• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Murfreesboro - Tennessee

  Przeczytaj także...
  Andre Norton to pseudonim, a w późniejszym okresie oficjalne imię i nazwisko Alice Mary Norton (ur. 17 lutego 1912 w Cleveland, Ohio, zm. 17 marca 2005 w Murfreesboro, Tennessee), amerykańskiej pisarki, przedstawicielki literatury fantasy i science fiction. Inne pseudonimy pisarki to Andrew North i Allan West.Siedziba hrabstwa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, pełni funkcje urzędu administracyjnego lub siedziby rządu w hrabstwie albo parafii cywilnej. Pojęcie to również odnosi się głównie odnosi się do tego kraju, lecz w Zjednoczonym Królestwie i Irlandii pełnią podobną funkcje pełnią stolice hrabstwa.
  Sarah Childress Polk (ur. 4 września 1803 w Murfreesboro (Tennessee), zm. 14 sierpnia 1891) – żona 11. prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki Jamesa Polka i pierwsza dama USA w okresie od 4 marca 1845 do 3 marca 1849.
  Murfreesboro

  Murfreesboro – miasto w hrabstwie Rutherford w stanie Tennessee, USA.

  Miasto znajduje się w środkowej części stanu Tennessee. Jest jednym z najszybciej rozrastających się miast w USA pod względem liczby ludności. Od 1990 do 2000 liczba ludności zwiększyła się o 50%, z 46 000 do 69 000. W 2005 było ponad 87 000 mieszkańców.

  W Murfreesboro znajduje się największy w stanie Tennessee uniwersytet Middle Tennessee State University.

  Interstate 24 – amerykańska autostrada międzystanowa we wschodniej części kraju. Zaczyna się od autostrady I57 (16 km na południe od miasta Marion w stanie Illinois), a kończy się w mieście Chattanooga (Tennessee) wpadając w I75. Ma długość 509.1 km (316.4 mil).Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Miasto zostało założone w 1811 i na początku nazwano je "Cannonsburgh" na cześć polityka z Tennessee Newtona Cannona, ale wkrótce zmieniono nazwę na "Murfreesboro" od Hardy Murfree, bohatera walczącego w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych (1775-1783).

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Kilometr (symbol: km) – powszechnie stosowana wielokrotność metra, podstawowej jednostki długości w układzie SI. Dokładniej, kilometr to 1000 metrów. Stowarzyszona i dość często używana jednostka powierzchni to kilometr kwadratowy (symbol: km²), a objętości – kilometr sześcienny (symbol: km³).

  31 grudnia 1862 w okolicach miasta miała miejsce bitwa o Murfreesboro czasie wojny secesyjnej (1861-1865). Miejsce bitwy jest obecnie miejscem historycznym.

  Transport[ | edytuj kod]

  Lotniska

 • Nashville International Airport kod lotniska IATA to (BNA) – lotnisko w Nashville (około 50 km od miasta);
 • Smyrna Airport (MQY) – lotnisko w Smyrna (około 20 km od miasta);
 • Murfreesboro Municipal Airport (MBT);
 • Przez Murfreesboro przebiega autostrada nr 24 i kilka innych ważnych dróg.

  James McGill Buchanan Jr. (ur. 3 października 1919 w Murfreesboro, Tennessee, zm. 9 stycznia 2013 w Blacksburgu, Wirginia) – amerykański ekonomista, laureat Nagrody Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii w 1986 roku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Komunikacja miejska

  Autobus sieci "Rover"

  Miasto złożyło zamówienie na zakup dziewięciu autobusów miejskich. Każdy autobus jest przystosowany do przewozu szesnastu osób i dwa miejsca dla osób na wózkach inwalidzkich. System nazywa się "Rover" i działa od kwietnia 2007. Wszystkie autobusy są jasnozielone.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Nagroda Banku Szwecji im. Alfreda Nobla w dziedzinie nauk ekonomicznych jest przyznawana przez Komitet Noblowski. Są to nagrody ufundowane przez Szwedzki Bank Narodowy, czyli nie pochodzą z funduszy, z których pochodzą Nagrody Nobla.

  Autobusy kursują na sześciu trasach: Memorial Boulevard, NW Broad Street, Old Fort Parkway, South Church Street, Mercury Boulevard i Highland Avenue. Opłata za przejazd w 2009 wynosi 1 dolar dla dorosłych, 50 centów dzieci w przedziale wiekowym 6-16 lat oraz osoby powyżej 65 roku życia, dzieci poniżej 6 lat nie płacą za przejazd. System działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 6 z rana do 6 wieczorem.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Żółta rasa człowieka – jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Za charakterystyczne cechy odmiany żółtej, będące przystosowaniem do warunków klimatycznych Azji uznaje się niski wzrost, długi tulów, krótkie nogi, małą powierzchnię ciała, grube przetłuszczone włosy, płaską twarz nisko osadzony nos, skośną szparę oczną. Budowa ciała zapewnia ochronę przed zimnem minimalizując utratę ciepła. Oczy chronione są przed nadmiarem światła w okresie występowania okrywy śnieżnej.

