• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Muricy Ramalho  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Trener – osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym i psychicznym swoich podopiecznych (najczęściej grupy) w wielu dziedzinach życia, m.in. sportu. Najczęściej wyspecjalizowany jest w jednej, konkretnej dyscyplinie (np. piłka nożna, koszykówka czy gimnastyka). Jego zadaniem jest umotywowywanie i wyszkolenie osób, z którymi pracuje.Campeonato Paulista – piłkarskie mistrzostwa brazylijskiego stanu São Paulo. Uważana za jedną z najsilniejszych lig stanowych w Brazylii (obok lig stanów Minas Gerais i Rio de Janeiro). Pierwsza liga zwana Série A1 składa się z 20 klubów i prowadzi rozgrywki co roku od stycznia do kwietnia. Wielką estymą cieszą się pojedynki tak słynnych nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie klubów jak Corinthians, Palmeiras, Santos czy São Paulo. Liga, często określana przydomkiem Paulistão jest najstarszą ligą Brazylii, gdyż swoje pierwsze mistrzostwa przeprowadziła już w 1902 roku. W ramach Campeonato Paulista istnieją także niższe klasy rozgrywkowe: Série A2 (druga liga), Série A3 (trzecia liga) ora Série B (czwarta liga).

  Muricy Ramalho (ur. 30 listopada 1955 w São Paulo) – brazylijski trener, piłkarz. Uznany przez CBF najlepszym trenerem ligi brazylijskiej w latach 2005-2008. Obecnie trener brazylijskiego Flamengo.

  Spis treści

 • 1 Kariera zawodnicza
 • 2 Kariera trenerska
 • 3 Przypisy
 • 4 Bibliografia
 • Figueirense Futebol Clube – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Florianópolis, stolicy stanu Santa Catarina.Piłkarz – sportowiec uprawiający piłkę nożną (futbolista), ręczną (szczypiornista), wodną (waterpolista) lub siatkową (siatkarz).


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Guarani Futebol Clube jest brazylijskim klubem piłkarskim z siedzibą w mieście Campinas w stanie São Paulo. Guarani jest znany także jako Bugre, stąd kibice klubu Guarani zwani są bugrinos.
  Puebla Fútbol Club, znany najczęściej jako Puebla – meksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Puebla, w stanie Puebla. Obecnie gra w Primera División de México (I szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Cuauhtémoc, mogącym pomieścić ponad 42,5 tysiąca widzów.
  Telê Santana da Silva (ur. 26 lipca 1933 w Itabirito, zm. 21 kwietnia 2006 w Belo Horizonte) – brazylijski piłkarz i trener piłkarski.
  Shanghai Shenhua (chiń.: 上海申花足球俱乐部; pinyin: Shànghǎi Shēnhuā Zúqiú Jùlèbù) − chiński klub piłkarski, grający obecnie w Chinese Super League, mający siedzibę w największym mieście kraju, Szanghaju.
  Paulo César Autuori de Mello (ur. 25 sierpnia 1956 roku w Rio de Janeiro), brazylijski trener piłkarski. Pracę szkoleniową zaczynał pod koniec lat 80. w Portugalii; w tym czasie wywalczył pierwszy w historii klubu awans do pierwszej ligi z Nacional de Madeira, a z Maritimo Funchal dotarł do finału Pucharu kraju w 1994 roku. Od 1995 roku prowadzi najczęściej zespoły z Brazylii. Dwukrotnie zdobył Copa Libertadores, w 1997 roku z Cruzeiro Belo Horizonte i osiem lat później z São Paulo FC. W latach 2001-2005 przebywał w Peru, gdzie przez trzy lata był selekcjonerem tamtejszej drużyny narodowej. Od grudnia 2006 do maja 2007 roku po raz trzeci w karierze był trenerem Cruzeiro Belo Horizonte. Jego nazwisko wymieniane było wśród głównych kandydatów do przejęcia od Carlosa Alberto Parreiry sterów reprezentacji Brazylii.
  Botafogo Futebol Clube de Ribeirão Preto – brazylijski klub piłkarski z siedzibą w mieście Ribeirão Preto leżącym w stanie São Paulo.
  Fluminense Football Club – brazylijski klub piłkarski z Rio de Janeiro. Ich największym rywalem jest Flamengo. W języku portugalskim Fluminense oznacza rzeczny, a także potoczne określenie mieszkańców stanu Rio de Janeiro.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.039 sek.