• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Musa - Mojżesz

  Przeczytaj także...
  Mojżesz, łac. Moyses, hebr. מֹשֶׁה Mosze, arab. موسى, Musa, cs. Prorok Bogowidiec Moisiej – postać biblijna, przywódca Izraelitów w okresie ich wyjścia z Egiptu i wędrówki do Ziemi Obiecanej, święty prorok. Żył prawdopodobnie w XIII wieku p.n.e. (według Biblii 120 lat). Syn Amrama i Jokebed, brat Aarona i Miriam.Islam (arab. الإسلام ; al-islām) – religia monoteistyczna, druga na świecie pod względem liczby wyznawców po chrześcijaństwie. Świętą księgą islamu jest Koran, a zawarte w niej objawienie ma stanowić ostateczne i niezmienne przesłanie Boga do ludzi.
  Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.
  Musa z laską w ręku. XV wieczna Perska miniatura znajdująca się w Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.

  Musa (ar. موسى; Wyciągnięty z wody) – w Starym Testamencie znany jako Mojżesz, w islamie uważany za proroka, posłańca Bożego, prawodawcę oraz przywódcę. Musa jest wymieniany w Koranie więcej razy niż ktokolwiek inny, a jego życie jest opisane szerzej niż innych proroków. Według nauk islamu, każdy muzułmanin musi okazywać wiarę w każdego wymienionego w Koranie proroka (nabi) oraz posłańca (rasul), w tym Mojżesza i jego brata Aarona (Haruna). Koran mówi:

  Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie – jedno z najstarszych muzeów w Polsce, otwarte w 1878. Jego początki sięgają roku 1801 i zbiorów księżnej Izabeli Czartoryskiej, prezentowanych w jej puławskim muzeum. Z końcem XIX wieku zbiory przeniesiono do Krakowa.Aaron (hebr. אַהֲרֹן Aharon) – według Biblii starszy brat i pomocnik Mojżesza i Miriam, syn Amrama i Jokebed, będący pierwszym dziedzicznym arcykapłanem z pokolenia Lewiego. Miał czterech synów z małżeństwa z Elisebą: Nadaba, Abihu, Eleazara i Itamara.

  Wielu badaczy i uczonych przypisuje opowieściom o Mojżeszu duchowe podobieństwo do życia Mahometa, ponieważ wiele aspektów ich życia jest podobnych. Muzułmanie uważają również, że Mojżesz przepowiedział nadejście Mahometa, który jest ostatnim prorokiem.

  Stary Testament, Biblia Hebrajska – starsza część Biblii, przyjęta przez chrześcijaństwo z judaizmu. Judaistyczna (a za nią protestancka) wersja obejmuje 39 ksiąg (tylko hebrajskich), katolicka zawiera 46, a prawosławna w sumie 50-53 (księgi hebrajskie i greckie z Septuaginty oraz niekiedy apokryfy).Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

  Przypisy

  1. Koran 19:51–53. [dostęp 2012-04-21].
  2. Annabel Keeler: Moses from a Muslim Perspective (ang.). [dostęp 2012-04-23].

  Linki zewnętrzne[edytuj kod]

 • Mojżesz w Koranie (ang.)
 • Koran (arab. القُرْآن Al-Qur’ān) – święta księga islamu. Według tradycji muzułmańskiej powstawał w latach 610-632, objawiany fragmentami prorokowi islamu, Mahometowi (zm. 632) przez Archanioła Dżibrila (identyfikowanego w islamie z biblijnym archaniołem Gabrielem). Słowo „Koran” pochodzi od arabskiego słowa al-kur’ān, które oznacza „recytację”, ponieważ pierwotnie Koran przekazywano ustnie. Według islamu i samego Koranu jego twórcą jest Allah.W religiach abrahamowych prorokiem jest osoba będąca w kontakcie z Bogiem, będąca jego „ustami” na ziemi, nierzadko założyciel jakiejś religii. W każdej jednak jego rola i znaczenie są nieco inne.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.