  Demografia[ | edytuj kod]

  W 2000 mieszkało 68 816 ludzi było 26 511 gospodarstw domowych i 15 747 rodzin. Średnia wieku 29 lat. Na 100 kobiet przypada 98,7 mężczyzn. Średni dochód gospodarstwa domowego w mieście wynosił 39 705 USD na dla rodzinę 52 654 USD. Średni dochód przypadający na mężczyznę 36 078 USD, na kobietę 26 531 USD.

  Hrabstwo – tym mianem określa się jednostkę podziału administracyjnego, najczęściej odpowiadającą polskiemu powiatowi. Podział terytorialny na hrabstwa przetrwał do dziś w krajach anglosaskich (ang. shire); m.in. w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanach Zjednoczonych i na Węgrzech (komitat – węg. megye).James Knox Polk (ur. 2 listopada 1795 w hrabstwie Mecklenburg, Karolina Północna, zm. 15 czerwca 1849 w Nashville, Tennessee) – prawnik, 11. prezydent USA (1845-1849).

  Skład etniczny

 • Biali 79,85%,
 • Afroamerykanie 13,89%,
 • Indianie 0,28%,
 • Azjaci 2,69%,
 • inne
 • Grupy wiekowe:

 • 0-18 lat: 20,5%
 • 18–24 lat: 30,8%
 • 25–44 lat: 17,3%
 • od 45 wzwyż: 8,8%
 • Związani z Murfreesboro[ | edytuj kod]

 • James M. Buchanan – ekonomista, laureat Nagrody Nobla 1986;
 • Frank A. Gumm – ojciec aktorki i piosenkarki Judy Garland;
 • Jean MacArthur – żona generała Douglasa MacArthura;
 • Sarah Childress Polk – pierwsza dama USA; żona prezydenta Jamesa Polka;
 • M. Rhea Seddon – astronauta;
 • Andre Norton – pisarka powieści fantastycznonaukowych;
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona miasta
 • Daily News Journal (newspaper)
 • Linebaugh Public Library System
 • Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Hrabstwo Rutherford (ang. Rutherford County) – hrabstwo w stanie Tennessee w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 623,94 mil² (1616 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 257 048 mieszkańców.
  Kod lotniska IATA – trzyliterowy kod alfanumeryczny, służący do oznaczania portów lotniczych na całym świecie. Kody te nadawane są przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA). Kodowe oznaczenia ułatwiają organizację transportu lotniczego, m.in. przy przewozie bagaży pasażerów. Oznaczenie lotniska kodem IATA nie jest jednak unikatowe: spośród około 20 tysięcy kodów używanych przez lotniska powtarza się 323 z nich.
  Biała odmiana człowieka - jedna z grup wydzielanych w podziałach antropologicznych gatunku ludzkiego. Po raz pierwszy podziału na odmiany, w którym kryterium był kolor skóry, dokonał Georges Cuvier w roku 1812. Podział na trzy odmiany, nazywane także rasami głównymi jest jedną z klasyfikacji rasowych. Odmiana biała obejmuje ludzi przystosowanych do klimatu umiarkowanego o małym nasłonecznieniu. Pierwotnie tereny zamieszkiwane przez odmianę białą były w większości pokryte lasami. Tułów proporcjonalny do długości kończyn oraz mała ilość pigmentu w skórze ułatwiająca syntezę witaminy D uznawane są za przystosowania do warunków środowiska w naturalnym miescu występowania odmiany białej.
  Douglas George MacArthur (ur. 26 stycznia 1880 w Little Rock, zm. 5 kwietnia 1964 w Waszyngtonie) – amerykański generał, dowódca armii alianckich na południowo-zachodnim teatrze działań na Pacyfiku podczas II wojny światowej. Uhonorowany najwyższym odznaczeniem wojskowym w Stanach Zjednoczonych – Medalem Honoru. Był jednym z pięciu amerykańskich oficerów, którzy osiągnęli stopień generała armii (ang. General of the Army, odpowiednik marszałka). Wyższy stopień – generała armii (l. mn. – "General of the Armies") otrzymali jedynie John Pershing i pośmiertnie George Washington.
  Afroamerykanie (ang. African Americans, również Afro-Americans, Black Americans) – czarnoskórzy Amerykanie pochodzenia subsaharyjskiego. W głównej mierze są potomkami sprowadzanych od XVII do XIX wieku jako niewolnicza siła robocza Afrykanów, niektórzy wywodzą się z późniejszej imigracji z krajów Afryki oraz Karaibów i Ameryki Łacińskiej (gł. z Jamajki, Haiti i Dominikany).
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.765 sek.