• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mury - piosenka  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Zespół Reprezentacyjny – grupa muzyczna wywodząca się z kręgu kultury studenckiej działająca aktywnie w latach 80. XX w., zaliczana do nurtu poezji śpiewanej. W jej repertuarze znajdowały się głównie utwory zaczerpnięte z twórczości Lluísa Llacha i Georges’a Brassensa, które sami tłumaczyli i aranżowali. W 2005 grupa wznowiła działalność.Repertuar – lista utworów prezentowanych w określonej placówce kulturalnej w określonym czasie lub takich, które dany wykonawca jest w stanie wykonać na zamówienie.

  Mury – słowa napisane w 1978 roku przez Jacka Kaczmarskiego do melodii piosenki L'Estaca (Słup), napisanej w 1968 przez katalońskiego pieśniarza Lluísa Llacha, inspirowana tekstem i osobą autora L'Estaca.

  Wykonywana była pierwotnie przez Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego jako finał programu "Mury". W latach 80. XX wieku zdobyła wielką popularność w polskim podziemiu antykomunistycznym.

  Iberystyka - dział nauki zajmujący się literaturą, kulturą, historią Hiszpanii i Portugalii oraz językami: hiszpańskim i portugalskim. Iberystyka jako nauka na uniwersytecie podzielona jest na dwie sekcje:Stocznia Gdańska (od 2006 roku: Stocznia Gdańsk SA) – jedna z największych polskich stoczni, zlokalizowana w Gdańsku na lewym brzegu Martwej Wisły i na Ostrowiu. Powstała po 1945 na terenach, gdzie wcześniej istniały niemieckie stocznie Jana Klawittera (od 1804), następnie Kaiserliche Werft Danzig (od 1844) oraz Schichau (od 1890). Stocznia Gdańska w ciągu swojej działalności zbudowała ponad 1000 w pełni wyposażonych statków pełnomorskich, kontenerowców, statków pasażerskich i żaglowców. Na jej terenie miało miejsce stłumienie protestów oraz zamordowanie trzech stoczniowców – ofiar wydarzeń grudnia 1970 roku. Jest także kolebką NSZZ „Solidarność”, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. W 1996 roku postawiona w stan upadłości, następie na bazie przedsiębiorstwa powstała Stocznia Gdańska – Grupa Stoczni Gdynia SA, od 2006 roku – Stocznia Gdańsk SA.

  Spis treści

 • 1 Inspiracja
 • 2 Przesłanie
 • 3 Odbiór społeczny
 • 4 Inna wersja
 • 5 Dyskografia
 • 6 Przypisy
 • 7 Linki zewnętrzne
 • Inspiracja[]

  Filip Łobodziński (wówczas student iberystyki) wspominał: "Podczas tego wieczornego spotkania słuchaliśmy płyty Lluisa Llacha. Jackowi Kaczmarskiemu ogromnie spodobała się piosenka pt."L'estaca" (Pal). Wkrótce sam napisał słowa do jej melodii". Wersja Kaczmarskiego bardzo szybko się przyjęła i zaczęła rozbrzmiewać w środowisku opozycji. Kiedy latem 1980 roku narodziła się Solidarność, "Mury" stały się hymnem związkowców. Joanna Kozińska-Frybes, uczestniczka grudniowego spotkania, mówi: "Mury były dla nas bardziej czytelną metaforą".

  Radio Solidarność, także Radio S – podziemna stacja radiowa Solidarności nadająca od 1982. Pierwsza audycja miała miejsce w Warszawie 12 kwietnia 1982 o godzinie 21.00. Została nadana przez Janusza Klekowskiego i Marka Rasińskiego z dachu budynku przy ul. Grójeckiej 19/25 w Warszawie. Audycja wyemitowana została na falach UKF i trwała osiem i pół minuty. W ciągu najbliższych kilku lat powstało wiele innych stacji, m.in. we Wrocławiu, Świdniku, Toruniu, Puławach.Stan wojenny w Polsce 1981–1983 – stan nadzwyczajny wprowadzony 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób.

  J. Kaczmarski: Słuchałem kiedyś płyty Katalończyka Lluisa Llacha, który to śpiewa, a 10 tysięcy ludzi powtarza refren. Tekst tam jest inny, o wyrywaniu pala, do którego są przywiązani ludzie, ale motyw jakby ten sam.

