• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Murtaz Churcilawa

  Przeczytaj także...
  Reprezentacja Szwecji w piłce nożnej – drużyna reprezentująca Szwecję podczas meczów piłki nożnej mężczyzn. Została założona w 1904 roku.3 października jest 276. (w latach przestępnych 277.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 89 dni.
  Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.

  Murtaz Churcilawa (gruz. მურთაზ ხურცილავა, ros. Муртаз Калистратович Хурцилава, Murtaz Kalistratowicz Churcyława; ur. 5 stycznia 1943 w Bandzie) – gruziński piłkarz, grający na pozycji obrońcy, reprezentant Związku Radzieckiego, trener piłkarski.

  Wysszaja Liga SSSR (ros. Высшая Лига СССР - pol. Wyższa Liga ZSRR) - najwyższa klasa rozgrywek o Mistrzostwo Związku Radzieckiego w piłce nożnej. W latach 20. i 30. o tytuł mistrzowski grały drużyny miast i republik. Mistrzostwa klubów były rozgrywane od 1936 do końca istnienia ZSRR w 1991. System rozgrywek zmieniał się na przestrzeni lat. Najczęściej turnieje o Mistrzostwo ZSRR toczyły się w formie rozgrywek ligowych (mecz i rewanż) w systemie wiosna-jesień.Torpedo-2008 Kutaisi (gruz. სკ ტორპედო ქუთაისი) – gruziński klub piłkarski z siedzibą w Kutaisi - drugim co do wielkości mieście Gruzji. Torpedo gra na stadionie Giwiego Kiladze, mieszczącym 19 400 widzów.

  Kariera piłkarska[]

  Grał na pozycji obrońcy. Jako junior trenował i występował w rodzinnej wsi w drużynie Salchino. Prawie przez całą dorosłą karierę zawodniczą związany był z najbardziej utytułowanym klubem gruzińskim - Dinamem Tbilisi. Karierę kończył jednak w zespole Torpeda Kutaisi. W 1964 zdobył z Dinamem Mistrzostwo ZSRR. Przez wiele lat był jednym z podstawowych zawodników reprezentacji Związku Radzieckiego. Zadebiutował w niej 3 października 1965 w meczu z Grecją. Dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach świata: w 1966 w Anglii i w 1970 w Meksyku. W 1972 zdobył Wicemistrzostwo Europy oraz brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Monachium. 5 sierpnia 1973 meczem ze Szwecją zakończył występy w drużynie radzieckiej. Rozegrał w niej 69 meczów, strzelił 6 bramek. Wielokrotnie pełnił funkcję kapitana drużyny. Uważany jest za jednego z najlepszych piłkarzy w historii radzieckiego futbolu, a także za jednego z najwybitniejszych futbolistów gruzińskich. W 2004 został wybrany najlepszym piłkarzem w historii Gruzji w ramach plebiscytu z okazji 50-lecia UEFA.

  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).Język gruziński (gruz. ქართული ენა, kartuli ena) – język południowokaukaski, używany przez ok. 4,2 mln osób głównie w Gruzji, gdzie jest językiem urzędowym, oraz przez dalsze 2,5 mln w Turcji, Rosji, USA i Europie, jak też przez niewielkie grupy w Iranie (tj. Gruzini ferejdańscy) i Azerbejdżanie (Ingilojcy). Jest też używany jako język literacki przez zamieszkujące Gruzję niewielkie wspólnoty etniczne, nie posiadające piśmiennictwa we własnych językach: przez Swanów, Megrelów i Lazów.

  Kariera trenerska[]

  Jako szkoleniowiec pracował w Gruzji, prowadząc zespoły Inguri Zugdidi, Lokomotiwu Samtredia, Gurii Lanczchuti, zaś w latach 1987-1989 pracował w sztabie szkoleniowym Dinama Tbilisi.

  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  IX Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1970 – odbyły się w Meksyku. Maskotka mistrzostw przedstawia małego chłopca ubranego w strój piłkarski reprezentacji Meksyku trzymającego pod pachą piłkę oraz mającego na głowie sombrero.UEFA (ang. Union of European Football Associations), Unia Europejskich Związków Piłkarskich – organizacja założona 15 czerwca 1954 r. w Bazylei, zrzeszająca związki piłkarskie Europy. UEFA jest organizatorem europejskich pucharów (Liga Mistrzów UEFA, Liga Europy UEFA, Superpuchar Europy UEFA) oraz Mistrzostw Europy, a także Mistrzostw Europy w futsalu, Pucharu UEFA w futsalu i Pucharu Regionów UEFA. Obecnie jej siedziba znajduje się w mieście Nyon w Szwajcarii. Organizacja zrzesza 54 federacje narodowe (stan z 10 stycznia 2013, w tym Polski Związek Piłki Nożnej).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  VIII Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 1966 zostały rozegrane w Anglii w dniach 11-30 lipca. Zwyciężyła reprezentacja gospodarzy, która w finale pokonała reprezentację RFN. Trzecie miejsce zajęli Portugalczycy a czwarte reprezentanci ZSRR.
  SK Guria-2000 Lanczchuti (gruz. სკ გურია ლანჩხუთი) – gruziński klub piłkarski z siedzibą w Lanczchuti.
  XX Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1972 roku w Monachium (Niemcy Zachodnie). O organizację tych igrzysk starały się również miasta: Detroit (USA), Madryt (Hiszpania) i Montreal (Kanada). Podczas igrzysk doszło do zamachu terrorystycznego.
  Sapechburto Klubi Dinamo Tbilisi (gruz. საფეხბურთო კლუბი დინამო თბილისი) – gruziński klub piłkarski z siedzibą w Tbilisi, grający w Umaghlesi Liga.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.
  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1972 – czwarta w historii edycja piłkarskich Mistrzostw Europy męskich reprezentacji krajowych.
  Reprezentacja Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich w piłce nożnej funkcjonowała w czasie istnienia ZSRR, w latach 1922-1991. W barwach reprezentacji ZSRR grali głównie, obok Rosjan, Ukraińcy, Białorusini, Gruzini czy Ormianie, w mniejszym stopniu zawodnicy pochodzący z pozostałych republik radzieckich.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.04 sek.