• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Mural przy Piotrkowskiej

  Przeczytaj także...
  Graffiti – nazwa zbiorcza dla różniących się tematem i przeznaczeniem elementów wizualnych, np. obrazów, podpisów lub rysunków, które są umieszczane w przestrzeni publicznej lub prywatnej za pomocą różnych technik. Zazwyczaj tworzone jest anonimowo i bez odpowiednich zezwoleń lub – rzadziej – za zgodą albo na zamówienie właściciela pomalowanego obiektu, jak np. graffiti „Łobez – plan miasta” wykonany przez miejscowych twórców.Spray (IPA: [sprej] lub [spræj]) także sprej lub spraj – płyn znajdujący się, wraz z gazem nośnym, w pojemniku pod dużym ciśnieniem i przeznaczony do rozpylania. Spray to również potoczna nazwa pojemnika z tym płynem. Spray podczas użycia wytwarza gazozol.
  Okręt – zwykle uzbrojona jednostka pływająca w służbie państwa, tj. jego sił zbrojnych – marynarki wojennej pod banderą wojenną, przeznaczona do wykonywania zadań bojowych. Także potocznie: duży statek.
  Rekordowo wielki mural przy Piotrkowskiej

  Mural przy Piotrkowskiejmural znajdujący się w Łodzi na ścianie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 152.

  Pomysł namalowania tak dużego muralu zrodził się w 2000 roku podczas akcji "Kolorowa Tolerancja". Pomysł malowidła zajmującego 600 metrów kwadratowych został zaakceptowany w sierpniu 2001. Realizacja rozpoczęła się we wrześniu, a malunek ukończono 26 listopada.

  Początkowo miało powstać malowidło pod tytułem "Łódź zwycięska", na którym miał widnieć okręt płynący po oceanie zaraz po zwycięskiej bitwie z innym, tonącym już, statkiem. Ten pomysł nie został jednak zaakceptowany, z uwagi na "mało miejski; ze zbyt małą ilością elementów kojarzących się z ulicą Piotrkowską".

  Kolorowa Tolerancja – cykliczna, coroczna akcja prowadzona w Łodzi od 2000 roku. Ma na celu przeciwstawianie się nietolerancji, ksenofobii i wandalizmowi.Mural – rodzaj malatury, nazwa pochodzenia hiszpańskiego oznaczająca w skrócie dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, najczęściej monumentalne.

  Autorami gigantycznego muralu są członkowie grupy Design Futura. Na stworzenie malowidła o wymiarach 30 m długości i 20 m wysokości zużyto około 2000 puszek ze sprayem.

  Obecnie (2012) jest to jeden z największych graffiti-murali w Europie (po namalowaniu w 2001, był to największy mural na świecie).

  Przypisy

  1. Opis muralu na stronie Łódzkie Murale
  2. Opis powstawania muralu
  3. Murale wizytówką Łodzi!. expressilustrowany.pl, 2012-08-10. [dostęp 2012-11-23].
  Ulica Piotrkowska – reprezentacyjna ulica Łodzi i jednocześnie najdłuższa ulica handlowa w Europie licząca ok. 4,2 km, biegnąca południkowo w linii prostej, pomiędzy pl. Wolności a pl. Niepodległości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.