  Piosenka Llacha zyskała niezwykłą popularność w Katalonii, była śpiewana na koncertach i manifestacjach jako protest przeciwko dyktaturze Franco. Po tym, gdy jej wykonywanie zostało zakazane przez władze – na demonstracjach nucono samą melodię, co znalazło odzwierciedlenie w tekście Kaczmarskiego ("sama melodia bez słów /niosła ze sobą starą treść"), niejako poświęconym w ten sposób Llachowi.

  Jean Michel Jarre, właśc. Jean-Michel André Jarre (ur. 24 sierpnia 1948 w Lyonie) – kompozytor, performer i producent muzyczny, pionier muzyki elektronicznej, ambientu i new age, znany również z organizowania koncertów-spektakli, wykorzystujących na wielką skalę efekty świetlne, pokazy laserowe i sztuczne ognie.A ty siej (podtytuł Piosenki Jacka Kaczmarskiego) to album grupy Habakuk, który ukazał się w marcu 2007, zawierający utwory Jacka Kaczmarskiego nagrane w style reggae.

  Tak, jak to często bywa z ważnymi pieśniami, "L'Estaca" wymknęła się z rąk Llacha i Kaczmarskiego, by żyć swoim własnym życiem. Śpiewano ją w okresie stanu wojennego. Nielegalna radiostacja Radio Solidarność rozpoczynała swe audycje fragmentem "Murów". Więzieni związkowcy zmienili jej zakończenie, aby brzmiało mniej pesymistycznie. Gorzka, paradoksalna wymowa ostatniej zwrotki bywała powszechnie pomijana przez odbiorców ("A mury rosły, łańcuch kołysał się u nóg"). Zastąpiono to słowami: "A mury runą, runą, runą/ I pogrzebią stary świat".

  Solidarność Live – filmowy zapis koncertu Przestrzeń Wolności Jean-Michela Jarre’a na DVD. Na płycie nie znalazły się utwory "Equinoxe 4", "Geometry of Love part 1", oraz "Aerology" (Zagrane podczas koncertu w dwóch wersjach). Pominięto także przemowę Lecha Wałęsy, ale pozostawiono jej zapowiedź. Polska premiera albumu odbyła się 5 grudnia 2005.Sierpień 1980 – jeden z kilku miesięcy, które odcisnęły największe piętno na historii PRL. Przeszedł do historii z powodu strajków na Wybrzeżu, zakończonych zawarciem czterech porozumień sierpniowych.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Live from Gdańsk (Koncert w Stoczni) – album "live" Jean-Michela Jarre’a z koncertu Przestrzeń Wolności w Gdańsku. Polska premiera albumu odbyła się 27 października 2005 r. Album zawiera wybrane utwory nagrane podczas koncertu.
  Chicago – Live – dwupłytowy album koncertowy Jacka Kaczmarskiego zawierający nagranie jednego z koncertów składających się na tourné Jacka Kaczmarskiego po USA, wydany w USA na płytach winylowych.
  Przemysław Adam Gintrowski (ur. 21 grudnia 1951 w Stargardzie Szczecińskim, zm. 20 października 2012 w Warszawie) – polski inżynier, nauczyciel, kompozytor i muzyk. Był jedynym dzieckiem Jarosława i Teresy Gintrowskich.
  Filip Łobodziński (ur. 24 marca 1959 w Warszawie) – polski dziennikarz i tłumacz, muzyk Zespołu Reprezentacyjnego. Znany także jako aktor dziecięcy.
  Autor − trzeci studyjny album zespołu Strachy na Lachy wydany w 2007 roku przez S.P. Records. Znajdują się na nim jedynie covery piosenek Jacka Kaczmarskiego. Pierwotnie na albumie miały znajdować się jeszcze piosenki "Autoportretu Witkacego" i "A my nie chcemy uciekać stąd", ale ich kompozytor Przemysław Gintrowski nie zgodził się na ich wydanie w tej wersji. W zamian do płyty dodana została piosenka Mury, która pierwotnie nie była brana pod uwagę przy układaniu programu.
  Strachy na Lachy (kiedyś Międzymiastówka Muzykująca Grabaż i Strachy na Lachy) – zespół muzyczny stworzony przez Krzysztofa "Grabaża" Grabowskiego oraz Andrzeja "Kozaka" Kozakiewicza w 2002 roku.
  Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997–2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.