• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Murtaz Dauszwili

  Przeczytaj także...
  Diósgyőri Vasgyárak Testgyakorlók Köre (Diósgyőri VTK, DVTK) – węgierski klub piłkarski z siedzibą w mieście Miszkolc. W sezonie 2011/2012 klub uczestniczy w rozgrywkach OTP Bank Liga (NB I).Reprezentacja Gruzji w piłce nożnej ani razu nie awansowała do finałów mistrzostw świata i Europy. Od 1992 roku należy do FIFA i UEFA.
  Umaglesi Liga (gruz. უმაღლესი ლიგა) – od 1990 najwyższa klasa rozgrywek ligowych w piłkę nożną w Gruzji, rozgrywana pod patronatem Gruzińskiego Związku Piłki Nożnej (საქართველოს ფეხბურთის ფედერაცია). Obecnie w rozgrywkach staruje 12 klubów. Na koniec sezonu zespoły z miejsc 11. i 12. spadają bezpośrednio do Pirveli Liga, natomiast zespół z miejsca 10. rozgrywa mecze barażowe z zespołem, który zajął 3. miejsce w Pirveli Liga.

  Murtaz Dauszwili, gruz. მურთაზ დაუშვილი (ur. 1 maja 1989, Gruzińska SRR) – gruziński piłkarz, grający na pozycji ofensywnego pomocnika.

  Kariera piłkarska[]

  Kariera klubowa[]

  Wychowanek klubu Dinamo Tbilisi, w drugiej drużynie którego rozpoczął karierę piłkarską w 2004 roku. W 2005 przeszedł do SK Zestaponi. Latem 2011 podpisał kontrakt z ukraińskim klubem Karpaty Lwów, zgodnie umowy został piłkarzem Karpat dopiero 1 stycznia 2012 roku, ale okazało się, że piłkarz jest zawodnikiem FK Lwów i został wypożyczony do Karpat. 1 lipca 2013 dołączył do Karpat Lwów na stałe. 10 maja otrzymał status wolnego klienta. 13 lipca 2016 podpisał kontrakt z węgierskim Diósgyőri VTK.

  Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).Gruzińska Socjalistyczna Republika Radziecka, Gruzja (ros. Грузинская Советская Социалистическая Республика, Грузия, gruz. საქართველოს საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკა, საქართველო) - była jedną z 15 republik ZSRR w latach 1936-1991, od 1922 do 1936 r. wchodziła w skład Zakaukaskiej FSRR łącznie z Azerbejdżańską SRR i Armeńską SRR. W 1991 r. odzyskała niepodległość jako Gruzja.

  Kariera reprezentacyjna[]

  Występował najpierw w juniorskiej, a potem w młodzieżowej reprezentacji Gruzji. 19 listopada 2008 debiutował w narodowej reprezentacji Gruzji w meczu z Rumunią. Łącznie rozegrał 27 gier reprezentacyjnych.

  Sukcesy i odznaczenia[]

  Sukcesy klubowe[]

 • Mistrzostwo Gruzji:
 • mistrz: 2011
 • Przypisy

  Bibliografia[]

 • Profil na Soccerway
 • Profil na PlayerHistory (ang.)
 • Profil w bazie National Football Teams (ang.)
 • Statystyki na Transfermarkt
 • Język gruziński (gruz. ქართული ენა, kartuli ena) – język południowokaukaski, używany przez ok. 4,2 mln osób głównie w Gruzji, gdzie jest językiem urzędowym, oraz przez dalsze 2,5 mln w Turcji, Rosji, USA i Europie, jak też przez niewielkie grupy w Iranie (tj. Gruzini ferejdańscy) i Azerbejdżanie (Ingilojcy). Jest też używany jako język literacki przez zamieszkujące Gruzję niewielkie wspólnoty etniczne, nie posiadające piśmiennictwa we własnych językach: przez Swanów, Megrelów i Lazów.Reprezentacja Rumunii w piłce nożnej reprezentuje Rumunię w piłkarskich rozgrywkach międzynarodowych mężczyzn i jest bezpośrednio podporządkowana Rumuńskiemu Związkowi Piłki Nożnej (FRF).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Gruzini (gruz.: ქართველები - Kartwelebi) − naród kartwelski, zamieszkujący głównie Gruzję (4 mln), a także Turcję (1,5 mln), Rosję 300 tys. oraz Stany Zjednoczone (140 tys.). Posługuje się językiem gruzińskim, który należy do kartwelskiej rodziny językowej. Dominującym wyznaniem wśród Gruzinów jest prawosławie.
  FK Lwów (ukr. Футбольний клуб «Львів», Futbolnyj Kłub "Lwiw") - ukraiński klub piłkarski z siedzibą we Lwowie. Założony w maju 2006 roku.
  Sapechburto Klubi Dinamo Tbilisi (gruz. საფეხბურთო კლუბი დინამო თბილისი) – gruziński klub piłkarski z siedzibą w Tbilisi, grający w Umaghlesi Liga.
  Karpaty Lwów (ukr. Футбольний клуб «Карпати» Львів, Futbolnyj Kłub "Karpaty" Lwiw) – ukraiński klub piłkarski z siedzibą we Lwowie.
  Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.