe kombi. Do napędu używano silników: R4, R6 oraz V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Powstały dwie generacje modelu.
  Oldsmobile 442 - sportowy samochód osobowy typu muscle car produkowany przez amerykańską firmę Oldsmobile w latach 1964–1987. Dostępny jako 2-drzwiowe coupé oraz 2-drzwiowy kabriolet. Do napędu używano silników V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3- a później 4-biegową automatyczną skrzynię biegów bądź skrzynie manualne.
  Plymouth Road Runner – specjalna wersja samochodów Belvedere i Satellite zbudowana w koncepcji muscle car przez amerykańską firmę motoryzacyjną Plymouth należącą do koncernu Chrysler Corporation, produkowana w latach 1968-1975. W roku 1968 pierwsi prawdziwi przedstawiciele segmentu, według wielu za sprawą wielu dodatkowych opcji wyposażenia, zaczęli oddalać się od ustanowionych na początku założeniach muscle carów, czyli niska cena i sportowe osiągi. Chociaż Plymouth miał już swojego przedstawiciela w tej klasie pojazdów (model GTX), konstruktorzy postanowili ponownie zasiąść do pracy i stworzyć samochód będący prawdziwym muscle carem. Według Plymoutha samochód ten miał pokonywać dystans 1/4 mili (402 m) w czasie około 14 s i kosztować mniej niż 3000 USD. Oba te warunki zostały spełnione, niskobudżetowy Road Runner pojawił się na ulicy. Sukces jaki odniósł Road Runner wpłynął na spopularyzowanie tego segmentu samochodów, przyćmił także pozycję rynkową modelu GTX, z którym często był mylony.
  Dodge Coronet - samochód osobowy klasy średniej-wyższej produkowany przez amerykańską firmę Dodge w latach 1949–1976. Dostępny w wielu wersjach nadwoziowych (sedan, kombi, kabriolet, coupé). Do napędu używano silników R6 i V8. Moc przenoszona była na oś tylną poprzez 3-biegową automatyczną lub manualną skrzynię biegów. Samochód został zastąpiony przez modele Diplomat i Monaco.
  AMC Rebel (w Meksyku sprzedawany pod nazwą Rambler Rebel) – średniej wielkości samochód osobowy, produkowany od roku 1967 do 1970. Był dostępny w wielu różnych wersjach nadwoziowych, jako 2-drzwiowy hardtop, 4-drzwiowy sedan, 4-drzwiowe kombi i 2-drzwiowy kabriolet. Dostępne silniki to R6, o pojemności 3.8 lub 4.1l, oraz V8 o pojemnościach od 4,8 do 6,4l. W standardzie auto było wyposażone w 3-biegowe przekładnie ręczne, lub 3-stopniowy automat. Większość wersji można było ponadto otrzymać z 4- biegową przekładnią ręczną. W 1971 roku Rebel został całkowicie zastąpiony przez model Matador.
  Akcent (od łac. accentus, zaśpiew), właśc. akcent wyrazowy – wyróżnienie za pomocą środków fonetycznych niektórych sylab w obrębie wyrazu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.023 sek.